притисни ентер »

Пред Новак Ѓоковиќ е уште само легендарната Штефи Граф

Пред Новак Ѓоковиќ е уште само легендарната Штефи Граф

Пред Новак Ѓоковиќ е уште само легендарната Штефи Граф Ф.К. Пред 1 минута Фото: EPA-EFE/NEIL HALL После неуспехот на Летните олимписки игри во Токио без освоен медал, првиот светски рекет Новак Ѓоковиќ го очекуваат нови предизвици. Како што е веќе познато српскиот ас денеска ја започна 332 недела како првопласиран на АТП ранг листата. Уште од минатата

Новак Ѓоковиќ ја започна 332 недела на врвот на АТП листата

Новак Ѓоковиќ ја започна 332 недела на врвот на АТП листата

Најдобриот тенисер во светот, Новак Ѓоковиќ, денеска ја започна  332 -та недела на врвот на АТП листата. На најновата листа, Ѓоковиќ има 12.113 поени, втор е Русинот Данил Медведев (10.370), а трет Шпанецот Рафаел Надал (8.270). Меѓу првите десет, немаше промени, грчкиот тенисер Стефанос Циципас го задржа четвртото место, додека олимпискиот шампион,