притисни ентер »

Сѐ е спремно за финишот на женскиот Ролан Гарос, финалистките првпат ќе си ги одмерат силите

Сѐ е спремно за финишот на женскиот Ролан Гарос, финалистките првпат ќе си ги одмерат силите

Чешката тенисерка Барбора Крејчикова и Русинката Анастасија Пављученкова ќе играат викендов во финалето на годинешното издание на Ролан Гарос. Пављученкова, 32 рангирана на ВТА листата, во првото денешно полуфинале, што траеше час и половина, триумфираше над словенечката тенисерка Тамара Зиданшек со 7:5, 6:3., додека Крејчикова по повеќе од тричасовна

Чешко – Руско финале на Ролан Гарос во женска конкуренција!

Чешко – Руско финале на Ролан Гарос во женска конкуренција!

Анастасија Павличенкова (Русија) и Барбора Крејчикова (Чешка) се тенисерките кои во сабота во 15 часот ќе играат во финалето на Ролан Гарос. Во првото полуфинале денеска, Павличенкова со 2:0 во сетови (7:5 и 6:3 во гемови) ја победи Тамара Зиданшек од Словенија. Овој меч траеше околу час и половина. Но затоа во второто полуфинале, меѓу Крејчикова и

Чешко – Руско финале на Ролан Гарос во женска конкуренција!

Чешко – Руско финале на Ролан Гарос во женска конкуренција!

Анастасија Павличенкова (Русија) и Барбора Крејчикова (Чешка) се тенисерките кои во сабота во 15 часот ќе играат во финалето на Ролан Гарос. Во првото полуфинале денеска, Павличенкова со 2:0 во сетови (7:5 и 6:3 во гемови) ја победи Тамара Зиданшек од Словенија. Овој меч траеше околу час и половина. Но затоа во второто полуфинале, меѓу Крејчикова и

Комплетирано женското финале на Ролан Гарос

Комплетирано женското финале на Ролан Гарос

Чешката тенисерка Барбора Крејчикова и Русинката Анастасија Пављученкова ќе играат викендов во финалето на годинешното издание на Ролан Гарос. Пављученкова, 32 рангирана на ВТА листата, во првото денешно полуфинале, што траеше час и половина, триумфираше над словенечката тенисерка Тамара Зиданшек со 7:5, 6:3., додека Крејчикова по повеќе од тричасовна

Крејчикова се врати од „бездната“ за финале на Ролан Гарос

Крејчикова се врати од „бездната“ за финале на Ролан Гарос

Барбора Крејчикова, 25-годишната чешка тенисерка, на која досега најголем успех на гренд слем турнирите и беше четвртото коло, ќе игра во финалето на Ролан Гарос, откако во драматичен меч успеа да спаси меч-топка и со 7:5/4:6/9:7 да ја совлада својата врсничка, грчкото изненадување Марија Сакари. Крејчикова во саботното финале ќе се сретне со Русинката,

Барбара Крејчикова се пласираше во женското финале на Роланд Гарос

Барбара Крејчикова се пласираше во женското финале на Роланд Гарос

Барбара Крејчикова се пласираше во женското финале на Роланд Гарос Во второто женско полуфинале на Ролан Гарос кое го одиграа Барбара Крејчикова од Чешка и Марија Сакари од Грција, подобра беше Крејчикова. Чешката тенисерка победи со 7:5, 4:6, 9:7 по 3 часа и 20 минути игра и ќе игра во финалето против Анастасија Пављученкова. Сакари која има 25 години,

Пављученкова и Крејчикова ќе водат битка за трофејот на Ролан Гарос

Пављученкова и Крејчикова ќе водат битка за трофејот на Ролан Гарос

Анастасија Пављученкова и Барбора Крејчикова ќе се борат за титулата на вториот грен слем во оваа календарска година Ролан Гарос. Ова е епилогот по денешните полуфинални мечеви кои понудија доста возбудувања, борба во која на крајот славеа тенисерките од Русија и Чешка. Прва работата си ја заврши Пављученкова која стана прва дама која настапила на

Крејчикова избори финале против Пављученкова на Ролан Гарос

Крејчикова избори финале против Пављученкова на Ролан Гарос

Чешката тенисерка Барбора Крејчикова е втора финалистка на Ролан Гарос откако по маратонска борба ја совлада Марија Сакари од Грција со 2-1 по сетови, односно 7-5, 4-6 и 9-7. Во текот на натпреварот се водеше голема борба меѓу двете тенисерки, но подобра од мечот излезе Крејчикова од Чешка, која избори финале против Анастасија Пављученкова. Пављученкова

Комплетирано женското финале на Ролан Гарос

Комплетирано женското финале на Ролан Гарос

Чешката тенисерка Барбора Крејчикова и Русинката Анастасија Пављученкова ќе играат викендов во финалето на годинешното издание на Ролан Гарос. Пављученкова, 32 рангирана на ВТА листата, во првото денешно полуфинале, што траеше час и половина, триумфираше над словенечката тенисерка Тамара Зиданшек со 7:5, 6:3., додека Крејчикова по повеќе од тричасовна

Крејчикова се врати од „бездната“ за финале на Ролан Гарос

Крејчикова се врати од „бездната“ за финале на Ролан Гарос

Барбора Крејчикова, 25-годишната чешка тенисерка, на која досега најголем успех на гренд слем турнирите и беше четвртото коло, ќе игра во финалето на Ролан Гарос, откако во драматичен меч успеа да спаси меч-топка и со 7:5/4:6/9:7 да ја совлада својата врсничка, грчкото изненадување Марија Сакари. Крејчикова во саботното финале ќе се сретне со Русинката,

Крејчикова и Пављученкова за титулата на Ролан Гарос

Крејчикова и Пављученкова за титулата на Ролан Гарос

Во второто женско полуфинале на грен слем турнирот во Париз денеска Барбора Крејчикова со резултат 2:1 ја елиминираше Марија Сакари од Грција. Противничка на чешката тенисерка Крејчикова в сабота во големото финале ќе биде Русинката Анастасија Пављученкова која претходно ја совлада претставничката од Словенија, Тамара Зиданшек. За 25-годишната чешка

Чешко – Руско финале на Ролан Гарос во женска конкуренција!

Чешко – Руско финале на Ролан Гарос во женска конкуренција!

0 Анастасија Павличенкова (Русија) и Барбора Крејчикова (Чешка) се тенисерките кои во сабота во 15 часот ќе играат во финалето на Ролан Гарос. Во првото полуфинале денеска, Павличенкова со 2:0 во сетови (7:5 и 6:3 во гемови) ја победи Тамара Зиданшек од Словенија. Овој меч траеше околу час и половина. Но затоа во второто полуфинале, меѓу Крејчикова

Пављученкова е првата финалистка на Ролан Гарос

Пављученкова е првата финалистка на Ролан Гарос

Руската тенисерка Анастасија Пављученкова е првата финалистка на грен слем турнирот Ролан Гарос откако предмалку со 2-0 (7:5, 6:3) беше подобра од Словенката Тамара Зиданшек. Во своето прво грен слем финале руската тенисерка за противник ќе ја има подобрата од дуелот Марија Сакари – Барбора Крејчикова кој штотуку започна. „Уморна сум, но во исто време

Русинката, Пављученкова прва финалистка во Париз

Русинката, Пављученкова прва финалистка во Париз

Русинката Анастасија Пављученкова е првата финалистка на Отвореното првнет6сво на Франциј или популарниот Роланд Гарос. Иако рангирана како 31-ва носителка во Парис, Пављученкова стигна до самиот крај. Русинката до своето прво Гренд-слем финале стигна со победата во два сета со 7-5 и 6-3 во полуфиналниот меч со Словенката, Тамара Зиданшек. Која ќе

Дебитантки ќе се борат за трофејот кај дамите на Ролан Гарос

Дебитантки ќе се борат за трофејот кај дамите на Ролан Гарос

Руската тенисерка Анастасија Павличенкова и Барбора Крејчикова од Чешка ќе се борат за титулата на Грен Слем турнирот Ролан Гарос кој се игра во Париз, Франција, на земјена подлога. Чехинката во неизвесното полуфинале беше подобра од грчката тенисерка Марија Сакари по борба во три сета (7-5, 4-6, 9-7). Голема борба се водеше за секој поен во самата

Пављученкова е првата финалистка на Ролан Гарос

Пављученкова е првата финалистка на Ролан Гарос

Руската тенисерка Анастасија Пављученкова е првата финалистка на грен слем турнирот Ролан Гарос откако предмалку со 2-0 (7:5, 6:3) беше подобра од Словенката Тамара Зиданшек. Во своето прво грен слем финале руската тенисерка за противник ќе ја има подобрата од дуелот Марија Сакари – Барбора Крејчикова кој штотуку започна. „Уморна сум, но во исто време