притисни ентер »

Саинс со 10 минути предност пред последната етапа на Дакар релито

Саинс со 10 минути предност пред последната етапа на Дакар релито

Стефан Петерхансел е победник на претпоследната 11. етапа на Дакар релито 2020 во Саудиска Арабија, додека неговиот колега од Мини, Карлос Саинс има убава предност пред финалето на маратонската трка. Петерхансел имаше 10 секунди преднот пред актуелниот шампион Насер Ал-Атијах во Тојота, додека Саинс беше трет, што значи дека Саинс има 10 минути предност

Петерхансел победи на денешната етапа, но остана на десет минути од Саинц

Петерхансел победи на денешната етапа, но остана на десет минути од Саинц

Французинот Стефан Петерхансел победи на претпоследната етапа на релито Дакар. Еден од фаворитите за титулата зад себе го остави катарскиот натпреварувач Насер Ал-Атијах, кој заостана само десет секунди и се бореше до крај за победата. Лидерот во генералниот пласман Карлос Саинц не ризикуваше и ја задржа предноста пред конкуренцијата во пресрет на

Дакар 2020: Саинс со огромно водство, Алонсо се преврте

Дакар 2020: Саинс со огромно водство, Алонсо се преврте

Двократниот шампион, Карлос Саинс направи голема предност на Дакар релито на само две етапи пред крајот, откако триумфираше на скратената 10. етапа на трката во Саудиска Арбија. Етапата од Харад до Шубајтах требаше да има 534 натпреварувачки километри во пустината Руб Ал Хали, меѓутоа поради временските услови, односно силниот ветер, организаторите

Саинц доминантно победи на уште една етапа и изгради голема разлика пред ривалите

Саинц доминантно победи на уште една етапа и изгради голема разлика пред ривалите

Шпанецот Карлос Саинц им зададе голем удар на конкурентите со одличното издание на десеттата етапа од релито Дакар. Лидерот во генералниот пласман и големиот фаворит за конечна победа направи разлика од нешто повеќе од 11 минути во однос на Стефан Петерхансел, а скоро 18 минути зад себе го остави Катарецот Насер Ал-Атијах. Саинц ќе има полесна задача

Петерхансел најбрз во најдолгата етапа на Дакар, Ал Атиах ја „стопи“ предноста на Саинц

Петерхансел најбрз во најдолгата етапа на Дакар, Ал Атиах ја „стопи“ предноста на Саинц

Стефан Петерхансел ја продолжи доминацијата и убедливиот настап на Х-Реид Мини на овогодинешното рели Дакар во Саудиска Арабија. Легендарниот шампион го докажа искуството со победата во најдолгата етапа која се возеше од Вади Ал Давасир до Харадх, со 891 километар. Со само 15 секунди заостанок на целната линија пристигна Насер Ал Атиах, кој со својата

Дакар: Петерхансел со нова победа, Ал-Атијах на само 24 секунди од Саинс

Дакар: Петерхансел со нова победа, Ал-Атијах на само 24 секунди од Саинс

Стефан Петерхансел ја освои својата трета етапна победа на Дакар релито во Саудиска Арабија, додека актуелниот шампион Насер Ал-Атијах успеа да се доближи на само 24 секунди од лидерот Карлос Саинс. Тројцата најдобри возачи на овогодишниот рели маратон имаа предност што стартуваа први на 476 километри долгата деветта етапа од Вади Ад-Давасир до Харад,