притисни ентер »

Дагестанско село ќе се вика Манап во спомен на таткото на Хабиб Нурмагомедов

Дагестанско село ќе се вика Манап во спомен на таткото на Хабиб Нурмагомедов

Селото Кироваул во Дагестан, во кое Нурмагомедови долго време живееја, може да добие ново име во чест на неодамна починатиот Абдулманап, таткото и тренер на Хабиб. Старешината на селото Кироваул рече дека по седумдневната жалост жителите ќе одлучат дали да го променат називот на селото во Манап, пренесуваат руските медиуми. Абдулманап Нурмагомедов,