Ешли Барти и понатаму број еден тенисерка на ВТА листата

Австралиската тенисерка Ешли Барти и понатаму е прва на ВТА листата со 9.635 поени. Јапонката Наоми Осака е втора тенисерка во светот и има 7.336 поени, Белорусинката Арина Сабаленка е трета играчка на листата, а потоа следуваат Американката Софија Кенин, Канаѓанката Бјанка Андреску и Украинката Елина Свитолина. Чешката тенисерка Каролина Плишкова