притисни ентер »

Трамп му ја честита на Тачи годишнината на независноста на Косово

Трамп му ја честита на Тачи годишнината на независноста на Косово

Косовскиот претседател Хашим Тачи прими денеска телеграма со честитки од претседателот на Соединетите Американски Држави Доналд Трамп, по повод годишнината од независноста на Косово, прогласена на 17 февруари 2008 година, јави дописникот на МИА од Приштина. Во телеграмата која ја објави кабинетот на Тачи, Трамп ги нагласува цврстите врски меѓу Косово

Трамп му ја честита на Тачи годишнината на независноста на Косово

Трамп му ја честита на Тачи годишнината на независноста на Косово

Косовскиот претседател Хашим Тачи прими денеска телеграма со честитки од претседателот на Соединетите Американски Држави Доналд Трамп, по повод годишнината од независноста на Косово, прогласена на 17 февруари 2008 година, јави дописникот на МИА од Приштина. Во телеграмата која ја објави кабинетот на Тачи, Трамп ги нагласува цврстите врски меѓу Косово

Трамп му ја честита на Тачи годишнината на независноста на Косово

Трамп му ја честита на Тачи годишнината на независноста на Косово

Косовскиот претседател Хашим Тачи прими денеска телеграма со честитки од претседателот на Соединетите Американски Држави Доналд Трамп, по повод годишнината од независноста на Косово, прогласена на 17 февруари 2008 година. Во телеграмата која ја објави кабинетот на Тачи, Трамп ги нагласува цврстите врски меѓу Косово и САД. – Народот на Америка заедно

Трамп му ја честита на Тачи годишнината на независноста на Косово

Трамп му ја честита на Тачи годишнината на независноста на Косово

– Косовскиот претседател Хашим Тачи прими денеска телеграма со честитки од претседателот на Соединетите Американски Држави Доналд Трамп, по повод годишнината од независноста на Косово, прогласена на 17 февруари 2008 година, јави дописникот на МИА од Приштина. Во телеграмата која ја објави кабинетот на Тачи, Трамп ги нагласува цврстите врски меѓу Косово

Трамп му ја честита на Тачи годишнината на независноста на Косово

Трамп му ја честита на Тачи годишнината на независноста на Косово

Приштина, 1 4 – Косовскиот претседател Хашим Тачи прими денеска телеграма со честитки од претседателот на Соединетите Американски Држави Доналд Трамп, по повод годишнината од независноста на Косово, прогласена на 17 февруари 2008 година, јави дописникот на МИА од Приштина. Во телеграмата која ја објави кабинетот на Тачи, Трамп ги нагласува цврстите

Србија и Косово потпишаа договор за автопат , на Вучиќ не му беше лесно

Србија и Косово потпишаа договор за автопат , на Вучиќ не му беше лесно

На потпишувањето на договорот, што се случи на маргините на Минхенската конференција за безбедност, присуствуваа американскиот специјален претставник за преговорите меѓу Србија и Косово, Ричард Гренел, и српскиот и косовскиот претседател Александар Вучиќ и Хашим Тачи. Официјални американски извори соопштија во првичните реакции дека двата нови договори

Тачи објави телеграма од Трамп: Косово има светла иднина

Тачи објави телеграма од Трамп: Косово има светла иднина

Претседателот на САД, Доналд Трамп испрати телеграма со честитки до неговиот колега Хашим Тачи по повод годишнината од независноста на Косово, прогласена на 17 февруари 2008 година. Во телеграмата која ја објави кабинетот на Тачи, Трамп ги нагласува цврстите врски меѓу Косово и САД. – Народот на Америка заедно со мене им ја честита на сите граѓани

Трамп му ја честита на Тачи годишнината на независноста на Косово

Трамп му ја честита на Тачи годишнината на независноста на Косово

Во телеграмата која ја објави кабинетот на Тачи, Трамп ги нагласува цврстите врски меѓу Косово и САД. Приштина, 1 4 февруари 2020 (МИА) – Косовскиот претседател Хашим Тачи прими денеска телеграма со честитки од претседателот на Соединетите Американски Држави Доналд Трамп, по повод годишнината од независноста на Косово, прогласена на 17 февруари 2008

Трамп му ја честита на Тачи годишнината на независноста на Косово

Трамп му ја честита на Тачи годишнината на независноста на Косово

Косовскиот претседател Хашим Тачи прими денеска телеграма со честитки од претседателот на Соединетите Американски Држави Доналд Трамп, по повод годишнината од независноста на Косово, прогласена на 17 февруари 2008 година, јави дописникот на МИА од Приштина. Во телеграмата која ја објави кабинетот на Тачи, Трамп ги нагласува цврстите врски меѓу Косово

Трамп му честита на Тачи за 12-годишнината од независноста на Косово: Фокусот да биде во нормализација на односите со Србија

Трамп му честита на Тачи за 12-годишнината од независноста на Косово: Фокусот да биде во нормализација на односите со Србија

Претседателот на САД, Доналд Трамп, му пишал писмо на претседателот на Косово, Хашим Тачи, каде во име на сите Американци му честита за 12-годишнината од независноста на Косово. Во писмото, Трамп, потсетува дека оваа година фокусот треба да биде во нормализација на односите со Србија. – Му честитаме на Косово за демократските избори во месец октомври

Белград и Приштина ставија потпис за обновување на железничката врска

Белград и Приштина ставија потпис за обновување на железничката врска

Утринава во Минхен претставиците на Белград и Приштина потпишаа писмо со намери за обнова на железничкиот сообраќај меѓу двете земји во присуство на српскиот претседател Александар Вучиќ, специјалниот претставник на САД, Ричард Гренел и косовсккиот претседател Хашим Тачи, пренесува српски „Курир“. Денеска беше потпишана и изјава за намери за завршување

Вучиќ: Среќен сум за подобрувањето на односите со Приштина, благодарност до Трамп

Вучиќ: Среќен сум за подобрувањето на односите со Приштина, благодарност до Трамп

Српскиот претседател на конференцијата за безбедност во Минхен рече дека е многу задоволен од напредокот во односите со Приштина, во однос на воспоставувањето транспортни врски, што овозможува слободен проток на капитал, луѓе, стоки и услуги и се заблагодари за помошта од американскиот претседател Доналд Трамп во овој процес. „Тоа не е нешто поврзано

Србија и Косово потпишаа спогодба за железничка линија

Србија и Косово потпишаа спогодба за железничка линија

Спогодбата е потпишана во присуство на специјалниот американски претставник за преговорите меѓу Србија и Косово Ричард Гренел и претседателите Александар Вучиќ и Хашим Тачи, а потпишувањето на документот следува по минатомесечното потпишување на писмото за намери за обновување на авиолинијата меѓу Белград и Приштина.

Србија и Косово потпишаа писма за намери за обновување на железничкиот и на патниот сообраќај

Србија и Косово потпишаа писма за намери за обновување на железничкиот и на патниот сообраќај

На маргините на Минхенската безбедносна конференција, Србија и Косово денеска ги потпишаа писмата за намери за повторно воспоставување на железнички сообраќај меѓу Белград и Приштина и за завршување на изградбата на автопат меѓу двата главни града. На потпишувањето на документите во Минхен присуствуваа претседателите на Србија и Косово Александар Вучиќ

Гренал: Договорите се потпишани благодарение на јасните директиви на Трамп

Гренал: Договорите се потпишани благодарение на јасните директиви на Трамп

Преку Твитер, амбасадата на САД во Берлин, рече договорите за авиолинијата, железничкиот сообраќај и за автопатите ќе ги олесни врските и движењето на луѓето и стоките помеѓу Србија и Косово. На оваа објава реагираше и самиот амбасадор на САД во Германија, Ричард Гренал, кој е и специјален претставник на претседателот на САД, за разговорите помеѓу

Белград и Приштина ставија потпис за обновување на железничката врска

Белград и Приштина ставија потпис за обновување на железничката врска

Утринава во Минхен претставиците на Белград и Приштина потпишаа писмо со намери за обнова на железничкиот сообраќај меѓу двете земји во присуство на српскиот претседател Александар Вучиќ, специјалниот претставник на САД, Ричард Гренел и косовсккиот претседател Хашим Тачи, пренесува српски „Курир“. Денеска беше потпишана и изјава за намери за завршување

Вучиќ: Среќен сум за подобрувањето на односите со Приштина, благодарност до Трамп

Вучиќ: Среќен сум за подобрувањето на односите со Приштина, благодарност до Трамп

Српскиот претседател на конференцијата за безбедност во Минхен рече дека е многу задоволен од напредокот во односите со Приштина, во однос на воспоставувањето транспортни врски, што овозможува слободен проток на капитал, луѓе, стоки и услуги и се заблагодари за помошта од американскиот претседател Доналд Трамп во овој процес. „Тоа не е нешто поврзано

Белград и Приштина ставија потпис за обновување на железничката врска

Белград и Приштина ставија потпис за обновување на железничката врска

Утринава во Минхен претставиците на Белград и Приштина потпишаа писмо со намери за обнова на железничкиот сообраќај меѓу двете земји во присуство на српскиот претседател Александар Вучиќ, специјалниот претставник на САД, Ричард Гренел и косовсккиот претседател Хашим Тачи, пренесува српски „Курир“. Денеска беше потпишана и изјава за намери за завршување

Вучиќ: Среќен сум за подобрувањето на односите со Приштина, благодарност до Трамп

Вучиќ: Среќен сум за подобрувањето на односите со Приштина, благодарност до Трамп

Српскиот претседател на конференцијата за безбедност во Минхен рече дека е многу задоволен од напредокот во односите со Приштина, во однос на воспоставувањето транспортни врски, што овозможува слободен проток на капитал, луѓе, стоки и услуги и се заблагодари за помошта од американскиот претседател Доналд Трамп во овој процес. „Тоа не е нешто поврзано

Белград и Приштина ставија потпис за обновување на железничката врска

Белград и Приштина ставија потпис за обновување на железничката врска

Утринава во Минхен претставиците на Белград и Приштина потпишаа писмо со намери за обнова на железничкиот сообраќај меѓу двете земји во присуство на српскиот претседател Александар Вучиќ, специјалниот претставник на САД, Ричард Гренел и косовсккиот претседател Хашим Тачи, пренесува српски „Курир“. Денеска беше потпишана и изјава за намери за завршување