Србија ја декласира Романија за втора победа на ЕП во ватерполо

Ватерполистите на Србија ја декласираа Романија со 15-7 во второто коло од групата Б на Европското првенство во Будимпешта. Селекцијата која е сместена меѓу најголемите фаворити за златниот медал на овој собир, одигра уште еден моќен натпревар и шанси за надигрување на противникот му даде само во првата четвртина. Потоа следуваше целосна иницијатива