притисни ентер »

ЕХФ објави план за финиширање на сезоната

ЕХФ објави план за финиширање на сезоната

Како и сите федерации и европската ракометна бара начин како да се заврши сезоната во европските купови за што денеска ЕХФ објави и план кој е доставен до националните федерации и клубовите. Доколку  се обезбедат услови  планирано е  европскиот првак Вардар натпреварот од осминафиналето на Лигата на шампоните со ПИК Сегед да го одигра во јуни. Работите

ЕХФ донесе одлука: Ракомет нема да се игра во април и мај, Ф4 турнирот во ЛШ ќе се игра среде лето

ЕХФ донесе одлука: Ракомет нема да се игра во април и мај, Ф4 турнирот во ЛШ ќе се игра среде лето

Со оглед на се посложената ситуација која настанува во Европа поради ширењето на коронавирусот, многу угледните тела во сите сфери во спортот мора да бараат алтернативи за предвидениот распоред кој сега комплетно се распадна, па откако дел од фудаблските шампионати објавија дека фудбал со сигурност нема да се игра во април, најважната ракометна Федерација

ЕХФ СО НОВИ ТЕРМИНИ И СЦЕНАРИЈА ЗА ЛШ,ВАРДАР И ПИК С. НА МЕГДАН ВО ЈУНИ

ЕХФ СО НОВИ ТЕРМИНИ И СЦЕНАРИЈА ЗА ЛШ,ВАРДАР И ПИК С. НА МЕГДАН ВО ЈУНИ

ЕХФ СО НОВИ ТЕРМИНИ И СЦЕНАРИЈА ЗА ЛШ,ВАРДАР И ПИК С. НА МЕГДАН ВО ЈУНИ Следејки ја состојбата со пандемијата предизвикана од Ковид 19, Европската ракометна федерација соопшти нови термини и сценарија за завршница на  сезоната.Што се однесува до планот  како да се доигра актуелната сезона во Лигата на шампионите,ЕХФ  најави натпревари во јуни.Според

Вардар и ПИК Сегед добија јунски термини за осминафиналето на ЛШ

Вардар и ПИК Сегед добија јунски термини за осминафиналето на ЛШ

Ширењето на коронавирусот предизвика отежнување во одигрување на планираните европски натпревари, во машка и женска конкуренција. Спoред предвидувањата наскоро нема да има ракометни натпревари. Со оглед на ваквата состојба, Европската ракометна федерација како раководно тело на европскиот ракомет презентираше план за потенцијален повторен старт на

Завршниот турнир за европската титула ќе се игра во август

Завршниот турнир за европската титула ќе се игра во август

Пандемијата со вирусот КОВИД-19 предизвика хаос иза целиот свет, една третина од светската популација се наоѓа во изолација. Спортските настани се ставени на „чекање“, не е познато дали воопшто ќе продолжат. Европската ракометна федерација (ЕХФ) објави дека е можно националните првенства да продолжат на почетокот на јуни, а завршните турнири во европските

ЕХФ: Во април и мај нема да се играат натпревари!

ЕХФ: Во април и мај нема да се играат натпревари!

Иако останува чисто теоретски засега, планот предвидува ракометните мечеви да продолжат на почетокот на јуни 2020 година. Глобалното ширење на коронавирусот направи отежнување во одигрување на планираните европски ракометни натпревари, во машка и женска конкуренција. Спoред предвидувањата наскоро нема да има ракометни натпревари. Со оглед на ваквата

ЕХФ планира Ф4 во Келн да се игра на 22 и 23 август

ЕХФ планира Ф4 во Келн да се игра на 22 и 23 август

ЕХФ денеска објави алтернативни датуми за одржување на големите ракометни настани. Така наместо на 30 и 31 мај, Ф4 во Келн би се играло дури во осмиот месец од годинава, односно на 22 и 23 август. Женскиот фајнл-фор во Будимпешта би се играл дури во семптеври, и тоа 5-6. Финалните натпревари од ЕХФ Купот би се играл во Берлин во 29 и 30 август. Ракометната

ЕХФ планира Ф4 во Келн да се игра на 22 и 23 август

ЕХФ планира Ф4 во Келн да се игра на 22 и 23 август

ЕХФ денеска објави алтернативни датуми за одржување на големите ракометни настани. Така наместо на 30 и 31 мај, Ф4 во Келн би се играло дури во осмиот месец од годинава, односно на 22 и 23 август. Женскиот фајнл-фор во Будимпешта би се играл дури во семптеври, и тоа 5-6. Финалните натпревари од ЕХФ Купот би се играл во Берлин во 29 и 30 август. Ракометната

ЕХФ има и сценарио кое го исклучува Вардар од борбата за одбрана на трофејот во Лигата на шампионите

ЕХФ има и сценарио кое го исклучува Вардар од борбата за одбрана на трофејот во Лигата на шампионите

Европската ракометна федерација (ЕХФ) денеска соопшти како би можела да се заврши сезоната во Лигата на шампионите, а објави и нови датуми за бараж натпреварите за пласман на Светското првенство. Коронавирусот го стопираше спортот секаде во светот, а федерациите прават планови како тој би можел да продолжи кога ситуацијата ќе се стабилизира. ЕХФ има

Ковид-19 може да го исфрли Вардар од ЛШ, Македонија - Франција во јули!

Ковид-19 може да го исфрли Вардар од ЛШ, Македонија - Франција во јули!

Европската ракометна федерација (ЕХФ) денеска ја претстави својата физибилити студија за тоа како би можела да резултира сезоната која беше прекината поради пандемијата со Ковид-19. Ако низ Европа воопшто постојат услови за продолжување на натпреварите, ЛШ ќе се протегне низ целото лето, а нови датуми ќе добијат и баражите за пласман на СП 2021, меѓу

Доколку Вардар се пласира на Ф4, титулата во Келн ќе ја брани во август (ФОТО)

Доколку Вардар се пласира на Ф4, титулата во Келн ќе ја брани во август (ФОТО)

Европската куќа на ракометот потврди дека Ф4 завршниот турнир во Келн наместо во мај ќе се одржи кон крајот на  август. Ова значи дека доколку Вардар се пласира на завршниот турнир ќе има жешко лето, Ф4 во Келн ќе се игра на 23 и 24 август. Причина з аизмените во календарот е состојбата со Ковид-19 кој го парализира спортот во севтот. Имун не беше

Доколку Вардар се пласира на Ф4, титулата во Клен ќе ја брани во август (ФОТО)

Доколку Вардар се пласира на Ф4, титулата во Клен ќе ја брани во август (ФОТО)

Европската куќа на ракометот потврди дека Ф4 завршниот турнир во Келн наместо во мај ќе се одржи кон крајот на  август. Ова значи дека доколку Вардар се пласира на завршниот турнир ќе има жешко лето, Ф4 во Келн ќе се игра на 23 и 24 август. Причина з аизмените во календарот е состојбата со Ковид-19 кој го парализира спортот во севтот. Имун не беше

„Црно“ сценарио за Вардар: Коронавирусот може да го елиминира од ЛШ

„Црно“ сценарио за Вардар: Коронавирусот може да го елиминира од ЛШ

Европската куќа на ракометот денес го објави новиот план како да се доигра актуелната сезона во Лигата на шампионите и ЕХФ Купот. Според истиот, ракометарите на меѓународните натпревари ќе им се вратат на почетокот на летото, што значи Вардар во рамки од осминафиналето на Лигата на шампионите против ПИК Сегед ќе се сретне во јуни. <<< ПОВРЗАНО - ЕФХ

ЕХФ планира Ф4 во Келн да се игра на 22 и 23 август

ЕХФ планира Ф4 во Келн да се игра на 22 и 23 август

ЕХФ денеска објави алтернативни датуми за одржување на големите ракометни настани. Така наместо на 30 и 31 мај, Ф4 во Келн би се играло дури во осмиот месец од годинава, односно на 22 и 23 август. Женскиот фајнл-фор во Будимпешта би се играл дури во семптеври, и тоа 5-6. Финалните натпревари од ЕХФ Купот би се играл во Берлин во 29 и 30 август. Ракометната

ЕФХ донесе одлука: Ф4 во Келн презакажан за во август

ЕФХ донесе одлука: Ф4 во Келн презакажан за во август

Во моментите кога целиот свет, а особено Европа, се бори да се справи со ширењето на коронавирусот, речиси на никој не му доаѓа на памет како ќе се завршат спортските натпреварувања. Со оглед на оваа состојба, Европската ракометна федерација (ЕХФ) ја презеде својата одговорност како раководно тело во европскиот ракомет и презентираше план како да се

Пастор: Работиме 24 часа на ден и во изолација, ние сме големо семејство

Пастор: Работиме 24 часа на ден и во изолација, ние сме големо семејство

Иако делува многу далечен и прашање е дали и воопшто ќе се одигра, осминафиналето на Лигата на шампионите меѓу Вардар и ПИК Сегед е целта за која во изолација ракометарите на двете екипи се подготвуваат. Противникот на вардарци откри како функционира во период на изолација во Унгарија и неможност за заеднички тренинзи. Тренерот Хуан Карлос Пастор секојдневно

Во Пик Сегед се огласија: Не сме заразени, тестовите за коронавирус се негативни

Во Пик Сегед се огласија: Не сме заразени, тестовите за коронавирус се негативни

И во таборот на Пик Сегед, противникот на Вардар во осминафиналето во Лигата на шампионите го минаа тестот за коронавирус. Унгарскиот тим денеска на својата официјална страница ги извести своите фановите дека ракометарите, стручниот тим, како и сите оние кои се дел од составот се негативни на „Ковид 19“. Вардар и Пик Сегед својата прва пресметка во

Во Пик Сегед се огласија: Не сме заразени, тестовите за коронавирус се негативни

Во Пик Сегед се огласија: Не сме заразени, тестовите за коронавирус се негативни

И во таборот на Пик Сегед, противникот на Вардар во осминафиналето во Лигата на шампионите го минаа тестот за коронавирус. Унгарскиот тим денеска на својата официјална страница ги извести своите фановите дека ракометарите, стручниот тим, како и сите оние кои се дел од составот се негативни на „Ковид 19“. Вардар и Пик Сегед својата прва пресметка во