притисни ентер »

Со кои пари СДСМ ќе се финансира и оди на избори ако се укине законскиот извор

Со кои пари СДСМ ќе се финансира и оди на избори ако се укине законскиот извор

Претседателот на СДСМ Зоран Заев императивно бара од владата да го суспендира законот со кој државата врши исплата на најголемите партии за нивното годишно работење. Тоа е формат за плаќање кој беше воведен за партиите да немаат скриени донатори меѓу олигарсите кои, потоа, кога партијата ќе има власт бараат низ корупција донаторството да им се врати

Со кои пари СДСМ ќе се финансира и оди на избори ако се укине законскиот извор

Со кои пари СДСМ ќе се финансира и оди на избори ако се укине законскиот извор

Претседателот на СДСМ Зоран Заев императивно бара од владата да го суспендира законот со кој државата врши исплата на најголемите партии за нивното годишно работење. Тоа е формат за плаќање кој беше воведен за партиите да немаат скриени донатори меѓу олигарсите кои, потоа, кога партијата ќе има власт бараат низ корупција донаторството да им се врати

ВМРО-ДПМНЕ: Дескоска да предложи министрите доброволно да се откажат од платите

ВМРО-ДПМНЕ: Дескоска да предложи министрите доброволно да се откажат од платите

На истата владина седница на која ќе се расправа за доброволно откажување од платата на Рената Дескоска од 70 илјади денари, на братучедот на Дескоска, Николче Тасевски да кој ќе се откаже од платата од 188 илјади денари, на Оливер Спасовски од 90 илјади денари, на Радмила Шекеринска од 80 илјади денари повикуваме да се расправа и за законот за финансирање

СДСМ со предлогот за откажување на државното финансирање ја отвора вратата за корупција, а во исто време демонстрира лицемерие

СДСМ со предлогот за откажување на државното финансирање ја отвора вратата за корупција, а во исто време демонстрира лицемерие

СДСМ со предлогот за откажување на државното финансирање ја отвора вратата за корупција, а во исто време демонстрира лицемерие Министерката за правда Рената Дескоска речиси не се откажува од намерата да се укине финансирањето на политичките партии за оваа година. Имено со предлогот на министерката Дескоска за откажување на државното финансирање на

Уредбата за укинување на парите за партиите готова, ВМРО-ДПМНЕ условува

Уредбата за укинување на парите за партиите готова, ВМРО-ДПМНЕ условува

Подготвена е уредбата со законска сила со која треба да биде укинато годишното финансирање на политичките партии, односно оние 4,5 милиони евра кои треба да им се исплатат оваа година. Ова денеска во изјава за „Независен“ го потврди министерката за правда Рената Дескоска, која во неделата ја најави уредбата преку својот фејсбук профил, нагласувајќи

Ја повикуваме Владата да расправа за доброволно откажување од платите на министрите и на истата седница да расправа за Законот за финансирање на политички партии

Ја повикуваме Владата да расправа за доброволно откажување од платите на министрите и на истата седница да расправа за Законот за финансирање на политички партии

На истата владина седница на која ќе се расправа за доброволно откажување од платата на Рената Дескоска од 70 илјади денари, на братучедот на Дескоска, Николче Тасевски да кој ќе се откаже од платата од 188 илјади денари, на Оливер Спасовски од 90 илјади денари, на Радмила Шекеринска од 80 илјади денари повикуваме да се расправа и за законот за финансирање

ВМРО-ДПМНЕ: Владата да расправа за доброволно откажување од платите на министрите

ВМРО-ДПМНЕ: Владата да расправа за доброволно откажување од платите на министрите

Ја повикуваме Владата да расправа за доброволно откажување од платите на министрите и на истата седница да расправа за Законот за финансирање на политички партии, наведено е во денешното соопштение од ВМРО-ДПМНЕ. На истата владина седница на која ќе се расправа за доброволно откажување од платата на Рената Дескоска од 70 илјади денари, на братучедот

СДСМ со предлогот за укинување на финансирање на партиите ја отвора вратата за корупција

СДСМ со предлогот за укинување на финансирање на партиите ја отвора вратата за корупција

Функционерите на СДСМ остаанаа глуви на повиците на ВМРО-ДПМНЕ за откажување од државната функционеркса плата, но затоа речиси не се откажуваат од предлогот на министерката за правда, Рената Десковска, да се укине финансирањето на политичките партии за оваа година. Законот за финансирање на партиите беше донесен токму за да спречи илегално финансирање

Заев и Ангеловска со различни толкувања за кондицијата на буџетот во време на Ковид-19

Заев и Ангеловска со различни толкувања за кондицијата на буџетот во време на Ковид-19

Претседателот на СДСМ, Зоран Заев и министерката за финансии, Нина Ангеловска, со различни толкувања за состојбата на Буџетот кој се повеќе е под потенцијален економски шок поради состојбата со корона вирусот. Додека министерката за финансии, Нина Ангеловска, тврди дека буџетот е во одлична кондиција, а властите дека се подготвени да се справат со

Ја повикуваме Владата да расправа за доброволно откажување од платите на министрите и на истата седница да расправа за Законот за финансирање на политички партии

Ја повикуваме Владата да расправа за доброволно откажување од платите на министрите и на истата седница да расправа за Законот за финансирање на политички партии

На истата владина седница на која ќе се расправа за доброволно откажување од платата на Рената Дескоска од 70 илјади денари, на братучедот на Дескоска, Николче Тасевски да кој ќе се откаже од платата од 188 илјади денари, на Оливер Спасовски од 90 илјади денари, на Радмила Шекеринска од 80 илјади денари повикуваме да се расправа и за законот за финансирање

Дескоска: Сумата што ја добиваат партиите е преголема, уредбата за нивно кратење е подготвена

Дескоска: Сумата што ја добиваат партиите е преголема, уредбата за нивно кратење е подготвена

Слободанка Јовановска Министерката за правда, Рената Дескоска, не се откажува од намерата да се укине  финансирањето на политичките партии за оваа година. Тоа за нив е значаен финансиски удар, со оглед на тоа што треба да ,поделат 4,5 милиони евра. -Уредбата е готова. Чекаме да се разгледа во пакет со сите антикризни мерки. И во нормална состојба сумата

За уредбата на Дескоска без поддршка од ДУИ, Заев вели партиите сами да одлучат

За уредбата на Дескоска без поддршка од ДУИ, Заев вели партиите сами да одлучат

За уредбата на Дескоска без поддршка од ДУИ, Заев вели партиите сами да одлучат Партиите треба сами да одлучат дали ќе се согласат годинава да не добијат пари од буџетот. Ова е одговорот на лидерот на СДСМ, Зоран Заев, на нашето прашање, дали ќе ги повика ДУИ да го поддржат предлогот на министерката за правда, годинава да не се исплатат парите кои

Заев: Сите да го поделиме товарот за побрзо да ја надминеме кризата

Заев: Сите да го поделиме товарот за побрзо да ја надминеме кризата

Сите заедно треба да го понесеме товарот за побрзо да ги санираме последиците и да ја надминеме економската криза. Мерките што ги понудивме до Владата за справување со економските последици, предизвикани од ширењето на коронавирусот се сериозни и неопходни мерки. Граѓаните мора да ја знаат вистината и да знаат што не чека, порача лидерот на СДСМ, Зоран

Заев: Сите да го поделиме товарот за побрзо да ја надминеме кризата

Заев: Сите да го поделиме товарот за побрзо да ја надминеме кризата

Сите заедно треба да го понесеме товарот за побрзо да ги санираме последиците и да ја надминеме економската криза. Мерките што ги понудивме до Владата за справување со економските последици, предизвикани од ширењето на коронавирусот се сериозни и неопходни мерки. Граѓаните мора да ја знаат вистината и да знаат што не чека, порача лидерот на СДСМ, Зоран

Заев: Сите да го поделиме товарот за побрзо да ја надминеме кризата

Заев: Сите да го поделиме товарот за побрзо да ја надминеме кризата

Сите заедно треба да го понесеме товарот за побрзо да ги санираме последиците и да ја надминеме економската криза. Мерките што ги понудивме до Владата за справување со економските последици, предизвикани од ширењето на коронавирусот се сериозни и неопходни мерки. Граѓаните мора да ја знаат вистината и да знаат што не чека, порача лидерот на СДСМ, Зоран

Заев: Ќе фали 60% од буџетот, мора да се крати од секаде

Заев: Ќе фали 60% од буџетот, мора да се крати од секаде

„Приходите на државата паднаа драстично. Се очекува почетокот на април да бидат меѓу 30-40% , значи ќе фалат околу 60% од приходите. Граѓаните се дома и не трошат, не работат објектите, транспортот е преполовен, не движиме, не се плаќаат ниту сметки. Голем дел на производствените капацитети се затворени или хибернираат, затоа не се плаќа и данок кон

(ВИДЕО) Заев: Товарот од кризата треба да го понесме заедно за побрзо да ги санираме последиците

(ВИДЕО) Заев: Товарот од кризата треба да го понесме заедно за побрзо да ги санираме последиците

Мерките што ги понудивме до Владата за справување со економските последици предизвикани од ширењето на коронавирусот се сериозни мерки, но се неопходни. Граѓаните мора да ја знаат вистината и да знаат што не чека. Сите заедно треба да го понесеме товарот за побрзо да ги санираме последиците и да ја превродиме економската криза, порача лидерот на СДСМ

(ВИДЕО) Заев: Политичките партии сами да одлучат дали ќе се откажат од парите за годинава

(ВИДЕО) Заев: Политичките партии сами да одлучат дали ќе се откажат од парите за годинава

Партиите треба сами да кажат дали ќе го поддржат предлогот годинава да нема пари за политичките партии, изјави денеска на прес-конференција лидерот на СДСМ Зоран Заев одговарајќи на новинарско прашање дали ќе ги повика ДУИ да го поддржат овој предлог на министерката за правда Рената Тренеска Дескоска. -Ние можеме да кажеме за себе. Јас се согласувам

Заев: Сите заедно и солидарно да го понесеме товарот од економските последици кои ќе бидат сериозни

Заев: Сите заедно и солидарно да го понесеме товарот од економските последици кои ќе бидат сериозни

Новинарско прашање: Објавивте пакет економски мерки, какви се според вас очекувањата, какви се проценките за економските последици од оваа криза? Oдговор на  Заев: Кога се радуваме и соопштуваме убави вести тоа е добро, но политичарите имаат одговорност да соопштуваат и непопуларни вести, односно вести којшто се должни да ги соопштуваат за да народот