притисни ентер »

Видео: Започнува Копа Америка 2019, Бразил домаќин  и прв фаворит

Видео: Започнува Копа Америка 2019, Бразил домаќин и прв фаворит

Вечерва, со натпреварот меѓу домаќинот Бразил и Боливија , вечерва започнува Копа Америка . Домаќинот Бразил е најголемиот фаворит за титулата. Градови кои ќе бидат домаќини на овој турнир се Рио де Жанеиро, Порто Алегре, Бело Хоризонте, Сао Паоло и Салвадот. Финалето ќе се одигра на легендарната „Маракана“ која е со капацитет од 75.000 седишта.

Копа Америка 2019: Бразил по титула и без Нејмар, Аргентина и Меси пред нов предизвик

Копа Америка 2019: Бразил по титула и без Нејмар, Аргентина и Меси пред нов предизвик

Во отсуство на Светско првенство или Европско првенство ова лето, европските фудбалски фанови ќе имаат шанси да гледаат малку јужноамерикански фудбал, откако вечерва во Бразил (2.30 часот) стартува Копа Америка 2019. Бразил првпат по 30 години се домаќини на континенталното натпреварување, кое најавува многу драматични мечеви. Чиле ќе ги брани последните

Копа Америка 2019: Бразил по титула и без Нејмар, Аргентина и Меси пред нов предизвик

Копа Америка 2019: Бразил по титула и без Нејмар, Аргентина и Меси пред нов предизвик

Во отсуство на Светско првенство или Европско првенство ова лето, европските фудбалски фанови ќе имаат шанси да гледаат малку јужноамерикански фудбал, откако вечерва во Бразил (2.30 часот) стартува Копа Америка 2019. Бразил првпат по 30 години се домаќини на континенталното натпреварување, кое најавува многу драматични мечеви. Чиле ќе ги брани последните

Фирмино ќе го глуми Нејмар, Бразил апсолутен фаворит против Боливија

Фирмино ќе го глуми Нејмар, Бразил апсолутен фаворит против Боливија

Кога Тите дојде на кормилото на бразилската репрезентација, оствари долга позитивна серија и како прв фаворит го започна Мундијалот во Русија. Но, една лоша вечер и неколку сомнителни судиски одлуки во четвртфиналето против Белгија, фрлија во вода работа од две години. Сега „канариња“ тимот се наоѓа пред уште поголем притисок. Конкуренцијата не е како

Почнува Копа Америка

Почнува Копа Америка

Копа Америка се враќа и ќе понуди многу емоции на терените во Бразил. За првпат во последниве 30 години, Земјата на кафето ќе биде домаќин на континенталното натпреварување. „Кариоките“ имаат голем долг кон своите поддржувачи. Суперѕвездата Нејмар не е на располагање на Тите по повредата на контролна одиграна денови пред стартот на турнирот. Неј Џуниор

Почнува Копа Америка

Почнува Копа Америка

Копа Америка се враќа и ќе понуди многу емоции на терените во Бразил. За првпат во последниве 30 години, Земјата на кафето ќе биде домаќин на континенталното натпреварување. „Кариоките“ имаат голем долг кон своите поддржувачи. Суперѕвездата Нејмар не е на располагање на Тите по повредата на контролна одиграна денови пред стартот на турнирот. Неј Џуниор

Група А: Бразил апсолутен фаворит, Венецуела потенцијално изненадување

Група А: Бразил апсолутен фаворит, Венецуела потенцијално изненадување

Само една селекција може да се нарече фаворит од групата А на Копа Америка . Бразил ќе биде под голем притисок, посебно по неуспесите на последните Мундијали и континентални собири. Со подеднакви шанси останатите три селекции од групата ќе се борат за пласман во нокаут-фазата. Бразил: „Кариоките“ секогаш станувале шампиони на Јужна Америка кога играле

Почнува Копа Америка

Почнува Копа Америка

Копа Америка се враќа и ќе понуди многу емоции на терените во Бразил. За првпат во последниве 30 години, Земјата на кафето ќе биде домаќин на континенталното натпреварување. „Кариоките“ имаат голем долг кон своите поддржувачи. Суперѕвездата Нејмар не е на располагање на Тите по повредата на контролна одиграна денови пред стартот на турнирот. Неј Џуниор

Почнува Копа Америка

Почнува Копа Америка

Копа Америка се враќа и ќе понуди многу емоции на терените во Бразил. За првпат во последниве 30 години, Земјата на кафето ќе биде домаќин на континенталното натпреварување. „Кариоките“ имаат голем долг кон своите поддржувачи. Суперѕвездата Нејмар не е на располагање на Тите по повредата на контролна одиграна денови пред стартот на турнирот. Неј Џуниор

КОПА АМЕРИКА: Битка за континенталниот трофеј, Меси против „проклетството“, Бразил за утешна радост

КОПА АМЕРИКА: Битка за континенталниот трофеј, Меси против „проклетството“, Бразил за утешна радост

Најфудбалската земја на светот, Бразил, ќе биде во центарот на вниманието во следните три недели. Од вечерва, па се до 7 јули, Бразил ќе биде домаќин на јужноамериканското првенство, популарната Копа Америка. Ова издание на првенството на Јужна Америка, 46-то едноподруго, почнува в сабота рано наутро според средноевропско време, со мечот Бразил – Боливија

Почнува Копа Америка

Почнува Копа Америка

Копа Америка се враќа и ќе понуди многу емоции на терените во Бразил. За првпат во последниве 30 години, Земјата на кафето ќе биде домаќин на континенталното натпреварување. „Кариоките“ имаат голем долг кон своите поддржувачи. Суперѕвездата Нејмар не е на располагање на Тите по повредата на контролна одиграна денови пред стартот на турнирот. Неј Џуниор

Почнува Копа Америка

Почнува Копа Америка

Бразил – Копа Америка се враќа и ќе понуди многу емоции на терените во Бразил. За првпат во последниве 30 години, Земјата на кафето ќе биде домаќин на континенталното натпреварување. „Кариоките“ имаат голем долг кон своите поддржувачи. Суперѕвездата Нејмар не е на располагање на Тите по повредата на контролна одиграна денови пред стартот на турнирот

Почнува Копа Америка

Почнува Копа Америка

Копа Америка се враќа и ќе понуди многу емоции на терените во Бразил. За првпат во последниве 30 години, Земјата на кафето ќе биде домаќин на континенталното натпреварување. „Кариоките“ имаат голем долг кон своите поддржувачи. Суперѕвездата Нејмар не е на располагање на Тите по повредата на контролна одиграна денови пред стартот на турнирот. Неј Џуниор

Копа Америка без Нејмар, но со Меси, Кутињо, Суарез...

Копа Америка без Нејмар, но со Меси, Кутињо, Суарез...

Оваа година Копа Америка ќе се одржи во Бразил, иако првично беше предвидено домаќин да биде Чиле. Поради многуте настани во неколку години, „кариоките“ одбија да бидат организатори на изданието во 2015 година и истото им го препуштија на Чилеанците. На турнирот учество ќе земат 12 тима кои ќе се обидат да стигнат до титулата која од пред две години

Гостинска репрезентација за малку двапати ќе беше првак на Јужна Америка

Гостинска репрезентација за малку двапати ќе беше првак на Јужна Америка

На Копа Америка од 1993 година играат по две селекции што не се од Јужна Америка, на првенството од сабота тоа ќе бидат Катар и Јапонија, а во минатото најголем успех оствари Мексико со вторите места во 1993 и во 2001 година Фудбалската федерација на Јужна Америка за пополнување на бројот на репрезентации за настап на Копа Америка реши од 1993 година

Уругвај и Аргентина во мртва трка на вечната листа на Копа Америка

Уругвај и Аргентина во мртва трка на вечната листа на Копа Америка

Пред почетокот на 46-тото издание на Копа Америка само две селекции имаат двоцифрен број на освоени титули и со децении водат мртва трка на вечната листа. Уругвај со 15 и Аргентина со 14 титули се неприкосновени, а ги следат Бразил со осум, додека Парагвај, Чиле и Перу имаат по две титули. Титулата ја брани Чиле, селекција која е шампион од последните

Почнува Копа Америка, финалето на митската „Маракана“ пред 75.000 луѓе

Почнува Копа Америка, финалето на митската „Маракана“ пред 75.000 луѓе

Пет години по одигрувањето на најголемиот спортски собир, Светското првенство во фудбал, Бразил ќе биде домаќин и на Копа Америка , најстарото репрезентативно натпреварување во светот и шампионат на Јужна Америка. По Чиле и САД , Бразил ќе биде домаќин на првиот од двата турнири во две години, откако КОНМЕБОЛ донесе одлука следната година да биде одигран

Копа Америка е најмалерозното натпреварување за Меси

Копа Америка е најмалерозното натпреварување за Меси

Ќе се обиде Меси да стигне до првото репрезентативно злато. Со натпреварот помеѓу Бразил и Боловија (петок кон сабота 02:30 часот) на стадионот „Сисеро Помпеу де Толедо“, повеќе познат како „Морумби“ во Сао Паоло започнува 46-тото издание на шампионатот на Јужна Америка, Копа Америка. Лионел Меси се врати во репрезентацијата после дебаклот на Мундијалот

Стадиони, историја, време на натпреварите – се за Копа Америка!

Стадиони, историја, време на натпреварите – се за Копа Америка!

Копа Америка 2019 ќе се одржи 46-ти пат по ред, а тоа меѓународен фудбалски турнир кој се одржува за фудбалските репрезентации од Јужна Америка. Овој фудбалски турнир е организиран од страна на КОНМЕБОЛ. Истиот е закажан во термин од 14 јуни до 7 јули 2019 година. Ќе се одржи во Бразил поточно во 5 градови, односно 6 стадиони. Во ова натпреварување