притисни ентер »

30-дневен притвор за Тони Јакимовски поради проневера на пари во УБК

30-дневен притвор за Тони Јакимовски поради проневера на пари во УБК

Основниот суд Скопје по барање на обвинителството му определи 30-дневен притвор на Тони Јакимовски-поранешниот шеф на кабинетот на ексдиректор на УБК, Сашо Мијалков, кој се сомничи за проневера на пари во УБК. Тој е осомничен заедно со уште две лица, вработени во Управата за безбедност и контраразузнавање, од кои за едниот (С.М.) определен е 30-дневен

30-дневен притвор за Тони Јакимовски поради проневера на пари во УБК

30-дневен притвор за Тони Јакимовски поради проневера на пари во УБК

Основниот суд Скопје по барање на обвинителството му определи 30-дневен притвор на Тони Јакимовски-поранешниот шеф на кабинетот на ексдиректор на УБК, Сашо Мијалков, кој се сомничи за проневера на пари во УБК. Тој е осомничен заедно со уште две лица, вработени во Управата за безбедност и контраразузнавање, од кои за едниот (С.М.) определен е 30-дневен

Триесетдневен притвор за Тони Јакимовски

Триесетдневен притвор за Тони Јакимовски

На Тони Јакимовски, поранешен шеф на кабинет на екс директорот на тајната полиција Сашо Мијалков, Судот вечерва му одреди 30-дневен притвор. Притвор од 30 дена доби и Стево Маџовски, додека на Кристина Јосифовска и е определена мерка на претпазливост. Тројцата се товарат за злоупотреба на службената положба од 2007 до 2017 година, како вработени во

Десната рака на Мијалков во Затворот Шутка

Десната рака на Мијалков во Затворот Шутка

Судот им одреди притвор на Тони Јакимовски, поранешен шеф на Кабинетот на Сашо Мијалков за злоупотреба на службената положба. Јакимовски доби 30 дена притвор. Толку притвор доби уште едно лице, а за третиот се определи мерки на претпазливост, односно му му е одземен пасошот и треба да се јавува во суд, да не го напушта живеалиштето и има забрана за

30-дневен притвор за Тони Јакимовски поради проневера на пари во УБК

30-дневен притвор за Тони Јакимовски поради проневера на пари во УБК

Основниот суд Скопје по барање на Обвинителството му определи 30-дневен притвор на Тони Јакимовски-поранешниот шеф на кабинетот на екс-директор на УБК, Сашо Мијалков, кој се сомничи за проневера на пари во УБК. Тој е осомничен заедно со уште две лица, вработени во Управата за безбедност и контраразузнавање, од кои за едниот (С.М.) определен е 30-дневен

Тони Јакимовски доби притвор од 30 дена

Тони Јакимовски доби притвор од 30 дена

На Тони Јакимовски, поранешениот шеф на кабинетот на Сашо Мијалков, судот му одреди 30 дена притвор, а истата мерка му е одредена и на Стево Маџовски, кој исто работел во УБК. За третата, Кристина Јосифовска судијата на претходна постапка се согласил да и се одземе патната исправа и таа ќе мора да се јавува во судот. За Јосифовска е забрането и да

Се чека одлука од Судот за притвор на четворицата осомничени од УБК

Се чека одлука од Судот за притвор на четворицата осомничени од УБК

Четирите лица кои како вработени во УБК од 2007 до 2017 година го оштетиле државниот буџет и за кои попладнево Јавното обвинителство соопшти дека е побаран притвор, во моментов се наоѓаат пред судија на претходна постапка, потврдија за МИА од ЈОРМ. Се чека одлуката на Судот дали лицата ќе бидат притоврени, за што јавноста, како што нагласија од ЈОРМ,

Истрага за четворица вработени во УБК и барање притвор

Истрага за четворица вработени во УБК и барање притвор

Ценејќи дека се исполнети условите, надлежниот јавен обвинител до Судијата за претходна постапка при Основниот суд Скопје1 – Скопје, достави предлог за определување мерка – притвор за осомничените.

Јакимовски во притвор – од специјалната каса на УБК нелегално потрошени 820.000 евра

Јакимовски во притвор – од специјалната каса на УБК нелегално потрошени 820.000 евра

Од судење, на распит, па во Шутка. Тони Јакимовски поранешниот шеф на кабинетот во УБК на Мијалков доби 30 дена притвор, кој му е определен поради опасност од бегство и влијание врз сведоци или да ги уништи доказите против него. Притвор доби и Стево Маџовски, за него обвинителството се сомнева и дека може да го повтори кривичното дело. Кристина Јосифовска

ОЈО отвори истрага КАДЕ СЕ 825.000 ЕВРА ОД СПЕЦ КАСАТА НА УБК

ОЈО отвори истрага КАДЕ СЕ 825.000 ЕВРА ОД СПЕЦ КАСАТА НА УБК

Освен за шефот на кабинет на Сашо Мијалков додека бил директор на УБК  - Тони Јакимовски, попладнево упасени се и Петре Пешовски, Стево Маџовски и Кристина Јосифовска кои исто така работеле во УБК, а според Обвинителството за организиран криминал се осомничени за проневера на 824 илјади евра, дознава Фокус од извори од истрагата. Овие пари за кои постои

ОЈО отвори истрага КАДЕ СЕ 825.000 ЕВРА ОД СПЕЦ КАСАТА НА УБК

ОЈО отвори истрага КАДЕ СЕ 825.000 ЕВРА ОД СПЕЦ КАСАТА НА УБК

Освен за шефот на кабинет на Сашо Мијалков додека бил директор на УБК  - Тони Јакимовски, попладнево упасени се и Петре Пешовски, Стево Маџовски и Кристина Јосифовска кои исто така работеле во УБК, а според Обвинителството за организиран криминал се осомничени за проневера на 824 илјади евра, дознава Фокус од извори од истрагата. Овие пари за кои постои

Триесетдневен притвор за Тони Јакимовски од УБК

Триесетдневен притвор за Тони Јакимовски од УБК

Скопје, 14 март 2019 (МИА) – На Тони Јакимовски, поранешен шеф на кабинет на екс-директорот на тајната полиција Сашо Мијалков, Судот вечерва му одреди 30-дневен притвор. Притвор од 30 дена доби и Стево Маџовски, додека на Кристина Јосифовска и е определена мерка на претпазливост. Тројцата се товарат за злоупотреба на службената положба од 2007 до 2017

Триесетдневен притвор за Тони Јакимовски

Триесетдневен притвор за Тони Јакимовски

На Тони Јакимовски, поранешен шеф на кабинет на екс директорот на тајната полиција Сашо Мијалков, Судот вечерва му одреди 30-дневен притвор. Притвор од 30 дена доби и Стево Маџовски, додека на Кристина Јосифовска и е определена мерка на претпазливост. Тројцата се товарат за злоупотреба на службената положба од 2007 до 2017 година, како вработени во

Триесетдневен притвор за Јакимовски, поранешен шеф на кабинет на Мијалков

Триесетдневен притвор за Јакимовски, поранешен шеф на кабинет на Мијалков

На Тони Јакимовски, поранешен шеф на кабинет на екс директорот на тајната полиција Сашо Мијалков, Судот вечерва му одреди 30-дневен притвор. Притвор од 30 дена доби и Стево Маџовски, додека на Кристина Јосифовска и е определена мерка на претпазливост. Тројцата се товарат за злоупотреба на службената положба од 2007 до 2017 година, како вработени во

30 дена притвор за Тони Јакимовски, ексшефот на кабинетот на Мијалков

30 дена притвор за Тони Јакимовски, ексшефот на кабинетот на Мијалков

Судија на претходна постапка му изрече мерка притвор во траење од 30 дена на Тони Јакимовски, поранешен шеф на кабинетот на ексдиректорот на УБК Сашо Мијалков, како осомничен во истрагата на Обвинителството за организиран криминал за проневера на над 50 милиони денари во УБК. Во истрагата се опфатени уште три осомничени лица, сега веќе пензионирани

Судот му одреди притвор на Јакимовски

Судот му одреди притвор на Јакимовски

Судот им одреди притвор на Тони Јакимовски, поранешен шеф на Кабинетот на Сашо Мијалков, додека тој беше прв човек на УБК Од Судот соопштуваат дека постапувале по предлог на Јавното обвинителство и одредиле мерка притвор оти постои сомнение дека осомничените ја злоупотребиле службената положба и овластување. Јакимовски доби 30 дена притвор. Толку притвор

Триесетдневен притвор за Тони Јакимовски

Триесетдневен притвор за Тони Јакимовски

На Тони Јакимовски, поранешен шеф на кабинет на екс директорот на тајната полиција Сашо Мијалков, Судот вечерва му одреди 30-дневен притвор. Притвор од 30 дена доби и Стево Маџовски, додека на Кристина Јосифовска и е определена мерка на претпазливост. Тројцата се товарат за злоупотреба на службената положба од 2007 до 2017 година, како вработени во

Јакимовски осомничен за проневера на пари во УБК, обвинителството бара притвор

Јакимовски осомничен за проневера на пари во УБК, обвинителството бара притвор

Обвинителството побара притвор за четворица вработени во Управата за безбедност и контраразузнавање, меѓу кои е и Тони Јакимовски -поранешниот шеф на кабинетот на Сашо Мијалков. Лицата се сомничат дека како вработени во Управата за безбедност и контраразузнавање при Министерството за внатрешни работи, ја злоупотребиле својата службена положба и овластување