притисни ентер »

Надал: Телото ми кажа да правам пауза, јас никогаш не би ги пропуштил Вимблдон и ОИ

Надал: Телото ми кажа да правам пауза, јас никогаш не би ги пропуштил Вимблдон и ОИ

Рафаел Надал не беше дел од Вимблдон и тенискиот турнир на Олимписките игри ова лето. Главна причина за оваа одлука на Шпанецот е заморот и подготовката за она што следува во наредниот период од сезоната. Како што вели големиот шампион, неговото тело му даде до знаење дека мора да направи пауза, пред да продолжи со исполнување на своите предизвици

Надал: Не беше моја одлука да не играм на Вимблдон и Олимписките игри!

Надал: Не беше моја одлука да не играм на Вимблдон и Олимписките игри!

Рафаел Надал ќе биде прв фаворит на претстојниот АТП турнир во Вашингтон, што за него ќе претставува враќање на тениските терени по повеќе од два месеци. Во изминатиот период, Шпанецот реши да одмори и пропушти два големи турнири како што се Вимблдон и Олимписките игри, одлука од која остана изненаден и шокиран и неговиот чичко, Тони Надал. Рафа сега

Надал: Нема сомнение дека Ѓоковиќ може да го освои „УС Опен“

Надал: Нема сомнение дека Ѓоковиќ може да го освои „УС Опен“

Надал: Нема сомнение дека Ѓоковиќ може да го освои „УС Опен“ Ф.К. Пред 4 минути Фото: EPA-EFE/YOAN VALAT Рафаел Надал не се сомнева во тоа дека Новак Ѓоковиќ би можел да го освои грен слем турнирот „УС Опен“ годинава (30 август – 12 септември). Иако Шпанецот го критикуваше првиот светски рекет поради однесувањето од мечот за бронзениот медал на Олимписките

Надал: Ѓоковиќ може да дојде до календарски слем

Надал: Ѓоковиќ може да дојде до календарски слем

Новак Ѓоковиќ не успеа да слави на ЛОИ во Токио и на тој начин да остане во игра за златен слем, но најдобриот рекет на светот и понатаму може да испише историја и да дојде до календарски слем ако триумфира на Ју-Ес Опен. Србинот славеше на Австралија Опен, Ролан Гарос и Вимблдон, па ако се е како што треба ќе биде прв фаворит и за пехарот во Њујорк

Надал: Ѓоковиќ може до гренд слемот оваа година

Надал: Ѓоковиќ може до гренд слемот оваа година

Рафаел Надал се подготвува за својот прв настап на Сити опен во Вашингтон, каде што ќе стави крај на подолгата пауза од тенисот и ќе се обиде да стигне до својата трета титула оваа година. Шпанскиот ас го прескокна Вимблдон, каде што светскиот број 1 Новак Ѓоковиќ го освои третиот гренд слем во 2021 година, поставувајќи го српскиот светски број 1 на

Надал: Ѓоковиќ може до гренд слемот оваа година

Надал: Ѓоковиќ може до гренд слемот оваа година

Рафаел Надал се подготвува за својот прв настап на Сити опен во Вашингтон, каде што ќе стави крај на подолгата пауза од тенисот и ќе се обиде да стигне до својата трета титула оваа година. Шпанскиот ас го прескокна Вимблдон, каде што светскиот број 1 Новак Ѓоковиќ го освои третиот гренд слем во 2021 година, поставувајќи го српскиот светски број 1 на

Еве каква порака му испратил Ѓоковиќ на својот татко пред почетокот на ЛОИ

Еве каква порака му испратил Ѓоковиќ на својот татко пред почетокот на ЛОИ

Србинот Новак Ѓоковиќ не ги исполни очекувањата и остана без медал на тенискиот турнир во Токио. Неговиот пораз од Александар Зверев пристигна по четири сигурни меча без загубен сет. Полуфиналето беше последна станица за првиот фаворит, кој подоцна загуби и од Пабло Карено-Буста во дуелог за бронзата. Срѓан Ѓоковиќ, таткото на Новак, откри каква била

Надал го искритикува Ѓоковиќ за однесувањето, па го испофали: Може до календарски слем!

Надал го искритикува Ѓоковиќ за однесувањето, па го испофали: Може до календарски слем!

Еден од најдобрите тенисери на сите времиња, Шпанецот Рафаел Надал кој заедно со Новак Ѓоковиќ и Роџер Федерер имаат по 20 гренслем-трофеи, го искритикува Србинот Ѓоковиќ за неговото однесување во Токио, посебно за моментот кога го фрли рекетот на трибини за време на мечот за бронза со Пабло Карењо Буста, меч кој го загуби во три сета. Надал посочи

Таткото на Ѓоковиќ откри каква порака добил од Ноле откако тој му порачал да не игра на Олимписките игри (Видео)

Таткото на Ѓоковиќ откри каква порака добил од Ноле откако тој му порачал да не игра на Олимписките игри (Видео)

Новак Ѓоковиќ немаше сили да се избори за ниту еден медал на Олимписките игри и доживеа огромни разочарувања во два натпреварувачки дена во Токио, најпрво откако загуби од Александер Зверев во полуфиналето, а потоа и во натпреварот со бронзата против Карењо Буста. Светскиот рекет број еден емотивно и физички се распадна и поради тоа не се појави на

Ѓоковиќ поради Олимпијадата го загрози можниот историски резултат на „УС Опен“

Ѓоковиќ поради Олимпијадата го загрози можниот историски резултат на „УС Опен“

Ѓоковиќ поради Олимпијадата го загрози можниот историски резултат на „УС Опен“ Ф.К. Пред 1 минута Фото: EPA-EFE/RUNGROJ YONGRIT Горан Бубањ, српски тениски стручњак и поранешен претседател на тениската асоцијација во Белград, смета дека Новак Ѓоковиќ го загрозил резултатот на претстојниот грен слем турнир „УС Опен“ со самото учество на Олимписките

(ВИДЕО) Откриена емотивната преписка помеѓу Новак и Срѓан Ѓоковиќ пред Токио:„Му реков да не оди на Игрите, неговиот одговор ме затекна…“

(ВИДЕО) Откриена емотивната преписка помеѓу Новак и Срѓан Ѓоковиќ пред Токио:„Му реков да не оди на Игрите, неговиот одговор ме затекна…“

Најдобриот тенисер на светот пристигна во Токио за да се доближи до Златниот слем, освојувајќи ги четирите Грен слема и Олимписките игри истата година. Претходно оваа година, тој беше најдобар на Австралија опен, Ролан Гарос и Вимблдон, а во Токио доминираше до средината на вториот сет од полуфиналето против Германецот Александар Зверев. Меѓутоа, после