притисни ентер »

Кристопанс: Имам најдобра сезона во кариерата – ЛШ со Вардар и ЕП со Летонија

Кристопанс: Имам најдобра сезона во кариерата – ЛШ со Вардар и ЕП со Летонија

Даинис Кристопанс играше клучна фигура во ростерот на Вардар оваа сезона, а исто така квалитетите ги покажа и во репрезентацијата на Летонија , која буквално сам ја однесе на Европското првенство (ЕП) во 2020 година. Го освои златото во Лигата на шампионите со македонскиот тим, а веднаш потоа, даде 13 гола во мрежата на Словенија и донесе триумф за

ВИДЕО: Голот на Кристопанс за летонска историја

ВИДЕО: Голот на Кристопанс за летонска историја

ВИДЕО: Голот на Кристопанс за летонска историја Ракометната репрезентација на Летонија за првпат во својата историја обезбеди учество на едно континентално натпреварување, откако синоќа во клучниот натпревар славеше над фаворизираната Словенија со 25-24. Убедливо прва ѕвезда на паркетот беше вардарецот Даинис Кристопанс, кој постигна повеќе од половина

ВИДЕО: Словенците не му можеа ништо, голот на Кристопанс за летонска историја!

ВИДЕО: Словенците не му можеа ништо, голот на Кристопанс за летонска историја!

Ракометната репрезентација на Летонија за првпат во својата историја обезбеди учество на едно континентално натпреварување, откако синоќа во клучниот натпревар славеше над фаворизираната Словенија со 25-24. Убедливо прва ѕвезда на паркетот беше вардарецот Даинис Кристопанс, кој постигна повеќе од половина голови за својот национален тим (13). Во негова

Криштопанс сам ја однесе Летонија на прво историско Европско

Криштопанс сам ја однесе Летонија на прво историско Европско

Во спортот во последно време сме сведоци на луди пресврти и подвизи. Така вечерва ракометната селекција на Летонија, земја во која кошарката е апсолутно спорт број 1, ја совлада Словенија со 25-24 и се пласираше на Европско за првпат во историјата. Најефикасен беше Вардаровиот горостас Даинис Криштопанс со дури 13 гола! На табелата Словенија и Летонија

Криштопанс ја потопи Словенија и обезбеди прво ЕП за Летонија

Криштопанс ја потопи Словенија и обезбеди прво ЕП за Летонија

Даинис Криштопанс ја заврши сезоната на највисоко ниво, одигрувајќи ги веројатно и најдобрите натпревари во дресот на Вардар на фајнл-фор турнирот во Келн. Во тој стил продолжи да ги реализира и репрезентативните обврски, откако вечерва и донесе победа на Летонија против Словенија во квалификациите за ракометното Европско првенство. Летонците славеа

ВИДЕО: Кристопанс ја однесе Летонија на Европско првенство

ВИДЕО: Кристопанс ја однесе Летонија на Европско првенство

ВИДЕО: Кристопанс ја однесе Летонија на Европско првенство Машкиот ракометен национален тим на Летонија за првпат ќе игра на едно Европско првенство, а вардаровиот бек Даинис Кристопанс е оној кој го предводеше тимот кон историскиот успех. Летонија со 24:23 (14:10) славеше над Словенија во претпоследното коло од групата 4, нанесувајќи му го првиот

Криштопанс ја одведе Летонија до историско ЕП, пред нив падна Словенија!

Криштопанс ја одведе Летонија до историско ЕП, пред нив падна Словенија!

Ракометната репрезентација на Летонија направи огромно изненадување и за прв пат во својата историја се пласираше на Европско првенство по победата над Словенија од 25-24. Еден од најзаслужните играчи на Вардар за титулата во Лигата на шампионите, десниот бек Даинис Криштопанс го предводеше тимот со 13 погодоци и беше најзслужен за овој неверојатен