притисни ентер »

Кокошков и официјално нов селектор на Србија

Кокошков и официјално нов селектор на Србија

Поранешниот селектор на Словенија и тренер на Феникс санс е нов селекторт на кошаркарската репрезентација на Србија. Освојувачот на Европското првенство со Словенија моменто е помошник на Лук Волтон во Сакраменто кингс, а Кошаркарската федерација на Србија доби дозвола од НБА тимот за Кокошков да биде нов селектор. Кокошков доаѓа на место на Александар

Српските медиуми избрзаа, Кокошков сеуште не е селектор на кошаркарската репрезентација

Српските медиуми избрзаа, Кокошков сеуште не е селектор на кошаркарската репрезентација

Меиумите од Србија информираа дека Игор Кокошков е нов селектор на кошаркарската репрезентација. Сепак Кокошков во изјава за „Б92“ вели дека договор сеуште не е постигнат. „За неколку дена ќе знаеме повеќе, преговорите се во тек“ – изјавил Кокошков. Кокошков во моментов е помошник тренер на Сакраменто во НБА, тренерската кариера ја започна во ОКК Београд,

Кокошков нов селектор на Србија

Кокошков нов селектор на Србија

Игор Кокошков кој ја предводеше Словенија до сензационалната титула на Евробаскетот е новиот селектор на Србија, објави Спортклуб. Поранешниот тренер на Финикс Санс на функцијата ќе го наследи Александар Ѓорѓевиќ кој поднесе оставка по завршувањето на Светското првенство. Игор Кокошков минатата сезона стана првиот Европеец кој ја доби довербата да

Србите го пронајдоа наследникот на Ѓорѓевиќ

Србите го пронајдоа наследникот на Ѓорѓевиќ

Репрезентацијата на Србија не успеа да дојде до посакуваниот резултат на Светското првенство кое пред неколку месеци се одржа во Кина, а одговорноста за тоа ја презема селекторот Александар Ѓорѓевиќ кој одлучи да си замине од оваа фукција. Ова значаше дека кошаркарската федерација на нашиот северен сосед ќе мора да се впушти во потрага по нов селектор,

Србија има нов селектор: Најдобриот во Европа ќе ги предводи „орлите“ кон Токио!

Србија има нов селектор: Најдобриот во Европа ќе ги предводи „орлите“ кон Токио!

Игор Кокошков е нов селектор на српската кошаркарска репрезентација, јавуваат медиумите кај нашиот северен сосед. Тренерот кој ја предводеше Словенија до титулата на Европското првенство во 2017 година, сега ќе има за задача да ја одведе Србија на Олимписките игри во Токио идната година. Кокошков ќе го наследи Александар Ѓорѓевиќ, кој си поднесе оставка

Србија доби нов селектор, Игор Кокошков ќе ги води „орлите“

Србија доби нов селектор, Игор Кокошков ќе ги води „орлите“

Кошаркарската репрезентација на Србија ќе добие нов селектор во името на Игор Кокошков, кој ќе има за задача да го однесе тимот на Летните Олимписки Игри (ЛОИ) во 2020 година во Токио. НБА -лигашот Сакраменто Кингс дозволил тој да биде нов предводник на „орлите“, а истовремено да остане дел од стручниот штаб. Кокошков е некогашен европски првак со