притисни ентер »

Официјален крај за култната „Буба“ на „Фолксваген“ (ВИДЕО)

Официјален крај за култната „Буба“ на „Фолксваген“ (ВИДЕО)

Во вторникот на 9. јули, 2019 година, од производните ленти на фабриката во Мексико, е симната последната „Буба”, со што и официјално е ставен крај на 81-годишната кариера на еден од најпознатите автомобили во историјата на индустријата. Без оглед на тоа дали ви се допаѓа или не, тешко е да се нема почит за автомобилот кој има привлечено толку многу

НЕМА ВЕЌЕ БУБА: Љубовта на милиони замина во историјата

НЕМА ВЕЌЕ БУБА: Љубовта на милиони замина во историјата

Дојде најавуваниот крај на производство на култната „буба“ на „Фолксваген“. Германската автомобилска компанија минатата година соопшти дека од јули годинава  ќе престане производството на легендарниот модел „буба“, пренесува „Тајм“. Моделот беше дизајниран во 30-те години на минатиот век од Фердинанд Порше. Овој култен автомобил беше дел од многу историски

НЕМА ВЕЌЕ БУБА: Љубовта на милиони замина во историјата

НЕМА ВЕЌЕ БУБА: Љубовта на милиони замина во историјата

Дојде најавуваниот крај на производство на култната „буба“ на „Фолксваген“. Германската автомобилска компанија минатата година соопшти дека од јули годинава  ќе престане производството на легендарниот модел „буба“, пренесува „Тајм“. Моделот беше дизајниран во 30-те години на минатиот век од Фердинанд Порше. Овој култен автомобил беше дел од многу историски

Крајот на патот за култната „буба“

Крајот на патот за култната „буба“

Дојде најавуваниот крај на производство на култната „буба“ на „Фолксваген“. Германската автомобилска компанија минатата година соопшти дека од јули годинава  ќе престане производството на легендарниот модел „буба“, пренесува „Тајм“. Моделот беше дизајниран во 30-те години на минатиот век од Фердинанд Порше. Овој култен автомобил беше дел од многу историски

„Фолксваген“ го прекина производството на „буба“

„Фолксваген“ го прекина производството на „буба“

Германскииот „Фолксваген“ кон крајот на 1990-тите го почна производството на редизајнираната „буба“ за новата генерација возачи и продаде повеќе од 1,2 милиона автомобила до 2010 година. Третата и последна генерација на со децении популарните „буби“ се појави во 2011 година, пишува Ројтерс. Последниот примерок произведен деновиве ќе остане во музејот

Чао за легендарната “Буба”

Чао за легендарната “Буба”

Volkswagen го произведе последниот примерок од Буба во Мексико, со што полека го испрати моделот во историјата По речиси 80 години, долгиот и кривулест пат доаѓа до крај за легендарната Буба (Beetle). Германскиот производител уште минатата година го најави крајот на својот популарен модел, а сега, последниот примерок од Буба ја напушти прозиводната

„буба“ испратена во историјата со маријачи бенд, Последниот примерок оди во музеј

„буба“ испратена во историјата со маријачи бенд, Последниот примерок оди во музеј

Последниот примерок на „фолксваген буба“, еден од најпознатите автомобили на сите времиња, излезе вчера од производната лента на фабриката во Пуебла, Мексико и беше поздравен од гордите работници, десетици фоторепортери и од маријачи бенд. По 81 година производство, прво во Германија, а во последните децении во Мексико, „Фолксваген“ одлучи да стави

Конечно збогум за култната „бубачка“

Конечно збогум за култната „бубачка“

Во Пуебла, Мексико од производната лента на фабриката на Фолксваген се спушти последната „бубачка“. Со тоа, овојпат дефинитивно, заврши ерата на легендарниот автомобил на германскиот производител. Последниот примерок од култниот автомобил вчера (10 јули, 2019) се спушти од производната лента во Пуебла, Мексико. Фолксваген стави крај на осум децениското

„буба“ испратена во историја со маријачи бенд, Последниот примерок оди во музеј

„буба“ испратена во историја со маријачи бенд, Последниот примерок оди во музеј

Последниот примерок на „фолксваген буба“, еден од најпознатите автомобили на сите времиња, излезе вчера од производната лента на фабриката во Пуебла, Мексико и беше поздравен од гордите работници, десетици фоторепортери и од маријачи бенд. По 81 година производство, прво во Германија, а во последните децении во Мексико, „Фолксваген“ одлучи да стави

По 80 години од фабричките ленти се симнува последната „буба“ (ВИДЕО)

По 80 години од фабричките ленти се симнува последната „буба“ (ВИДЕО)

Фолксваген неделава го прекинува производството на последната верзија на култниот модел „буба“ во својата фабрика во мексиканскиот град Пуебла. Ова го означува крајот за автомобилот кој беше симбол на многу нешта во текот на својата 80-годишна историја, поточно од 1938 година кога првата „буба“ се симна од производната лента. Автомобилот беше дел од

Легендарната „буба“ оди во историјата

Легендарната „буба“ оди во историјата

Следно Фолксваген прекинува со производството на моделот „буба“ кој се склопуваше во фабриката во Пуебла, Мексико. „Бубата“ датира од 1930-тите години и била дизајнирана од германскиот инженер Фердинанд Порше за да биде „народен автомобил.“ Производството започнало по налог на лидерот на Нацистичката партија на Германија, Адолф Хитлер. Производството

Збогум „буба“ – престанува производството на култниот автомобил

Збогум „буба“ – престанува производството на култниот автомобил

Крајот на производството на „бубата“, свечено ќе биде означен на церемонија, која денес ја организира компанијата Фолксваген, во својата фабрика во Пуебла, Мексико.  Последниот, 5.961. примерок од верзијата „фајнл едишн“ ќе заврши како музејски експонат, да сведочи за големината на малиот култен автомобил. Првата „буба“ е произведена 1938 година и

Легендарната “буба” стигна на крајот од патот

Легендарната “буба” стигна на крајот од патот

Германскиот производител на автомобили Фолксваген оваа недела го завршува производството на својот последен модел на популарната “буба” во фабриката Пуебла во Мексико. АП вели дека тоа е “крајот на патот за возилото што во изминатите осум децении симболизираше многу историски работи”. Првите примероци се симнаа од лентата во 1938 година. Како ретко

Крај на една ера: Фолксваген „заврши“со легендарната Буба

Крај на една ера: Фолксваген „заврши“со легендарната Буба

По седум децении и три генерации автомобилскиот гигант Фолксваген сходно денешните потреби за комфор дефинитивно го прекина производството на легендарниот автомобил буба. Времето ја прегази бубата.

„Фолксваген буба“ по 81 година ќе престане да се произведува

„Фолксваген буба“ по 81 година ќе престане да се произведува

„Фолксваген“ оваа недела ќе го запре производството на последната верзија на „буба“ во својата фабрика во Пуебла, Мексико, ставајќи крај на еден од најпознатите автомобилски модели на сите времиња. Тоа е крај на патот за возилото кое симболизираше многу нешта откако се појави во 1938 година. Она што почна како нацистички проект за народен автомобил,

Легендарната „фолксваген буба“ дојде до крајот на својот пат

Легендарната „фолксваген буба“ дојде до крајот на својот пат

Германската компанија „Фолксваген“ неделава го суспендира производството на последната верзија на познатиот модел „буба“ (beetle) во својата фабрика во Пуеблa, Мексико. Ова ќе го означи крајот на патот за возилото што е симбол на многу работи и социјални настани во текот на својата 80-годишна историја, поточно уште од 1938 година, кога првата „буба“

Легендарната „фолксваген буба“ дојде до крајот на својот пат

Легендарната „фолксваген буба“ дојде до крајот на својот пат

Германската компанија „Фолксваген“ неделава го суспендира производството на последната верзија на познатиот модел „буба“ (beetle) во својата фабрика во Пуеблa, Мексико. Ова ќе го означи крајот на патот за возилото што е симбол на многу работи и социјални настани во текот на својата 80-годишна историја, поточно уште од 1938 година, кога првата „буба“