притисни ентер »

И Британија го обвини Иран за нападот на танкерите

И Британија го обвини Иран за нападот на танкерите

Велика Британија го обвини Иран и Исламската револуционерна гарда на таа земја за нападите на танкерите во Оманскиот залив, наведувајќи дека ниедна друга држава не може да биде одговорна за тоа. Шефот на британската дипломатија, Џереми Хант ги осуди нападите, нагласувајќи дека тие ги кршат меѓународните норми и го повика Иран да престане со неговите

И Британија го обвини Иран за нападот на танкерите

И Британија го обвини Иран за нападот на танкерите

Велика Британија го обвини Иран и Исламската револуционерна гарда на таа земја за нападите на танкерите во Оманскиот залив, наведувајќи дека ниедна друга држава не може да биде одговорна за тоа. Шефот на британската дипломатија, Џереми Хант ги осуди нападите, нагласувајќи дека тие ги кршат меѓународните норми и го повика Иран да престане со неговите

И Британија го обвини Иран за нападот на танкерите

И Британија го обвини Иран за нападот на танкерите

Велика Британија го обвини Иран и Исламската револуционерна гарда на таа земја за нападите на танкерите во Оманскиот залив, наведувајќи дека ниедна друга држава не може да биде одговорна за тоа. Шефот на британската дипломатија, Џереми Хант ги осуди нападите, нагласувајќи дека тие ги кршат меѓународните норми и го повика Иран да престане со неговите

Трамп и Абе разговараа за нападот во Оманскиот залив

Трамп и Абе разговараа за нападот во Оманскиот залив

Американскиот претседател Доналд Трамп и јапонскиот премиер Шинзо Абе телефонски разговараа за нападите на два нафтени танкери во Оманскиот залив, што се случија изминатата недела. Генералниот секретар на ОН, Антонио Гутереш ги осуди нападите и повика на утврдување на вистината за настаните. Трамп му се заблагодари на Абе за неговиот обид да ги олесни

Трамп и Абе разговараа за нападот во Оманскиот залив

Трамп и Абе разговараа за нападот во Оманскиот залив

Американскиот претседател Доналд Трамп и јапонскиот премиер Шинзо Абе телефонски разговараа за нападите на два нафтени танкери во Оманскиот залив, што се случија изминатата недела. Генералниот секретар на ОН, Антонио Гутереш ги осуди нападите и повика на утврдување на вистината за настаните. Трамп му се заблагодари на Абе за неговиот обид да ги олесни

Трамп и Абе разговараа за нападот во Оманскиот залив

Трамп и Абе разговараа за нападот во Оманскиот залив

Американскиот претседател Доналд Трамп и јапонскиот премиер Шинзо Абе телефонски разговараа за нападите на два нафтени танкери во Оманскиот залив, што се случија изминатата недела. Генералниот секретар на ОН, Антонио Гутереш ги осуди нападите и повика на утврдување на вистината за настаните. Трамп му се заблагодари на Абе за неговиот обид да ги олесни

Америка испраќа разурнувач, објавија снимка која наводно докажува дека Иран ги нападнал танкерите (ВИДЕО)

Америка испраќа разурнувач, објавија снимка која наводно докажува дека Иран ги нападнал танкерите (ВИДЕО)

Американската војска објави снимка на која, според Американците, се гледа како ирански брод отстранува неексплодирана мина од јапонскиот танкер Кокука курејџес, еден од двата танкери кои беа нападнати во Оманскиот Залив, јави Си-ен-ен. Се огласи и американскиот претседател Доналд Трамп кој кажа дека снимката е дефинитивен доказ дека Иран ги нападнал

Трамп: Иран е виновникот, врз нападот на танкерите стои негов потпис

Трамп: Иран е виновникот, врз нападот на танкерите стои негов потпис

Американскиот претседател, Доналд Трамп, во својата омилена утринска програма на телевизијата „Фокс“, со назив „Fox and friends“ изјави дека Иран дефинитивно стои зад нападот врз два комерцијални нафтени танкера во Оманскиот Залив. „Иран го стори тоа“, рекол Трамп, а пренесе порталот „Дејли бист“. Американскиот претседател кажал дека доказите, вклучувајќи

Сопственикот на еден од нападнатите танкери ги демантира САД

Сопственикот на еден од нападнатите танкери ги демантира САД

Сопственикот на јапонскиот брод Kokuku Courageous сеогласи денеска по нападот врз неговиот танкер во Оманскиот Залив. Јутака Катада  од Токио изјави дека морнарите на бродот пред нападот виделе ‘летечки објекти “, што би значело дека мините не го оштетиле бродот. Тој не понуди никакви докази за тврдењата, кои се во спротивност со објавата на САД во

И Британија го обвини Иран за нападот на танкерите

И Британија го обвини Иран за нападот на танкерите

Велика Британија го обвини Иран и Исламската револуционерна гарда на таа земја за нападите на танкерите во Оманскиот залив, наведувајќи дека ниедна друга држава не може да биде одговорна за тоа. Шефот на британската дипломатија, Џереми Хант ги осуди нападите, нагласувајќи дека тие ги кршат меѓународните норми и го повика Иран да престане со неговите

Трамп: Иран е виновникот, врз нападот на танкерите стои негов потпис

Трамп: Иран е виновникот, врз нападот на танкерите стои негов потпис

Американскиот претседател, Доналд Трамп, во својата омилена утринска програма на телевизијата „Фокс“, со назив „Fox and friends“ изјави дека Иран дефинитивно стои зад нападот врз два комерцијални нафтени танкера во Оманскиот Залив. „Иран го стори тоа“, рекол Трамп, а пренесе порталот „Дејли бист“. Американскиот претседател кажал дека доказите, вклучувајќи

САД: Иран одговорен за нападите врз танкерите во Оманскиот залив

САД: Иран одговорен за нападите врз танкерите во Оманскиот залив

Loading Video... Вашингтон  го обвини Техеран за  вчерашниот напад на два нафтени танкери во Оманскиот залив  во близина на брегот на Иран. Постои  видео материјал за тоа, објави Пентагон. Техеран  тврди   дека нема никаква   врска со инцидентот. Некој се ободува да ги дестабилизра односите меѓу Иран и меѓуанроднатга заедница  изјави шефот на иранската

Трамп: Иран е виновникот, врз нападот на танкерите стои негов потпис

Трамп: Иран е виновникот, врз нападот на танкерите стои негов потпис

Американскиот претседател, Доналд Трамп, во својата омилена утринска програма на телевизијата „Фокс“, со назив „Fox and friends“ изјави дека Иран дефинитивно стои зад нападот врз два комерцијални нафтени танкера во Оманскиот Залив. „Иран го стори тоа“, рекол Трамп, а пренесе порталот „Дејли бист“. Американскиот претседател кажал дека доказите, вклучувајќи

Се зголемуваат тензиите на релација САД-Иран

Се зголемуваат тензиите на релација САД-Иран

Се зголемуваат тензиите на релација САД-Иран Еден ден по вчерашните експлозии на два танкери со нафта во Оманскиот залив, САД и натаму тврдат дека властите во Техеран се одговорни за инцидентот. Американската војска објави видео снимка на која тврди дека се снимени припадници на иранската револуционерна гарда како отстрануваат неексплодирана мина од

Трамп и Абе разговараа за нападот во Оманскиот залив

Трамп и Абе разговараа за нападот во Оманскиот залив

Американскиот претседател Доналд Трамп и јапонскиот премиер Шинзо Абе телефонски разговараа за нападите на два нафтени танкери во Оманскиот залив, што се случија изминатата недела. Генералниот секретар на ОН, Антонио Гутереш ги осуди нападите и повика на утврдување на вистината за настаните. Трамп му се заблагодари на Абе за неговиот обид да ги олесни

Трамп: Иран е виновникот, врз нападот на танкерите стои негов потпис

Трамп: Иран е виновникот, врз нападот на танкерите стои негов потпис

Американскиот претседател, Доналд Трамп, во својата омилена утринска програма на телевизијата „Фокс“, со назив „Fox and friends“ изјави дека Иран дефинитивно стои зад нападот врз два комерцијални нафтени танкера во Оманскиот Залив. „Иран го стори тоа“, рекол Трамп, а пренесе порталот „Дејли бист“. Американскиот претседател кажал дека доказите, вклучувајќи

Трамп го обвини Иран за нападот на танкерите во Оманскиот залив

Трамп го обвини Иран за нападот на танкерите во Оманскиот залив

Нападнатите танкери носат потпис на Иран , рече Трамп врз основа на видеото што го објави Пентагон. ,,Иран го направи тоа.Се гледа брод со неексплодирана мина и тоа го носи иранскиот потпис.” , рече Трамп за ФоксЊус. До сега никој не ја презеде одгворноста за вчерашниот напад на два товарни брода со нафта , кои биле нападнати во Оманскиот залив , а