Ботас тестираше подобрувања на шасијата и агрегатот

Мерцедес донесе нова шасија и компоненти за агрегатот на тестот во Шпанија, а тимот се надева дека ќе може да ги користат на следните неколку трки. Веднаш по нивната петта последователна 1-2 победа во сезоната, Сребрените Стрели се вратија на патеката на првиот ден од тестот, а болидот го возеше Валтери Ботас. Ботас го заврши денот како најбрз, со