притисни ентер »

Фантастичен летен вкус: Овошен десерт со крем од ванила!

Фантастичен летен вкус: Овошен десерт со крем од ванила!

Во потрага сте по едноставен и лесен рецепт за летен овошен десерт со фантастичен вкус? Направете ги овие мини тортички кои се комбинација од лимон, бисквити и ванила. Веруваме дека вкусот ќе ве воодушеви! Потребни состојки за бисквитот од лимон: 3 јајца 150 грама шеќер 1 ванилин шеќер 200 мл јогурт 150 мл масло рендана кора од 1 лимон 150 грама остро

Ванила кремпита (без печење)

Ванила кремпита (без печење)

Многу лесно и брзо се спрема овој десерт. Потребен е само миксер и најмногу 15на минути време. Бисквитите се макаат во ладно млеко и се редат на рамна подлога или правоаголна тава. Прашоците за инстант пудинг се мешаат со млекото и ванилите и се миксираат до згуснување. Се додава слатката павлака и шеќерот и се миксира додека смесата стани како крем