притисни ентер »

Откриена причината за хеликоптерската несреќа на Кун Вичаи

Откриена причината за хеликоптерската несреќа на Кун Вичаи

Британските истражители го открија проблемот со хеликоптерот кој се урна на 27 октомври во близина на стадионот „Кинг пауер“ и во кој загина сопственикот на Лестер сити, Вичаи Шриваданапраба и уште четири луѓе. Во извештајот од осум страници, се вели дека главната причина е „откачување“ на педалата која го контролирала задниот ротор на хеликоптерот,

Oфицијално: Откриено зошто се урна хеликоптерот на претседателот на Лестер

Oфицијално: Откриено зошто се урна хеликоптерот на претседателот на Лестер

После повеќе од еден месец и официјално е откриена причина за несреќата во која животот го загуби претседателот на Лестер, Вичај Ширвадханапраба и уште неколку лица кои беа со него во хеликоптерот. Како и што се најавуваше претходно причината за големата трагедија се педалите кои ги контролираат задните перки на роторот на хеликоптерот. Најдобри коефициенти

Официјално откриена причината за хеликоптерската несреќа на газадата на Лестер

Официјално откриена причината за хеликоптерската несреќа на газадата на Лестер

Нешто повеќе од еден месец откако големата трагедија со смрта на газдата на премиерлигашот Лестер, Вичај Ширвадханапраба го потресе светскиот фудбал, конечно е откриена причината за хеликоптерската несреќа во која загина човекот кој беше најзаслужен за бајката на Лестер и шампионската круна во 2016 година. Како што објавија англиските медиуми, по истрагата

Истрагата заврши: Полицијата обелодени која е причината за падот на хеликоптерот газдата на Лестер!

Истрагата заврши: Полицијата обелодени која е причината за падот на хеликоптерот газдата на Лестер!

По повеќе од месеци и половина, конечно излезе на виделина вистинската причина за хеликоптерска несреќа во Лестер, по која живото го загуби првиот човек на „лисиците“ Вишаи Шриваданапраба. Истрагата на британската полиција покажа дека причината за трагедијата е неисправноста на хеликоптерот, односно механизмот кој ги поврзувал педалите на пилотот со