притисни ентер »

Кој е Михаил Мишустин, новиот премиер на Русија

Кој е Михаил Мишустин, новиот премиер на Русија

36 Споделувања Share Tweet Претседателот на Русија, Владимир Путин го назначи Михаил Мишустин за премиер, еден ден по оставката на премиерот Дмитриј Медведев. Мишустин најави дека во наредните денови ќе објави нов состав на руската влада. Пратениците во Думата, долниот дом на рускиот парламент, го потврдија Михаил Мишустин за нов премиер на земјата,

Бившиот прв даночник ќе биде нов премиер на Русија

Бившиот прв даночник ќе биде нов премиер на Русија

Веста која вчера како бомба одекна во Москва, заедно со ненадејната оставка на руската Влада, денеска веќе го добива се поизвесното сценарио, затскриено зад уставните измени, кои ги најави Путин, а кои се очекува да го продолжат политичкиот век на таткото на нацијата. Путин не губи време и уште денеска ги изложи придобивките од уставните измени пред

Путин го номинираше поранешниот прв даночник Михаил Мишустин за нов премиер на Русија

Путин го номинираше поранешниот прв даночник Михаил Мишустин за нов премиер на Русија

Следно Долгогодишниот премиер Дмитри Медведев вчера поднесе оставка, по предлогот на Путин за големи уставни промени ВАШИНГТОН — Руските законодавци денес се очекува да му дадат голема поддршка на Михаил Мишустин, изборот на претседателот Владимир Путин за нов премиер на Русија. Гласањето доаѓа откако вчера долгогодишниот премиер Дмитри Медведев поднесе

Михаил Мишустин е нов премиер на Русија

Михаил Мишустин е нов премиер на Русија

Со 383 гласа „за“, руските пратеници го ратификуваа именувањето на Михаил Мишустин за нов премиер по ненадејната оставка на владата и најавите за уставни измени. Воздржани беа 41 пратеник од Комунистичката партија. Поранешниот шеф на Федералната даночна служба беше кандидиран од претседателот Владимир Путин. Дмитриј Медведев, како заменик- претседател

Михаил Мишустин е новиот премиер на Русија

Михаил Мишустин е новиот премиер на Русија

Рускиот Парламент денеска го изгласа Михаил Мишустин за премиер на Русија. Путин го назначи вчера Михаил Мишустин, малку познат шеф на руската даночна администрација, за нов премиер. Михаил Владимирович Мишустин е економски политичар, кој од 2010 година ја извршува функцијата шеф на Федералната даночна служба. Роден е на 3 март 1966 година и дипломирал

Михаил Мишустин стана новиот премиер на Русија

Михаил Мишустин стана новиот премиер на Русија

Руските пратеници денес го изгласаа Михаил Мишустин за нов премиер. Во Думата, долниот дом на рускиот парламент, денеска се гласаше за нов премиер. Михаил Мишустин доби 383 гласови од можните 424. 41 пратеник беа воздржани, јави ДВ. Во своето обраќање пред парламентот, Мишустин рече дека Русите мора да „почувствуваат вистински промени на подобро“ и

Русија доби нов премиер

Русија доби нов премиер

Државната Дума ја потврди кандидатурата на поранешниот шеф на Федералната даночна служба, Михаил Мишустин, за нов премиер на Русија. Мишустин вети дека ќе се фокусира на социјалните прашања и ќе се заложи да го подобри животниот стандард на граѓаните, пренесе агенцијата ТАСС. –  Ги имаме сите ресурси што ни се потребни за да ги исполниме целите поставени

Русија доби нов премиер

Русија доби нов премиер

Државната Дума ја потврди кандидатурата на поранешниот шеф на Федералната даночна служба, Михаил Мишустин, за нов премиер на Русија. Мишустин вети дека ќе се фокусира на социјалните прашања и ќе се заложи да го подобри животниот стандард на граѓаните, пренесе агенцијата „Тасс“. „Ги имаме сите ресурси што ни се потребни за да ги исполниме целите поставени

Русија доби нов премиер

Русија доби нов премиер

Државната Дума ја потврди кандидатурата на поранешниот шеф на Федералната даночна служба, Михаил Мишустин, за нов премиер на Русија. Мишустин вети дека ќе се фокусира на социјалните прашања и ќе се заложи да го подобри животниот стандард на граѓаните, пренесе агенцијата „Тасс“. „Ги имаме сите ресурси што ни се потребни за да ги исполниме целите поставени

ПУТИН ЗА УСТАВНИТЕ ИЗМЕНИ: Еве кои ќе бидат приоритетите на Русија во иднина

ПУТИН ЗА УСТАВНИТЕ ИЗМЕНИ: Еве кои ќе бидат приоритетите на Русија во иднина

Рускиот претседател Владимир Путин изјави дека приоритет на уставните измени, кои ги најави за време на своето обраќање пред замениците на Федералното собрание, е дека Русија во никој случај не се разликува од другите земји во светот кои веќе донеле вакви одлуки. „Од најголема важност е Русија во никој случај да не се разликува од другите земји во

Путин: Со уставните измени претседателот и понатаму ќе може да разрешува

Путин: Со уставните измени претседателот и понатаму ќе може да разрешува

Претседателот на Русија, Владимир Путин денеска изјави дека доколку се усвојат најавените уставни промени, претседателот ќе ја задржи моќта на отпуштање на владини претставници кои не работат добро. Тој вчера предложи уставни промени, кои би му дале можност да остане на власт и по истекот на претседателскиот мандат. Во Русија денеска се избира нов

Русија доби нов премиер

Русија доби нов премиер

Државната Дума ја потврди кандидатурата на поранешниот шеф на Федералната даночна служба, Михаил Мишустин, за нов премиер на Русија. Мишустин вети дека ќе се фокусира на социјалните прашања и ќе се заложи да го подобри животниот стандард на граѓаните, пренесе агенцијата „Тасс“. „Ги имаме сите ресурси што ни се потребни за да ги исполниме целите поставени

Михаил Мишустин е новиот премиер на Русија

Михаил Мишустин е новиот премиер на Русија

Рускиот Парламент денеска го изгласа Михаил Мишустин за премиер на Русија. Путин го назначи вчера Михаил Мишустин, малку познат шеф на руската даночна администрација, за нов премиер. Михаил Владимирович Мишустин е економски политичар, кој од 2010 година ја извршува функцијата шеф на Федералната даночна служба. Роден е на 3 март 1966 година и дипломирал

Русија го доби својот нов премиер

Русија го доби својот нов премиер

Рускиот Парламент денеска го изгласа Михаил Мишустин за премиер на Русија. Претседателот Владимир Путин го назначи вчера Михаил Мишустин, малку познат шеф на руската даночна администрација, за нов премиер. Михаил Владимирович Мишустин е економски политичар, кој од 2010 година ја извршува функцијата шеф на Федералната даночна служба. Роден е на 3 март

„Ројтерс“: Путин прави маневри за да се задржи на власт

„Ројтерс“: Путин прави маневри за да се задржи на власт

По предлогот на рускиот претседател Владимир Путин за измени во Уставот кои би ја ослабнале функцијата претседател, премиерот Дмитриј Медведев ненадејно поднесе оставка. Додека многумина сметаат дека овој потег е маневар на Путин да остане на власт по истекот на мандатот во 2024 година, сè уште не е јасно како тој има намера да го стори тоа. Владимир

Михаил Мишустин е новиот премиер на Русија

Михаил Мишустин е новиот премиер на Русија

Москва, 16 јануари 2020 (МИА) – Рускиот Парламент денеска го изгласа Михаил Мишустин за премиер на Русија. Путин го назначи вчера Михаил Мишустин, малку познат шеф на руската даночна администрација, за нов премиер. Михаил Владимирович Мишустин е економски политичар, кој од 2010 година ја извршува функцијата шеф на Федералната даночна служба. Роден

Залепен за фотелја: Како Путин се подготвува да владее вечно?

Залепен за фотелја: Како Путин се подготвува да владее вечно?

Деталите уште не се сосема јасни, но планот на Владимир Путин за уставни промени сигурно не е стратегија за повлекување од политиката и власта. Каква игра води Путин? Рускиот претседател вчера ги изненади новинарите и експертите кои внимателно ја следат состојбата во Кремљ. Во неговото обраќање за состојбата на нацијата тој најави радикални промени

„Ројтерс“: Путин прави маневри за да се задржи на власт

„Ројтерс“: Путин прави маневри за да се задржи на власт

По предлогот на рускиот претседател Владимир Путин за измени во Уставот кои би ја ослабнале функцијата претседател, премиерот Дмитриј Медведев ненадејно поднесе оставка. Додека многумина сметаат дека овој потег е маневар на Путин да остане на власт по истекот на мандатот во 2024 година, сè уште не е јасно како тој има намера да го стори тоа. Владимир

Михаил Мишустин е новиот премиер на Русија

Михаил Мишустин е новиот премиер на Русија

Михаил Мишустин е новиот премиер на Русија Рускиот Парламент денеска го изгласа Михаил Мишустин за премиер на Русија. Путин го назначи вчера Михаил Мишустин, малку познат шеф на руската даночна администрација, за нов премиер. Михаил Владимирович Мишустин е економски политичар, кој од 2010 година ја извршува функцијата шеф на Федералната даночна служба