притисни ентер »

Јокиќ и Мареј го надмина достигнувањето на Џордан

Јокиќ и Мареј го надмина достигнувањето на Џордан

Кошаркарите на Денвер, Никола Јокиќ и Џамал  Мареј го престигнаа легендарниот Мајкл Џордан по број на победи во седми натпревар во плејофот во НБА-лигата. Во својата кариера тие освоија три седми натпревари, додека Џордан има само две такви игри. Денвер се пласираше во финалето на Западот, совладувајќи ги Клиперси со 4-3 во серијата од седум натпревари

ВИДЕО: Историски подвиг на Денвер и Јокиќ – во мајсторката, го испратија дома фаворитот Клиперс

ВИДЕО: Историски подвиг на Денвер и Јокиќ – во мајсторката, го испратија дома фаворитот Клиперс

Екипата на Денвер Нагетс успеа да постигне историски успех – во ноќешниот седми натпревар од полуфиналето на Западот, Нагетс многу полесно од очекувањата го „решија“ фаворизираниот тим на ЛА Клиперс, станувајќи првата екипа во историјата на НБА што до финалето на конференцијата стигнала преку мајсторки во две серии по ред, откако губела со 3:1 во

Трипл-дабл Јокиќ и Мареј ги елиминираа ЛА Клиперс

Трипл-дабл Јокиќ и Мареј ги елиминираа ЛА Клиперс

Кошаркарите на Денвер Нагетс се пласираа во финалето на Западот откако ја добија мајсторката против Лос Анџелес Клиперс со 104:89. Овој тим на Нагетс влез во историјата на НБА, тие се првите кои во еден плејоф два пати успеале од 1:3 да дојдат до 4:3. Никола Јокиќ и Џамал Мареј го предводеа Денвер до историскиот успех, додека на спротивната страна

Денвер влезе во конференциското финале и испиша историја (видео)

Денвер влезе во конференциското финале и испиша историја (видео)

Екипата на Денвер Нагетс синоќа го совлада тимот на Лос Анџелес Клиперс 104:89 и на тој начин успеа да се пласира во конференциското финале на Западот, каде што ги чекаат Лејкерски. Денвер успеа да направи своевидна сензација, односно да се врати од негаива од 3:1, и станаа првиот тим во историјата кому му пошло тоа од рака. По елиминацијата на Јут

Денвер влезе во конференциското финале и испиша историја (видео)

Денвер влезе во конференциското финале и испиша историја (видео)

Екипата на Денвер Нагетс синоќа го совлада тимот на Лос Анџелес Клиперс 104:89 и на тој начин успеа да се пласира во конференциското финале на Западот, каде што ги чекаат Лејкерски. Денвер успеа да направи своевидна сензација, односно да се врати од негаива од 3:1, и станаа првиот тим во историјата кому му пошло тоа од рака. По елиминацијата на Јут

Јокиќ и Мареј го надмина достигнувањето на Џордан

Јокиќ и Мареј го надмина достигнувањето на Џордан

Јокиќ и Мареј го надмина достигнувањето на Џордан Кошаркарите на Денвер, Никола Јокиќ и Џамал Мареј го престигнаа легендарниот Мајкл Џордан по број на победи во седми натпревар во плејофот во НБА-лигата. Во својата кариера тие освоија три седми натпревари, додека Џордан има само две такви игри. Денвер се пласираше во финалето на Западот, совладувајќи

(ВИДЕО) Денвер ги елиминира Клиперси за историско финале на Западот, трипл-дабл на Јокиќ

(ВИДЕО) Денвер ги елиминира Клиперси за историско финале на Западот, трипл-дабл на Јокиќ

Тимот од Денвер по втор пат во НБА плеј офот успеаа да се вратат од скоро загубена позиција од негатива од 3-1 во победи. Со овој подвиг избраниците на Мајк Мелоун станаа првата екипа во историјата на најсилното светско кошаркарско прветсво кои во еден плеј оф успеале да стигнат од 1-3 до триумф од 4-3 во победи. Феноменален меч утринава во Орландо

Видео: Трипл-дабл на Јокиќ, Денвер ги елиминира Клиперси за историско финале на Западот

Видео: Трипл-дабл на Јокиќ, Денвер ги елиминира Клиперси за историско финале на Западот

Денвер предводен од маестралните Никола Јокиќ и Џамал Мареј во полуфиналната мајсторка триумфираше против фаворизираниот ЛА Клиперс со 104-89 и со 4-3 во победи обезбеди историско финале на Западот. Тимот од Денвер по втор пат во НБА плеј офот успеаа да се вратат од скоро загубена позиција од негатива од 3-1 во победи. Со овој подвиг избраниците на

Јокиќ и Мареј го надмина достигнувањето на Џордан

Јокиќ и Мареј го надмина достигнувањето на Џордан

Орландо, 16 септември 2020 () – Кошаркарите на Денвер, Никола Јокиќ и Џамал  Мареј го престигнаа легендарниот Мајкл Џордан по број на победи во седми натпревар во плејофот во НБА-лигата. Во својата кариера тие освоија три седми натпревари, додека Џордан има само две такви игри. Денвер се пласираше во финалето на Западот, совладувајќи ги Клиперси со

Денвер креираше историја во НБА Лигата, Јокиќ со феноменална партија го одведе тимот во конференциското финале

Денвер креираше историја во НБА Лигата, Јокиќ со феноменална партија го одведе тимот во конференциското финале

Никој не очекуваше дека Денвер Нагетс ќе биде тимот кој ќе се пласира во финалето на Западната конференција во НБА лигата по одличниот старт на серијата на Лос Анџелес Клиперс кој имаше водство од 3:1 и беше на само една победа до пласман во финалето. Сепак, кошаркарите на Денвер доцна синоќа го победија противникот со 104:89 и со тоа се пласираа во

НБА: Јокиќ со „трипл-дабл“ во неверојатниот пресврт на Денвер (ВИДЕО)

НБА: Јокиќ со „трипл-дабл“ во неверојатниот пресврт на Денвер (ВИДЕО)

Кошаркарите на Денвер направија огромен успех, откако во седмиот решавачки натпревар ја совладаа екипата (4:3) на ЛА Клиперс со 104:89 и се пласираа во финалето на Западната конференција во НБА лигата. Нагетси иако беа во негатива од 3:1 во серијата, на крајот собраа сили да го изненадат и воедно елиминираат еден од главните фаворити за шампионската

Денвер направи нова сензација, историска победа над Клиперс за пласман во финалето на западот! (ВИДЕО)

Денвер направи нова сензација, историска победа над Клиперс за пласман во финалето на западот! (ВИДЕО)

Денвер Нагетс втор пат по ред се врати од 3-1 негатива и успеа да помине понатаму, овој пат Јокиќ и останатите беа подобри од ЛА Клиперс кој важеше за апсолутен фаворит во оваа битка. Денвер ја доби масторката со 104:89 и со 4-3 се пласираше во финалето на западот каде што ќе игра против Лос Анџелес Лејкерс. Клиперс беа огромен фаворит во пресметката

Историја: Србинот Јокиќ со трипл-дабл го внесе Денвер во финалето на Западот (ВИДЕО)

Историја: Србинот Јокиќ со трипл-дабл го внесе Денвер во финалето на Западот (ВИДЕО)

Бајката наречена Денвер нагетс продолжува, откако овој тим уште еднаш магично успеа да се врати во плејоф-серијата и да го елиминира фаворизираниот противник по триумфот во синоќешната „мајсторка“ против арогантните кошаркари на ЛА клиперс (104-89). Составот од Колорадо и овој пат, како и во претходната рунда против Јута Џез, се врати по негатива од

ВИДЕО: Денвер за историја, го елиминира ЛА Клиперс, Јокиќ запиша трипл-дабл

ВИДЕО: Денвер за историја, го елиминира ЛА Клиперс, Јокиќ запиша трипл-дабл

Кошркарите на Денвер го победија ЛА Клиперс со 119-94 во мајсторката за пласман во финалето на Западната конференција од плеј-офот. Денвер од негатива 3-1 во победи стигна до пресврт и со 4-3 го елиминира ЛА Клиперс, тие се прва екипа што два пати оправат пресврт победи во плејофот. Никола Јокиќ со трипл-дабл беше инспиратор на победата за Денвер,

ВИДЕО: Деневер за историја, го елиминира ЛА Клиперс, Јокиќ запиша трипл-дабл

ВИДЕО: Деневер за историја, го елиминира ЛА Клиперс, Јокиќ запиша трипл-дабл

Кошркарите на Денвер го победија ЛА Клиперс со 119-94 во мајсторката за пласман во финалето на Западната конференција од плеј-офот. Денвер од негатива 3-1 во победи стигна до пресврт и со 4-3 го елиминира ЛА Клиперс, тие се прва екипа што два пати оправат пресврт победи во плејофот. Никола Јокиќ со трипл-дабл беше инспиратор на победата за Денвер,

После новиот супер настап Американците немаат дилеми: Јокиќ е најдобриот центар додавач во историјата!

После новиот супер настап Американците немаат дилеми: Јокиќ е најдобриот центар додавач во историјата!

Неверојатниот Денвер во седмиот натпреварот од полуфиналето на Западната Конференција победија Клиперси со 104:89 и така станаа првата франшиза во историјата која успеала да се врати од 1:3. Одлични беа Џамал Мареј со 40 поени и незапирливиот Никола Јокиќ кој оствари трипл-дабл со 16 поени, 22 скока и 13 асистенции. Најголемите ѕвезди на Клиперси,