притисни ентер »

ПАДНА ВЛАДАТА НА АЛБИН КУРТИ: Косово оди на избори кога ќе се смири КОРОНА

ПАДНА ВЛАДАТА НА АЛБИН КУРТИ: Косово оди на избори кога ќе се смири КОРОНА

Со 82 гласа „за“, 32 „против“ и 1 воздржан Собранието на Косово гласаше за недоверба на Владата на Албин Курти. Албин Курти беше на чело на извршната власт на земјата само 51 ден, што е најкратко досега во владата на Косово. Предлогот за соборување на Курти го започна Демократската лига на Косово, со која Движењето Самоопределување беше во владејачката

ПАДНА ВЛАДАТА НА АЛБИН КУРТИ: Косово оди на избори кога ќе се смири КОРОНА

ПАДНА ВЛАДАТА НА АЛБИН КУРТИ: Косово оди на избори кога ќе се смири КОРОНА

Со 82 гласа „за“, 32 „против“ и 1 воздржан Собранието на Косово гласаше за недоверба на Владата на Албин Курти. Албин Курти беше на чело на извршната власт на земјата само 51 ден, што е најкратко досега во владата на Косово. Предлогот за соборување на Курти го започна Демократската лига на Косово, со која Движењето Самоопределување беше во владејачката

Падна косовската влада – Пратениците му изгласаа недоверба на Курти

Падна косовската влада – Пратениците му изгласаа недоверба на Курти

Падна косовската влада – Пратениците му изгласаа недоверба на Курти По денешната маратонска седница на косовското собрание, на кое на дневен ред беше ставена точката за гласање на доверба на владата на Албин Курти, откако претходно тојбез претходни конслултации го разреши министерот за внатрешни работи кадар на ЛДК на партијата на Иса Мустафа. Вечерва

Курти: Договорот со Србија веќе е постигнат

Курти: Договорот со Србија веќе е постигнат

Премиерот на Косово Аљбин Курти повтори на седница на косовското собрание дека договорот со Србија веќе е постигнат и додаде дека не било до него дали ќе оди во Вашингтон. „Имаше лажни понуди за заминување во Белата куќа. Само накратко да објаснам. Не требаше јас да ја предводам делегацијата, туку да му се придружам на (Хашим) Тачи кога беше склучен

Во ек на пандемијата падна владата на Косово

Во ек на пандемијата падна владата на Косово

Во пандемијата со коронавирусот Косово остана без Влада, јавуваат косовските медиуми, а пренесува порталот 360 степени. Косовскиот парламент предмалку изгласа недоверба на Владата на премиерот Албин Курти со 82 гласа „за“, 32 „против“ и 1 „воздржан“. Владата на Курти не издржа ниту два месеци. Беше изгласана на 2 февруари, а дел од неа, како министер

Падна косовската влада – Пратениците му изгласаа недоверба на Курти

Падна косовската влада – Пратениците му изгласаа недоверба на Курти

По денешната маратонска седница на косовското Собрание, на кое на дневен ред беше ставена точката за гласање за доверба на Владата на Албин Курти, откако претходно тој без претходни конслултации го разреши министерот за внатрешни работи кадар на ЛДК на партијата на Иса Мустафа. Вечерва со 82 гласа за, 32 гласа против и еден воздржан косовските народни

Изгласана недоверба на Владата на Албин Курти

Изгласана недоверба на Владата на Албин Курти

Против Владата на Курти гласаа 82 пратеници, 32 беа против додека воздржан беше еден. Целата дисусијата траеше 12 часа. Вечерва доцна во косовското собрание беше изгласана недоверба на Владата на Албин Курти. Против владата на Курти гласаа 82 пратеници, 32 беа против додека воздржан беше еден. Целата дисусијата траеше 12 часа. Барањето за гласање на

Косово – Падна владата на Албин Курти

Косово – Падна владата на Албин Курти

Со 82 гласа „за“, 32 „против“ и 1 „воздржан“, пратениците на косовското собрание ја соборија владата предводена од Албин Курти, гласајќи за иницијатива за недоверба, која беше иницирана од ЛДК. Во салата на Собранието беа присутни 117 пратеници. Loading...

Падна владата во Приштина: Албин Курти повеќе не е премиер на Косово

Падна владата во Приштина: Албин Курти повеќе не е премиер на Косово

Фото: balkaninsight.com Косовскиот парламент, на вонредна седница, изгласа недоверба на владата на премиерот Албин Курти што како точка на дневниот ред беше поднесена од пратениците на ДСК. За недоверба на владиниот кабинет се изјаснија 82 пратеника од вкупно 117 присутни во моментот на гласање. Против беа 32 народни избраника, додека еден беше воздржан,

Падна косовската Влада: Изгласана недоверба на Албин Курти

Падна косовската Влада: Изгласана недоверба на Албин Курти

Вечерва со 82 гласа „За“, 32 гласа „Против“ и еден воздржан пратениците изгласаа недоверба во владата предводена од Албин Курти. Имено, на денешната маратонска седница во Собранието на Косово, на дневен ред била ставена точката за гласање на доверба на владата на Албин Курти, која беше иницирана од ЛДК. Курти претходно без консултација го разреши министерот

Министерот Ќуни го замоли Курти да се предомисли и да ја спаси Владата

Министерот Ќуни го замоли Курти да се предомисли и да ја спаси Владата

Министерот за одбрана на Косово Антон Ќуни, кој е од редовите на Демократскиот сојуз на Косово (ЛДК), на денешната седница Собранието на која се расправа за иницијатива на неговата партија за смена на актуелната влада, побара од премиерот Албин Курти во текот на паузата на собраниската седница да најде начин да го спречи растурањето на актуелната коалиција

Во ек на светска епидемија, падна Владата на Албин Курти

Во ек на светска епидемија, падна Владата на Албин Курти

Косово остана без Влада. Пратениците кои се обединија против премиерот Албин Kурти, изгласаа недоверба во косовскиот Параламент. Со 82 гласа ЗА и 32 против и еден воздражна, пратениците ја подддржаа иницијативата на ЛСД за недоверба на Владата.

Денес би можела да падне косовската влада (ВИДЕО)

Денес би можела да падне косовската влада (ВИДЕО)

Вонредната седница на косовскиот парламент на која ќе се гласа за доверба на актуелниот премиер Аљбин Курти се одржува денес. Седницата се одржува без присуство на медиумите и гости поради пандемијата на коронавирусот. Просториите на собраниската сала се дезинфицирани, пратениците при влегувањето во салата биле прегледани и седат на пропишаната одалеченост,

Министерот за одбрана на Косово го замоли Курти да се предомисли и да ја спаси Владата

Министерот за одбрана на Косово го замоли Курти да се предомисли и да ја спаси Владата

Министерот за одбрана на Косово Антон Ќуни, кој е од редовите на Демократскиот сојуз на Косово (ЛДК), на денешната седница Собранието на која се расправа за иницијатива на неговата партија за смена на актуелната влада, побара од премиерот Албин Курти во текот на паузата на собраниската седница да најде начин да го спречи растурањето на актуелната коалиција

Министерот Ќуни го замоли Курти да се предомисли и да ја спаси Владата

Министерот Ќуни го замоли Курти да се предомисли и да ја спаси Владата

Министерот за одбрана на Косово Антон Ќуни, кој е од редовите на Демократскиот сојуз на Косово (ЛДК), на денешната седница Собранието на која се расправа за иницијатива на неговата партија за смена на актуелната влада, побара од премиерот Албин Курти во текот на паузата на собраниската седница да најде начин да го спречи растурањето на актуелната коалиција

Во косовското Собрание седница за паѓање на Владата на Албин Курти

Во косовското Собрание седница за паѓање на Владата на Албин Курти

Косовското Собрание расправа за иницијативата за недоверба на Владата на Албин Курти. Седницата е свикана по барање на Демократскиот сојуз на Косово, довчерашен коалициски партнер на Курти и се одвива во вонредни услови. Премиерот рече дека овој чекор на коалицискиот партнер е во координација со претседателот Хашим Тачи, со цел да се потпише договорот

Курти: Владата се урива за да се овозможи размена на територии меѓу Косово и Србија

Курти: Владата се урива за да се овозможи размена на територии меѓу Косово и Србија

Косовскиот премиер Албин Курти во своето обраќање на собраниската седница на која се расправа за доверба на неговиот кабинет, изјави дека вистинската намера за смена на Владата која тој ја води е да се овозможи постигнување договор за размена на територии меѓу Косово и Србија, јави дописникот на МИА од Приштина. Вистинскиот мотив за негова смена, рече