притисни ентер »

Кинескиот претседател Си Џинпинг пристигна во официјална посета на Грција

Кинескиот претседател Си Џинпинг пристигна во официјална посета на Грција

Си беше пречекана на атинскиот аеродром од министерот за надворешни работи Никос Дендијас. Утре тој ќе се сретне со претседателот Прокопис Павлопулос, кој ја посети Кина минатиот мај,како  и со премиерот Киријакос Мицотакис. Си и Мицотакис се запознаа пред неколку дена, на кинескиот меѓународен саем во Шангај. Си и Мицотакис ќе го посетат пристаништето

Кинескиот претседател Си Џинпинг во официјална посета на Грција

Кинескиот претседател Си Џинпинг во официјална посета на Грција

На покана на грчкиот претседател Прокопис Павлопулос, претседателот на Народна Република Кина, Си Џинпинг вечерва пристигна во Атина во официјална дводневна посета, јави дописничката на МИА од Атина. Си Џинпинг во текот на утрешниот ден ќе биде примен од неговиот грчки колега, а ќе оствари средба и со премиерот на Грција, Кирјакос Мицотакис. Паралелно,

(ФОТО) Самарас, Ципрас и Мицотакис, последните тројца грчки премиери имале средба со Џинпинг

(ФОТО) Самарас, Ципрас и Мицотакис, последните тројца грчки премиери имале средба со Џинпинг

Последните тројца грчки премиери, меѓу кои и актуелниот Мицотакис, имале средба со кинескиот претседател Кси Џинпинг, и тоа со официјални меѓусебни посети, а не на маргините на некој друг настан. Тоа само по себе е доволен показател дека Грците немаат намера даб егаат од средби со Кинезите, како што е показател дека во оваа земја која доследно се бори

Кинескиот претседател Џинпинг од денеска во посета на Грција

Кинескиот претседател Џинпинг од денеска во посета на Грција

На покана на грчкиот претседател Прокопис Павлопулос, претседателот на Народна Република Кина, Кси Џинпинг од денеска до 12 ноември 2019 ќе престојува во официјална посета на Грција, јави дописничката на МИА од Атина. Си Џинпинг се очекува во вечерните часови да пристигне во Атина, а во текот на утрешниот ден ќе биде примен од неговиот грчки колега,

Си Џипинг во посета на Грција

Си Џипинг во посета на Грција

На покана на грчкиот претседател Прокопис Павлопулос, претседателот на Кина, Си Џинпинг, денеска и утре ќе престојува во официјална посета на Грција, јави дописничката на МИА од Атина. Си Џинпинг се очекува во вечерните часови да пристигне во Атина, а во текот на утрешниот ден ќе биде примен од неговиот грчки колега, а ќе има средба и со премиерот

Кинескиот претседател Си Џинпинг од денеска во Грција

Кинескиот претседател Си Џинпинг од денеска во Грција

На покана на грчкиот претседател Прокопис Павлопулос, претседателот на Народна Република Кина, Си Џинпинг од денеска до 12 ноември 2019 ќе престојува во официјална посета на Грција, јави дописничката на МИА од Атина. Си Џинпинг се очекува во вечерните часови да пристигне во Атина, а во текот на утрешниот ден ќе биде примен од неговиот грчки колега,

Кинескиот претседател Си Џинпинг во официјална посета на Грција

Кинескиот претседател Си Џинпинг во официјална посета на Грција

На покана на грчкиот претседател Прокопис Павлопулос, претседателот на Народна Република Кина, Си Џинпинг од денеска до 12 ноември 2019 ќе престојува во официјална посета на Грција, јави дописничката на МИА од Атина. Си Џинпинг се очекува во вечерните часови да пристигне во Атина, а во текот на утрешниот ден ќе биде примен од неговиот грчки колега,

Кинескиот претседател Си Џинпинг во официјална посета на Грција

Кинескиот претседател Си Џинпинг во официјална посета на Грција

Си Џинпинг се очекува во вечерните часови да пристигне во Атина, а во текот на утрешниот ден ќе биде примен од неговиот грчки колега, а ќе оствари средба и со премиерот на Грција, Кирјакос Мицотакис. На покана на грчкиот претседател Прокопис Павлопулос, претседателот на Народна Република Кина, Си Џинпинг од денеска до 12 ноември 2019 ќе престојува

Кинескиот претседател Си Џинпинг во официјална посета на Грција

Кинескиот претседател Си Џинпинг во официјална посета на Грција

На покана на грчкиот претседател Прокопис Павлопулос, претседателот на Народна Република Кина, Си Џинпинг од денеска до 12 ноември 2019 ќе престојува во официјална посета на Грција, јави дописничката на МИА од Атина. Си Џинпинг се очекува во вечерните часови да пристигне во Атина, а во текот на утрешниот ден ќе биде примен од неговиот грчки колега,

Кинескиот претседател Си Џинпинг од недела во официјална посета на Грција

Кинескиот претседател Си Џинпинг од недела во официјална посета на Грција

На покана на грчкиот претседател Прокопис Павлопулос, претседателот на Народна Република Кина, Си Џинпинг од 10 до 12 ноември 2019 ќе оствари официјална посета на Грција, јави дописничката на МИА од Атина. За време на тридневната посета, кинескиот претседател ќе биде примен од неговиот грчки колега, а ќе оствари средба и со премиерот на Грција Киријакос

Кинескиот претседател Си Џинпинг од недела во официјална посета на Грција

Кинескиот претседател Си Џинпинг од недела во официјална посета на Грција

На покана на грчкиот претседател Прокопис Павлопулос, претседателот на Народна Република Кина, Си Џинпинг од 10 до 12 ноември 2019 ќе оствари официјална посета на Грција, јави дописничката на МИА од Атина. За време на тридневната посета, кинескиот претседател ќе биде примен од неговиот грчки колега, а ќе оствари средба и со премиерот на Грција Киријакос

Кинескиот претседател Си Џинпинг од недела во официјална посета на Грција

Кинескиот претседател Си Џинпинг од недела во официјална посета на Грција

На покана на грчкиот претседател Прокопис Павлопулос, претседателот на Народна Република Кина, Си Џинпинг од 10 до 12 ноември 2019 ќе оствари официјална посета на Грција, јави дописничката на МИА од Атина. За време на тридневната посета, кинескиот претседател ќе биде примен од неговиот грчки колега, а ќе оствари средба и со премиерот на Грција Киријакос

Кинескиот претседател Си Џинпинг од недела во официјална посета на Грција

Кинескиот претседател Си Џинпинг од недела во официјална посета на Грција

На покана на грчкиот претседател Прокопис Павлопулос, претседателот на Народна Република Кина, Си Џинпинг од 10 до 12 ноември 2019 ќе оствари официјална посета на Грција, јави дописничката на МИА од Атина. За време на тридневната посета, кинескиот претседател ќе биде примен од неговиот грчки колега, а ќе оствари средба и со премиерот на Грција Киријакос

Кинескиот претседател од недела во официјална посета на Грција

Кинескиот претседател од недела во официјална посета на Грција

За време на тридневната посета, кинескиот претседател ќе биде примен од неговиот грчки колега, а ќе оствари средба и со премиерот на Грција Киријакос Мицотакис. На покана на грчкиот претседател Прокопис Павлопулос, претседателот на Народна Република Кина, Си Џинпинг од 10 до 12 ноември 2019 ќе оствари официјална посета на Грција, јави дописничката

Кинескиот претседател Си Џипинг од недела во официјална посета на Атина

Кинескиот претседател Си Џипинг од недела во официјална посета на Атина

Претседателот на Народна Република Кина, Си Џинпинг по покана на грчкиот претседател, Прокопис Павлопулос од 10 до 12 ноември 2019 ќе оствари официјална посета на Грција, јави дописничката на МИА од Атина. За време на тридневната посета, кинескиот претседател ќе биде примен од неговиот грчки колега, а ќе оствари средба и со премиерот на Грција, Киријакос

Кинескиот претседател Си Џинпинг од недела во официјална посета на Грција

Кинескиот претседател Си Џинпинг од недела во официјална посета на Грција

На покана на грчкиот претседател Прокопис Павлопулос, претседателот на Народна Република Кина, Си Џинпинг од 10 до 12 ноември 2019 ќе оствари официјална посета на Грција, јави дописничката на МИА од Атина. За време на тридневната посета, кинескиот претседател ќе биде примен од неговиот грчки колега, а ќе оствари средба и со премиерот на Грција Киријакос