притисни ентер »

Сопственик на „Ла Страда“: Алиоски и неговите луѓе БЕА ЗАМОЛЕНИ ДА СМЕНАТ МАСА, НЕ БЕА ИЗБРКАНИ

Сопственик на „Ла Страда“: Алиоски и неговите луѓе БЕА ЗАМОЛЕНИ ДА СМЕНАТ МАСА, НЕ БЕА ИЗБРКАНИ

Оливер Николоски, еден од сопствениците на ресторанот „Ла Страда“ негира дека од неговиот ресторан вчера биле избркани македонскиот репрезентативец Езџан Алиоски, неговите пријатели и неговите родители, поради тоа што зборувале на албански јазик. Николоски ја раскажува другата страна од приказната откако Алиоски го обвини ресторанот преку медиумите,

Сопственик на „Ла Страда“: Алиоски и неговите луѓе БЕА ЗАМОЛЕНИ ДА СМЕНАТ МАСА, НЕ БЕА ИЗБРКАНИ

Сопственик на „Ла Страда“: Алиоски и неговите луѓе БЕА ЗАМОЛЕНИ ДА СМЕНАТ МАСА, НЕ БЕА ИЗБРКАНИ

Оливер Николоски, еден од сопствениците на ресторанот „Ла Страда“ негира дека од неговиот ресторан вчера биле избркани македонскиот репрезентативец Езџан Алиоски, неговите пријатели и неговите родители, поради тоа што зборувале на албански јазик. Николоски ја раскажува другата страна од приказната откако Алиоски го обвини ресторанот преку медиумите,

Сопственик на „Ла Страда“: Алиоски и неговите луѓе беа замолени да сменат маса, не беа избркани

Сопственик на „Ла Страда“: Алиоски и неговите луѓе беа замолени да сменат маса, не беа избркани

Оливер Николоски, еден од сопствениците на ресторанот „Ла Страда“ негира дека од неговиот ресторан вчера биле избркани македонскиот репрезентативец Езџан Алиоски, неговите пријатели и неговите родители, поради тоа што зборувале на албански јазик. Николоски ја раскажува другата страна од приказната откако Алиоски го обвини ресторанот преку медиумите,

Остри реакции за инцидентот во Прилеп,  ФФМ го осуди бркањето на Алиоски од ресторан

Остри реакции за инцидентот во Прилеп, ФФМ го осуди бркањето на Алиоски од ресторан

Embedded video for Остри реакции за инцидентот во Прилеп, ФФМ го осуди бркањето на Алиоски од ресторан По инцидентот кој вчера настана помеѓу персоналот во прилепскиот угостителски објект „Ла Страда“ и македонскиот фудбалски репрезентативец Езџан Алиоски, кога според неговите изјави бил избркан од таму бидејќи со семејството зборувале албански јазик,

ФФМ се огласи за немилиот настан на Алиоски и испрати моќна порака

ФФМ се огласи за немилиот настан на Алиоски и испрати моќна порака

Македонскиот репрезентативец Езџан Алиоски во разговорот со „Дерби“ образложи колку тешко го поднел невкусното понижување кое вчера го доживеа во својот роден град Прилеп , а откако цела јавност застана во одбрана на човекот кој со сето срце ги брани интересите на нашата фудаблска репрезентација, со моќна порака се јави и Фудбалската Федерација. ФФМ

Пендаровски: Она што му се случи на нашиот Езџан Алиоски е недопустливо и за осуда

Пендаровски: Она што му се случи на нашиот Езџан Алиоски е недопустливо и за осуда

Она што му се случи на нашиот Ezgjan Alioski е недопустливо и за осуда, напиша на својот фејсбук профил претседателот, Стево Пендаровски, по скандалот во Прилеп каде македонскиот репрезентативец не бил примен во ресторан, затоа што зборувал на албански јази. „Разликите треба да не обединуваат, а не да разделуваат. Tака е во успесите, но и во неуспесите

Алиоски го канат во други ресторани, од „Ла Страда“ му се извинија

Алиоски го канат во други ресторани, од „Ла Страда“ му се извинија

Тимот на Винаријата „Попова кула“ во Демир Капија го покани македонскиот репрезентативец Езџан Алиоски да биде гостин во нивниот ресторан. Поканaта следува откако Алиоски не бил примен во ресторанот „Ла Страда“, каде побарал маса со неговото семејство, со образложение дека сите маси се резервирани. Ситуацијата се смениле откако сфатиле дека се работи

Претседателот на Македонија го осуди односот кон фудбалерот Алиоски

Претседателот на Македонија го осуди односот кон фудбалерот Алиоски

Претседателот на Македонија, Стево Пендаровски, го осуди односот на вработените во кафуле во Прилеп кои практично го избркале македонскиот фудбалски репрезентативец Езџан Алиоски и неговото семејство само поради тоа што зборувал на албански јазик. „Она што му се случи на нашиот Езџан Алиоски е недопустливо и за осуда. Разликите треба да не обединуваат,

Пендаровски ја осуди случката со Алиоски: Разликите треба да не’ обединуваат

Пендаровски ја осуди случката со Алиоски: Разликите треба да не’ обединуваат

„Она што му се случи на нашиот Езџан Алиоски е недопустливо и за осуда. Разликите треба да не’ обединуваат, а не да разделуваат. Tака е во успесите, но и во неуспесите на секое поле“, сподели претседателот на Северна Македонија, Стево Пендаровски во врска со вчерашните случувања околу нашиот фудбалски репрезентативец, кој бил избркан од прилепски ресторан

(Видео) Алиоски избркан од ресторан во Прилеп – Говор на омраза или дискриминација кон фудбалскиот репрезентативец?

(Видео) Алиоски избркан од ресторан во Прилеп – Говор на омраза или дискриминација кон фудбалскиот репрезентативец?

Говор на омраза или дискриминација по основ на етничка припадност. Истрагата ќе покаже дали вработените во прилепскиот локал го пречекориле прагот во моментот кога на македонскиот фудбалски репрезентативец Езџан Алиоски му кажале да го напушти угостителскиот објект. Инцидентот кој се случи вчера и ја разбранува македонската јавност, ќе добие разрешница

Сопственикот на ресторанот во Прилеп тврди: Слабо знаат македонски, па не се разбравме

Сопственикот на ресторанот во Прилеп тврди: Слабо знаат македонски, па не се разбравме

Оливер Николоски, еден од сопствениците на ресторанот „Ла Страда“ пак изјави дека се работело за недоразбирање и дека Алиоски не бил избркан, туку бил замолен да се премести на друга маса. „Претходно во тек на денот направивме резервација на неколку маси за група моторџии од Кавадарци кои наминуваат во нашиот објект штом ги носи патот во Прилеп. На

ФФМ го осуди говорот на омраза кон Алиоски

ФФМ го осуди говорот на омраза кон Алиоски

Фудбалската федерација на Македонија најостро го осудува говорот на омраза чија последна жртва беше нашиот репрезентативец и фудбалски амбасадор Езџан Алиоски. Ние како федерација и институција која е социјално одговорна и се залага за развој на позитивните вредности во општеството секогаш ќе стоиме на страната на правичниот третман и почитувањето,

Алиоски го канат во други ресторани, од Ла Страда му се извинија

Алиоски го канат во други ресторани, од Ла Страда му се извинија

Тимот на Винаријата „Попова кула“ во Демир Капија го покани македонскиот репрезентативец Езџан Алиоски да биде гостин во нивниот ресторан. Поканaта следува откако Алиоски не бил примен во ресторанот „Ла Страда“, каде побарал маса со неговото семејство, со образложение дека сите маси се резервирани. Ситуацијата се смениле откако сфатиле дека се работи

Пендаровски: Она што му се случи на Езџан Алиоски е недопустливо

Пендаровски: Она што му се случи на Езџан Алиоски е недопустливо

„Она што му се случи на нашиот Езџан Алиоски е недопустливо и за осуда. Разликите треба да не’ обединуваат, а не да разделуваат. Tака е во успесите, но и во неуспесите на секое поле“, сподели претседателот на Северна Македонија, Стево Пендаровски во врска со вчерашните случувања околу нашиот фудбалски репрезентативец, кој бил избркан од прилепски ресторан

Пендаровски: Она што му се случи на Алиоски е недопустливо

Пендаровски: Она што му се случи на Алиоски е недопустливо

Претседателот се огласи на Фејсбук. Она што му се случи на нашиот Езџан Алиоски е недопустливо и за осуда, напиша предмалку претседателот Стево Пендаровски на својот фејсбук профил. „Разликите треба да не обединуваат, а не да разделуваат. Tака е во успесите, но и во неуспесите на секое поле. Јас сум убеден дека огромно мнозинство од нашите граѓани

ГЕСТ ПРОТИВ ОМРАЗА: Алиоски се врати во Прилеп да му помогне на Дејан!

ГЕСТ ПРОТИВ ОМРАЗА: Алиоски се врати во Прилеп да му помогне на Дејан!

Македонскиот фудбалер Езџан Алиоски беше нова „жртва“ на говор на омраза, немил настан што се случи во неговиот роден град Прилеп. Ваквото однесување не постои од сега, тоа е активно уште од минатото, сведоци сме во секојдневниот живот не само на спортски план, како се нарушуваат верската, националната припадност, расата или бојата на кожата. Да потсетиме,

Видео: Алиоски се врати во Прилеп и се вклучи во хуманитарна акција, прилепчани топло го пречекаа

Видео: Алиоски се врати во Прилеп и се вклучи во хуманитарна акција, прилепчани топло го пречекаа

Вчера изби голем стакндал откако македонскиот репрезентативец Езџан Алиоски и неговото семејство беа избркани од ресторанот „Ла Страда“ во Прилеп, наводно бидејќи зборувале на албански јазик. Алиоски со своето семејство моментално е во својот роден град Прилеп, каде влера доживеа непријатност во ресторанот „Ла Страда“, а скандалот веднаш стана главна

ФФМ го осуди говорот на омраза кон Алиоски

ФФМ го осуди говорот на омраза кон Алиоски

Фудбалската федерација на Македонија најостро го осудува говорот на омраза чија последна жртва беше нашиот репрезентативец и фудбалски амбасадор Езџан Алиоски. Ние како федерација и институција која е социјално одговорна и се залага за развој на позитивните вредности во општеството секогаш ќе стоиме на страната на правичниот третман и почитувањето,

Пендаровски ја осуди случката со Алиоски: Разликите треба да не обединуваат, а не да разделуваат

Пендаровски ја осуди случката со Алиоски: Разликите треба да не обединуваат, а не да разделуваат

„Она што му се случи на нашиот Езџан Алиоски е недопустливо и за осуда. Разликите треба да не обединуваат, а не да разделуваат. Tака е во успесите, но и во неуспесите на секое поле“, сподели претседателот на Северна Македонија, Стево Пендаровски во врска со вчерашните случувања околу нашиот фудбалски репрезентативец, кој бил избркан од прилепски ресторан