притисни ентер »

ДАЛИ НЕКОЈ ИМ ВЕРУВА?! Костовски: Никој не не плаќал за собирањето на „бомбите“

ДАЛИ НЕКОЈ ИМ ВЕРУВА?! Костовски: Никој не не плаќал за собирањето на „бомбите“

Објавени се дел од незаконски сниманите разговори но, објавена и комуникацијата на поранешниот шеф на разузнавачите Верушевски во која тој за своите услуги бара надомест, фиансиски а и друг. Неговите соработници кои вршеле неовластено снимање на туѓи телефонски разговори, што го потврдија и пред судот дали како обвинети но и како сведоци, сега јавно

Костовски и Лазаревски од УБК успеале да изнесат само 5% од „бомбите“

Костовски и Лазаревски од УБК успеале да изнесат само 5% од „бомбите“

Така денеска на судењето за случајот Тврдина – Таргет кој се однесува на масовното прислушување сведочеше Костовски. Меѓу разговорите кои ги експортирале, рече тој,  некои се дуплирале во случаи кога ги копирале разговорите на два таргета, давајќи пример за разговорите помеѓу ексминистрите Гордана Јанкулоска и Миле Јанакиески. Јас и мојот колега Ѓорѓи

ДАЛИ НЕКОЈ ИМ ВЕРУВА?! Костовски: Никој не не плаќал за собирањето на „бомбите“

ДАЛИ НЕКОЈ ИМ ВЕРУВА?! Костовски: Никој не не плаќал за собирањето на „бомбите“

Објавени се дел од незаконски сниманите разговори но, објавена и комуникацијата на поранешниот шеф на разузнавачите Верушевски во која тој за своите услуги бара надомест, фиансиски а и друг. Неговите соработници кои вршеле неовластено снимање на туѓи телефонски разговори, што го потврдија и пред судот дали како обвинети но и како сведоци, сега јавно

На Костовски му го фалсификувале потписот за да се уништи опремата за прислушување

На Костовски му го фалсификувале потписот за да се уништи опремата за прислушување

На инженерот Звонко Костовски во МВР, сведокот на СЈО, на денешното судење му беше предочен допис, кој наводно тој го испратил до петтата управа во УБК, со кој наводно бара од неговиот шеф, Горан Груејевски, да биде расходена, т.е. раздолжена опремата за прислушување поради зафаќање преголем простор за чување на податоците. Костовски во сведочењето

Избеганиот Грујевски го фалсификувал потписот на Звонко Костовски за да ја уништи опремата на УБК со која прислушувал

Избеганиот Грујевски го фалсификувал потписот на Звонко Костовски за да ја уништи опремата на УБК со која прислушувал

Обвинетиот ексначалник на УБК Горан Грујевски, кој не учествува во судењето за масовното незаконско прислушување во „Тврдина-Таргет“ на СЈО, со фалсификат ја уништил опремата од три уреди на УБК со која претходно тој и раководството на УБК прислушувале илјадници граѓани без судски налог. Сведокот на денешното судење Звонко Костовски, пред Основниот

Бомбите „ги собирале“ само тројца

Бомбите „ги собирале“ само тројца

Објавени се дел од незаконски сниманите разговори но, објавена и комуникацијата на поранешниот шеф на разузнавачите Верушевски во која тој за своите услуги бара надомест, финсиски. Неговите соработници кои вршеле неовластено снимање на туѓи телефонски разговори, што го потврдија и пред судот дали како обвинети но и како сведоци, сега јавно тврдат дека

„Таргет – Тврдина“: Презентиран документ со кој се барало да се уништи опремата за прислушување

„Таргет – Тврдина“: Презентиран документ со кој се барало да се уништи опремата за прислушување

Денеска во Судот продолжу судењето за случајот на СЈО „Таргет – Тврдина“ во кој обвинети се Гордана Јанкулоска, Сашо Мијалков, Горан Грујовски, Никола Бошковски, Тони Јакимовски, Владимир Варелов и уште пет други лица. Обвинетите во случајот „Таргет – Тврдина“ се товарат за незаконско следење на комуникациите од 2008 до 2015 година и Уништувањето на

Хард дискот на Костовски презентиран пред судот

Хард дискот на Костовски презентиран пред судот

Во продолжение, по кратката пауза, во Кривичен суд на „Таргет-Тврдина“, денеска се презентираа докази од хард дискот одземен од службениот комјутер на сведокот Звонко Костовски во кој има логови со снимени разговори од каде Костовски ги вадел „бомбите“ и ги предавал на Верушевски преку Ѓорѓи Лазаревски. На прашање на специјалната обвинителка Ленче

Заев го прислушувале во УБК како „Зо За“

Заев го прислушувале во УБК како „Зо За“

Во кривичниот суд беше изведен доказ, меморискиот уред на кој сведокот Звонко Костовски ги преснимил материјалите од УБК во случајот за масовното прислушување „Таргет Тврдина“. На големи два екрани во судницата, Сашо Мијалков, Гордана Јанкулоска и останатите обвинети го следеа сведочењето на Костовски, кој објаснуваше што значат кратенките и логовите

Заев го прислушувале во УБК како „Зо За“

Заев го прислушувале во УБК како „Зо За“

Во кривичниот суд беше изведен доказ, меморискиот уред на кој сведокот Звонко Костовски ги преснимил материјалите од УБК во случајот за масовното прислушување „Таргет Тврдина“. На големи два екрани во судницата, Сашо Мијалков, Гордана Јанкулоска и останатите обвинети го следеа сведочењето на Костовски, кој објаснуваше што значат кратенките и логовите