притисни ентер »

Франција, Велика Британија и Германија ќе покренат механизам за спорови поради Иран

Франција, Велика Британија и Германија ќе покренат механизам за спорови поради Иран

Франција, Велика Британија и Германија планираат да покренат механизам за решавање на спорови во рамки на иранскиот нуклеарен договор, откако Техеран повторно го прекрши истиот, пренесува Ројтерс, повикувајќи се на двајца неименувани европски дипломати. Тие рекле дека целта на одлуката е да се сочува договорот така што со Иран ќе се разговара за тоа

Франција, Велика Британија и Германија ќе покренат механизам за спорови поради Иран

Франција, Велика Британија и Германија ќе покренат механизам за спорови поради Иран

Франција, Велика Британија и Германија планираат да покренат механизам за решавање на спорови во рамки на иранскиот нуклеарен договор, откако Техеран повторно го прекрши истиот, пренесува Ројтерс, повикувајќи се на двајца неименувани европски дипломати. Тие рекле дека целта на одлуката е да се сочува договорот така што со Иран ќе се разговара за тоа

Франција, Велика Британија и Германија ќе покренат механизам за спорови поради Иран

Франција, Велика Британија и Германија ќе покренат механизам за спорови поради Иран

Франција, Велика Британија и Германија планираат да покренат механизам за решавање на спорови во рамки на иранскиот нуклеарен договор, откако Техеран повторно го прекрши истиот, пренесува Ројтерс, повикувајќи се на двајца неименувани европски дипломати. Тие рекле дека целта на одлуката е да се сочува договорот така што со Иран ќе се разговара за тоа

Париз, Лондон и Берлин активираат механизам за спорот поради Иран

Париз, Лондон и Берлин активираат механизам за спорот поради Иран

Франција, Велика Британија и Германија планираат да активираат механизам за решавање на споровите во рамки на иранскиот нуклеарен договор, откако Техеран повторно го прекрши, соопштија неименувани европски дипломати. Тие истакнаа дека целта на одлуката е да се зачува договорот и со Иран да се разговара што треба да направи земјата за да ги измени своите

Европските сили го активираа механизмот за разрешување на споровите во нуклеарниот договор со Иран

Европските сили го активираа механизмот за разрешување на споровите во нуклеарниот договор со Иран

Европските сили го активираа механизмот за разрешување на споровите во нуклеарниот договор со Иран Главниот дипломат на ЕУ потврди денеска дека европските сили го активирале механизмот за разрешување на споровите во нуклеарниот договор со Иран, откако оваа држава продолжува да се повлекува од обврските кои ги има преземено. Во заедничката изјава, Велика

Активиран механизмот за спорови од нуклеарниот договор со Иран

Активиран механизмот за спорови од нуклеарниот договор со Иран

Германија, Британија и Франција го активираа механизмот во случај на несогласување од нуклеарниот договор постигнат меѓу Иран и светските сили во 2015 година. Трите европски земји, кои се потписници на договорот заедно со Кина, Русија и САД, како и Европската унија наведуваат дека го активираат процесот кој може да доведе до санкции од Обединените

Велика Британија, Франција и Германија активираат механизам за решавање на спорот со Иран

Велика Британија, Франција и Германија активираат механизам за решавање на спорот со Иран

Следно Велика Британија, Франција и Германија во вторникот објавија дека постапките на Иран кои не се во согласност со нуклеарниот договор од 2015 година не им оставаат друг избор освен да се свртат кон механизмот за решавање на спорови утврден со договорот. Заедничката комисија ја сочинуваат по еден член од секоја од потписничките, а договорот предвидува

Франција, Велика Британија и Германија планираат механизам за решавање на спорот со Иран

Франција, Велика Британија и Германија планираат механизам за решавање на спорот со Иран

Франција, Велика Британија и Германија планираат да активираат механизам за решавање на споровите во рамки на иранскиот нуклеарен договор, откако Техеран повторно го прекрши, соопштија неименувани европски дипломати. Тие истакнаа дека целта на одлуката е да се зачува договорот и со Иран да се разговара што треба да направи земјата за да ги измени своите

Париз, Лондон и Берлин активираат механизам за спорот поради Иран

Париз, Лондон и Берлин активираат механизам за спорот поради Иран

Франција, Велика Британија и Германија планираат да активираат механизам за решавање на споровите во рамки на иранскиот нуклеарен договор, откако Техеран повторно го прекрши, соопштија неименувани европски дипломати. Тие истакнаа дека целта на одлуката е да се зачува договорот и со Иран да се разговара што треба да направи земјата за да ги измени своите

Макрон: Франција и Русија имаат иста желба

Макрон: Франција и Русија имаат иста желба

Франција и Русија имаат заедничка желба да го заштитат иранскиот нуклеарен договор, изјави денес францускиот претседател Емануел Макрон. Макрон изјави дека во неделата имал телефонски разговор со рускиот претседател Владимир Путин, а тема на разговорот бил Иран и неговата нуклеарна програма. Лидерите на Франција, Велика Британија и Германија во неделата

Франција и Русија апелираат Иран да го почитува нуклеарниот договор

Франција и Русија апелираат Иран да го почитува нуклеарниот договор

Франција и Русија имаат заедничка желба да го заштитат иранскиот нуклеарен договор, изјави денеска францускиот претседател Емануел Макрон. Макрон рече дека остварил телефонски разговор со рускиот претседател Владимир Путин во неделата, а Иран и неговата нуклеарна програма биле тема на разговорот. Лидерите на Франција, Велика Британија и Германија во

Франција и Русија апелираат Иран да го почитува нуклеарниот договор

Франција и Русија апелираат Иран да го почитува нуклеарниот договор

Франција и Русија имаат заедничка желба да го заштитат иранскиот нуклеарен договор, изјави денеска францускиот претседател Емануел Макрон. Макрон рече дека остварил телефонски разговор со рускиот претседател Владимир Путин во неделата, а Иран и неговата нуклеарна програма биле тема на разговорот. Лидерите на Франција, Велика Британија и Германија во

Франција и Русија апелираат Иран да го почитува нуклеарниот договор

Франција и Русија апелираат Иран да го почитува нуклеарниот договор

Франција и Русија имаат заедничка желба да го заштитат иранскиот нуклеарен договор, изјави денеска францускиот претседател, Емануел Макрон. Макрон рече дека остварил телефонски разговор со рускиот претседател, Владимир Путин, во неделата, а Иран и неговата нуклеарна програма биле тема на разговорот. Лидерите на Франција, Велика Британија и Германија

Макрон и Путин разговараа за Иран

Макрон и Путин разговараа за Иран

Претседателите на Русија и на Франција Владимир Путин и Емануел Макрон разговараа телефонски за ситуација во Иран и ги повикаа сите страни да покажат воздржаност, соопшти синоќа Кремљ. Тензиите меѓу САД и Иран ескалираа на 3 јануари кога по наредба на американскиот претседател Доналд Трамп беше увбиен еден од лидерите на Револуционерната гарда на Иран,

Франција и Русија апелираат Иран да го почитува нуклеарниот договор

Франција и Русија апелираат Иран да го почитува нуклеарниот договор

Франција и Русија имаат заедничка желба да го заштитат иранскиот нуклеарен договор, изјави денеска францускиот претседател, Емануел Макрон. Макрон рече дека остварил телефонски разговор со рускиот претседател, Владимир Путин, во неделата, а Иран и неговата нуклеарна програма биле тема на разговорот. Лидерите на Франција, Велика Британија и Германија

Путин и Макрон ги повикаа сите страни во Иран на воздржаност

Путин и Макрон ги повикаа сите страни во Иран на воздржаност

Претседателите на Русија и на Франција, Владимир Путин и Емануел Макрон ги повикаа денеска сите страни во Иран да покажат воздржаност. – Рускиот и францускиот претседател изразија неопходност сите страни да покажат воздржаност и да се заложат за зачувување на нуклеарниот договор, соопшти Кремљ. Путин и Макрон разговараа и за решавање на конфликтот