притисни ентер »

Пристигна таблата со новото уставно име за ГП „Богородица“

Пристигна таблата со новото уставно име за ГП „Богородица“

Порталот „24 Инфо“ објави фотографија од таблата со новото уставно име, која веќе е на граничниот премин Богородица, но се уште не е поставена. Таблата според Преспанскиот договор треба да биде замена за старата на граничниот премин Богородица на македонско-грчката граница. Промената на името прво ќе почне на граничните премини, а потоа и на институциите

„Република Македонија“ симната од зградата на Владата, се чека „Северна“

„Република Македонија“ симната од зградата на Владата, се чека „Северна“

Буквите „Влада на Република Македонија“ од фасадата на зградата на Владата се симнати најверојатно во текот на ноќта за да се направи место за новото име на државата Република Северна Македонија. Утрово не забележавме никакви активности на фасадата на зградата. Денеска Грција со вербална нота треба да ја извести Република Македонија дека се поминати

Започна преименувањето на Македонија

Започна преименувањето на Македонија

Од денеска почнува да тече рокот за исполнување на обврските од Договорот во Преспа. Првата табла со новото име пристигна на граничниот премин „Богородица“. На новите табли ќе стои институцијата со новото име, преведена и на албански и англиски јазик. Првите букви отстранети, зградата на Владата утрово осамна без називот „Влада на Република Македонија“

Владата ќе добие табла со новото име

Владата ќе добие табла со новото име

Утрината таа осамна без натписот на главниот влез, а штом ќе биде и официјално пристигната нотата од соседна Грција и објавена во Службен весник, дека договорот е ратификуван во нивниот парламент, ќе бидат ставени новите букви со натписот на нашето ново државно уставно име. На граничните премини новите табли со Република Северна Македонија се веќе

Вака изгледа таблата со новото уставно име за ГП „Богородица“ (ФОТО)

Вака изгледа таблата со новото уставно име за ГП „Богородица“ (ФОТО)

ИЗВОР Скопје24 | февруари 11, 2019 „24 Инфо“ објави фотографија од таблата со новото уставно име, која според Преспанскиот договор треба да биде замена за старата на граничниот премин Богородица на македонско-грчката граница. Промената на името прво ќе почне на граничните премини, а потоа и на институциите меѓу кои први ќе бидат Владата, Собранието

Отстранет натписот “Република Македонија” од владината зграда

Отстранет натписот “Република Македонија” од владината зграда

Натписот „Влада на Република Македонија“ утринава е отстранет од фасадата на владината зграда, и се очекува наскоро на неговото место да се постави натпис „Влада на Република Северна Македонија“. Владата, Собранието и министерствата, пред сè МНР и МО, се очекува да бидат првите кои уште во текот на оваа недела ќе ги постават новите натписи Денеска

Социјалдемократи на Северна Македонија, ново име на СДСМ?

Социјалдемократи на Северна Македонија, ново име на СДСМ?

Социјалдемократи на Северна Македонија (СДСМ) или само Социјалдемократски сојуз (СДС) - се двете можни варијанти за промена на називот на владејачката партија, согласно со новото име на државата чија примена почнува од оваа недела. Не е исклучено веќе на априлските избори за шеф на државата СДСМ да настапи со модификувано име. Висок партиски функционер

Таблата со „Северна Македонија“ се поставува на граничниот премин Богородица

Таблата со „Северна Македонија“ се поставува на граничниот премин Богородица

Првата табла со новото име на државата „Република Северна Македонија“ најверојатно ќе биде поставена на граничниот премин со Грција, „Евзони“ или „Богородица“. На социјалната мрежа „твитер“ се појави фотографија од таблата со новото име на државата, кое неделава ќе почне да се користи и во меѓународна употреба. Фотографијата ја објави грчкиот твитерџија

Социјалдемократи на Северна Македонија, ново име на СДСМ?

Социјалдемократи на Северна Македонија, ново име на СДСМ?

Социјалдемократи на Северна Македонија (СДСМ) или само Социјалдемократски сојуз (СДС) - се двете можни варијанти за промена на називот на владејачката партија, согласно со новото име на државата чија примена почнува од оваа недела. Не е исклучено веќе на априлските избори за шеф на државата СДСМ да настапи со модификувано име. Висок партиски функционер

Симнати буквите Влада на Република Македонија, се чека „Северна“

Симнати буквите Влада на Република Македонија, се чека „Северна“

Буквите „Влада на Република Македонија“ се симнати од фасадата на владината зграда за да се направи место за новото име на државата Република Северна Македонија. Денеска Грција со вербална нота треба да ја извести Република Македонија дека се поминати сите пречки за ставање на крај на деценискиот спор за името и почнува да важи Преспанскиот договор

Владината зграда подготвена за новиот натпис „Влада на Република Северна Македонија“

Владината зграда подготвена за новиот натпис „Влада на Република Северна Македонија“

По добивањето на Вербалната нота со која Атина денеска ќе го информира Скопје дека се ратификувани Договорот од Преспа и Протоколот за членство во НАТО, и исполнувањето на сите правни услови за влегување во сила на конечната спогодба и уставните амандмани, почнува примената на новото име Република Северна Македонија. Во Службен весник ќе биде објавен

Владината зграда подготвена за новиот натпис „Влада на Република Северна Македонија"

Владината зграда подготвена за новиот натпис „Влада на Република Северна Македонија"

По добивањето на Вербалната нота со која Атина денеска ќе го информира Скопје дека се ратификувани Договорот од Преспа и Протоколот за членство во НАТО, и исполнувањето на сите правни услови за влегување во сила на конечната спогодба и уставните амандмани, почнува примената на новото име Република Северна Македонија. Во Службе весник ќе биде објавен датумот

Владината зграда подготвена за новиот натпис „Влада на Република Северна Македонија“

Владината зграда подготвена за новиот натпис „Влада на Република Северна Македонија“

По добивањето на Вербалната нота со која Атина денеска ќе го информира Скопје дека се ратификувани Договорот од Преспа и Протоколот за членство во НАТО, и исполнувањето на сите правни услови за влегување во сила на конечната спогодба и уставните амандмани, почнува примената на новото име Република Северна Македонија. Во Службе весник ќе биде објавен

Симнати буквите Влада на Република Македонија, се чека „Северна“

Симнати буквите Влада на Република Македонија, се чека „Северна“

Буквите „Влада на Република Македонија“ се симнати од фасадата на владината зграда за да се направи место за новото име на државата Република Северна Македонија. Денеска Грција со вербална нота треба да ја извести Република Македонија дека се поминати сите пречки за ставање на крај на деценискиот спор за името и почнува да важи Преспанскиот договор

ФОТО: „Република Македонија” симнато од зградата на Владата, ќе се монтира „Северна”

ФОТО: „Република Македонија” симнато од зградата на Владата, ќе се монтира „Северна”

Владата синоќа ги симнала буквите „Влада на Република Македонија“ од фасадата на зградата на Владата, најверојатно за да се направи место за „Северна Република Македонија”. Грција со вербална нота треба да ја извести Република Македонија дека се поминати сите пречки за ставање на крај на деценискиот спор за името.Претходно, Јоргос Катругалос, во интервју

Реконструкција на Владата, без ограда, се чека на новиот напис „Влада на Република Северна Македонија“

Реконструкција на Владата, без ограда, се чека на новиот напис „Влада на Република Северна Македонија“

На владината зграда веќе го нема написот „Влада на Република Македонија". Денеска Македонија ќе ја добие вербалната нота со која Атина ќе информира дека се ратификувани Договорот од Преспа и Протоколот за членство во НАТО, и исполнувањето на сите правни услови за влегување во сила на конечната спогодба и уставните амандмани. Во Службе весник ќе биде

Заев тврдеше дека на Владата ќе пишува Република Македонија: Денес буквите отстранети за да се додаде „Северна“ (ВИДЕО)

Заев тврдеше дека на Владата ќе пишува Република Македонија: Денес буквите отстранети за да се додаде „Северна“ (ВИДЕО)

Заев тврдеше дека на Владата ќе пишува Република Македонија: Денес буквите отстранети за да се додаде „Северна“ (ВИДЕО) Од зградата на Владата веќе е отстранет натписот „Влада на Република Македонија“. На тоа место, ќе биде напишано Влада на Северна Македонија, на македонски и на албански јазик. Владата формира Интерресорска група која ќе треба да

Заев тврдеше дека на Владата ќе пишува Република Македонија: Денес буквите отстранети за да се додаде „Северна“ (ВИДЕО)

Заев тврдеше дека на Владата ќе пишува Република Македонија: Денес буквите отстранети за да се додаде „Северна“ (ВИДЕО)

Од зградата на Владата веќе е отстранет натписот „Влада на Република Македонија“. На тоа место, ќе биде напишано Влада на Северна Македонија, на македонски и на албански јазик. Владата формира Интерресорска група која ќе треба да изработи Национален акциски план за спроведување на натамошните мерки и активности, а во рок до седум дена државните институции,

Неделава ќе почне да се поставуваат табли со новото име на државава

Неделава ќе почне да се поставуваат табли со новото име на државава

На „Илинденска“ број 2 веќе ги нема буквите „Влада на Република Македонија“. Таблите со новото име на државата ќе почнат да се поставуваат неделава. Tабла со македонскиот државен грб и двојазичен натпис – Република Северна Македонија / Republic оf North Macedonia е подготвена за поставување на преминот „Богородица“ на македонско-грчката граница. Loading