притисни ентер »

МЗТ и Работнички убедливи, Фундербург ја одведе Блокотехна на третото место

МЗТ и Работнички убедливи, Фундербург ја одведе Блокотехна на третото место

МЗТ Скопје и Работнички обезбедија убедливи победи над Куманово, односно Гостивар и се зацврстија пред ривалите на првите две позиции, додека Блокотехна го доби локалното дерби против Кожув. Работнички го пречека Гостивар во Куманово и славеше со резултат 99:70, а победникот го реши уште во првото полувреме кое го доби со 58:39. До крајот немаше дилеми

МЗТ и Работнички рутински победија: Аеродромци ја задржаа предноста пред вечниот ривал (ФОТО)

МЗТ и Работнички рутински победија: Аеродромци ја задржаа предноста пред вечниот ривал (ФОТО)

Екипите на МЗТ Скопје и Работнички дојдоа до убедливи победи во денешните пресметки со Куманово (92-57) односно Гостивар (99-70) во 8. коло од Суперлигата по што аеродромци ја задржаа предноста од две победи пред вечниот ривал, а со тоа направија и огромен исчекор кон стартната позиција број еден пред плејофот. Сино-белите од Аеродром сега можат дури

Фундербург даде 40 поени, Кожув никако да најде лек за Блокотехна

Фундербург даде 40 поени, Кожув никако да најде лек за Блокотехна

Екипата на Блокотехна запиша нов триумф во Суперлигата и во градското дерби со Кожув славеше со 84-93, со што дојде до бодови со кои се зацврсти на третото место на табелата во македонскиот кошаркараски шампионат. Кожув го загуби натпреварот во последните десет минути. Домаќинот имаше контрола на играта, но се се распадна во последниот период во кој

Работнички на неутрален терен го прегази Гостивар

Работнички на неутрален терен го прегази Гостивар

Актуелниот кошаркарски првак Работнички покажува дека ја преброди кризата и на неутрален терен сигурно славеше над КК Гостивар (99-70), тим кој оваа сезона ќе разигрува за титулата во мак-баскетот. Центарци имаа лесна задача против тимот на Марјан Србиновски, иако од гостиварчани се очекуваше поголем отпор. Јасно беше кој ќе биде победникот на овој

МЗТ убедливо го совлада Куманово и остана на врвот

МЗТ убедливо го совлада Куманово и остана на врвот

Лидерот во кошаркарската Суперлига, екипата на МЗТ Скопје , продолжи да победува во домашниот шампионат и како домаќин со 92-57 славеше над Куманово . Аеродромци одиграа еден доминантен натпревар, во кој диктираа темпо на игра и ниту еднаш не му дозволија на гостинот дека може да се понадева на изненадување во СЦ „Јане Сандански“. Разликата меѓу двата

Шампионот Работнички фаќа приклучок

Шампионот Работнички фаќа приклучок

Кошаркарите на Работнички остануваат во трката за првото место на табелата во пресрет на плејоф-завршницата, откако во мечот од 7-то коло од Суперлигата, потешко од очекувањата, славеа на гостувањето кај Кожув (85-79). Кошаркарите на МЗТ Скопје и на Гостивар ја оправдаа фаворитската улога и забележаа победи на гостински терен, МЗТ кај Блокотехна, 90-75,

Првакот останува во игра за првото место: Работнички се намачи, ама го искачи Кожув!

Првакот останува во игра за првото место: Работнички се намачи, ама го искачи Кожув!

Кошаркарите на Работнички остануваат во игра за првото место на табелата пред плејофот, откако вечерва, во последниот меч од 7. коло од Суперлигата, потешко од очекувањата дојдоа до триумф на гостувањето кај Кожув (85-79). Домаќинот доминираше во првото полувреме во кое ја имаше инцијативата и резултатската предност, но скопјани на стартот од третиот