Палачинки со шунка и кашкавал во бешамел сос

1. За подготовка на палачинките се матат јајцата заедно со солта и ориганото. Се додава брашното, млекото, пецивото и зејтинот. Се мати смесата. Од смесата се печат 8 палачинки во тава број 28. 2. За бешамел сосот на оган ставаме 2 лажици зејтин, 2 лажици путер и откако ќе се загреат, се додава брашното, се меша постојано и се полева 500 милилитри