притисни ентер »

НАСА објави видео од слетувањето на Марс снимено од роверот Perseverance

НАСА објави видео од слетувањето на Марс снимено од роверот Perseverance

Неколку денови после успешното слетување на роверот Perseverance на Марс, од НАСА објавија видео на кое се гледа историскиот момент. Па сега, првпат во историјата на човештвото, имаме можност да погледнеме како навистина изгледа слетување на Марс. На 18-ти февруари, роверот на НАСА слета на црвената планета . Тогаш имаше пренос во живо од контролниот

Белграѓанка е дел од тимот на НАСА кој го спушти роверот „Истрајност“ на Марс

Белграѓанка е дел од тимот на НАСА кој го спушти роверот „Истрајност“ на Марс

Драгана Перковиќ Мартин од Белград, била дел од тимот на НАСА, кој го спушти роверот „Истрајност“ на Марс. Таа била задолжена за радарските системи, пренесува „РТС“. „Мојот тим беше задолжен за правење на радарите кои произведуваше податоци за брзината на движењето на возилото до површината на Марс и растојанието на возилото до површината на планетата

НАСА објави видео од слетувањето на Марс

НАСА објави видео од слетувањето на Марс

Американската Национална воздушно-вселенска агенција (НАСА) објави видео од слетувањето на своето робот-возило „Упорност“ на Марс. Тоа е прво од ваков вид, по што мисијата на Црвената Планета започна во четвртокот. Видеото кое трае нешто повеќе од три минути има сцени направени со неколку камери поставени на различни места на роверот, откако тој влезе

Марс, тачдаун

Марс, тачдаун

НАСА го објави видеото од камерата на Персеверенс. Чисто за да видиме како изгледа слетување на Марс. Како изгледа кога некој ќе падне од Марс, гледаме секој ден од македонските институции.

NASA објави снимка од слетувањето на Марс (ВИДЕО)

NASA објави снимка од слетувањето на Марс (ВИДЕО)

ФУТУРАМА , Тренди NASA објави снимка од слетувањето на Марс (ВИДЕО) 1 минута 1 1 Американската Национална воздушно-вселенска агенција NASA објави видео од слетувањето на своето робот-возило Perservance на Марс. Тоа е прво од ваков вид, по што мисијата на Црвената Планета започна во четвртокот. Видеото кое трае нешто повеќе од три минути има сцени направени

NASA објави снимка од слетувањето на Марс (ВИДЕО)

NASA објави снимка од слетувањето на Марс (ВИДЕО)

Американската Национална воздушно-вселенска агенција NASA објави видео од слетувањето на своето робот-возило Perservance на Марс. Тоа е прво од ваков вид, по што мисијата на Црвената Планета започна во четвртокот. Видеото кое трае нешто повеќе од три минути има сцени направени со неколку камери поставени на различни места на роверот, откако тој влезе

NASA објави снимка од слетувањето на Марс (ВИДЕО)

NASA објави снимка од слетувањето на Марс (ВИДЕО)

Американската Национална воздушно-вселенска агенција NASA објави видео од слетувањето на своето робот-возило Perservance на Марс. Тоа е прво од ваков вид, по што мисијата на Црвената Планета започна во четвртокот…. Текстот NASA објави снимка од слетувањето на Марс (ВИДЕО) е превземен од USB.mk . The post NASA објави снимка од слетувањето на Марс (ВИДЕО)

ВИДЕО: НАСА објави снимка од слетувањето на Марс

ВИДЕО: НАСА објави снимка од слетувањето на Марс

Американската Национална воздушно-вселенска агенција (НАСА) објави видео од слетувањето на своето робот-возило „Упорност“ на Марс. Тоа е прво од ваков вид, по што мисијата на Црвената Планета започна во четвртокот. Видеото кое трае нешто повеќе од три минути има сцени направени со неколку камери поставени на различни места на роверот, откако тој влезе

ВИДЕО: НАСА објави снимка од слетувањето на Марс

ВИДЕО: НАСА објави снимка од слетувањето на Марс

Американската Национална воздушно-вселенска агенција (НАСА) објави видео од слетувањето на своето робот-возило „Упорност“ на Марс. Тоа е прво од ваков вид, по што мисијата на Црвената Планета започна во четвртокот. Видеото кое трае нешто повеќе од три минути има сцени направени со неколку камери поставени на различни места на роверот, откако тој влезе

НАСА ги емитуваше првите снимки од Марс

НАСА ги емитуваше првите снимки од Марс

Американската агенција за вселенски истражувања НАСА синоќа објави несекојдневна видеоснимка од атерирањето на нејзиниот роботизиран ровер „Истрајност  на Марс, прв од овој вид, откако во четвртокот започна нејзината мисија на црвената планета. НАСА го објави првото видео на слетување на „Истрајност“ на Марс, после пат долг 480 милиони километри, во

НАСА: Објавено видео од слетувањето на Марс

НАСА: Објавено видео од слетувањето на Марс

Американската Национална воздушно-вселенска агенција (НАСА) објави видео од слетувањето на своето робот-возило „Упорност“ на Марс. Тоа е прво од ваков вид, по што мисијата на Црвената Планета започна во четвртокот. Видеото кое трае нешто повеќе од три минути има сцени направени со неколку камери поставени на различни места на роверот, откако тој влезе

ВИДЕО: НАСА со нова објава, еве како роверот слета на Марс

ВИДЕО: НАСА со нова објава, еве како роверот слета на Марс

ВИДЕО: НАСА со нова објава, еве како роверот слета на Марс Американската Национална воздушно-вселенска агенција (НАСА) објави видео од слетувањето на своето робот-возило „Упорност“ на Марс. Тоа е прво од ваков вид, по што мисијата на Црвената Планета започна во четвртокот. Видеото кое трае нешто повеќе од три минути има сцени направени со неколку камери

ВИДЕО: НАСА објави снимка од слетувањето на Марс

ВИДЕО: НАСА објави снимка од слетувањето на Марс

Американската вселенска агенција (НАСА) прикажа снимки од  роверот „Презерванс“ кој влезе во атмосферата на Марс, се спушти и слета на црвената планета минатата недела, а беше емитувана и првата аудио снимка од звуците на оваа планет, соопшти НАСА. Видеото што го објави НАСА покажува снимки откако вселенското летало влезе во атмосферата на планетата,

НАСА објави видео од слетувањето на Марс

НАСА објави видео од слетувањето на Марс

Американската Национална воздушно-вселенска агенција (НАСА) објави видео од слетувањето на своето робот-возило „Упорност“ на Марс. Тоа е прво од ваков вид, по што мисијата на Црвената Планета започна во четвртокот. Видеото кое трае нешто повеќе од три минути има сцени направени со неколку камери поставени на различни места на роверот, откако тој влезе

Први снимки од слетувањето на Марс: НАСА објави што забележа микрофонот на роверот при спуштање до Црвената планета (ВИДЕО)

Први снимки од слетувањето на Марс: НАСА објави што забележа микрофонот на роверот при спуштање до Црвената планета (ВИДЕО)

Американската вселенска агенција (НАСА) покажа снимка од роверот „Зачувај“, кој влезе во атмосферата на Марс, слета и слета на црвената планета на 18 февруари, а микрофонот ја емитуваше и првата аудио-снимка на звуци од оваа планета,соопшти синоќа НАСА. Од моментот на активирање на падобранот, системот за камери го покажа целиот процес на спуштање,

(ВИДЕО) НАСА ја објави првата снимка од слетувањето на роверот на Марс

(ВИДЕО) НАСА ја објави првата снимка од слетувањето на роверот на Марс

Американската Национална воздушно-вселенска агенција (НАСА) објави видео од слетувањето на своето робот-возило „Упорност“ на Марс. Тоа е прво од ваков вид, по што мисијата на Црвената Планета започна во четвртокот. Видеото кое трае нешто повеќе од три минути има сцени направени со неколку камери поставени на различни места на роверот, откако тој влезе