притисни ентер »

Утре ќе се видам со Макрон, ќе прашам и за вас, им рече Вучиќ на Заев и Рама

Утре ќе се видам со Макрон, ќе прашам и за вас, им рече Вучиќ на Заев и Рама

Претседателот на Србија Александар Вучиќ денеска во Охрид рече дека утре ќе патува за Париз на средба со францускиот претседател Емануел Макрон. Вучиќ на регионалната средба на Западен Балкан им рече на премиерите Зоран Заев и Еди Рама дека со Макрон ќе разговара и за Македонија и Албанија. „Немаме друг пат освен Европската Унија, но мене ми е важен

Вучиќ не планира да ѝ се додворува на ЕУ

Вучиќ не планира да ѝ се додворува на ЕУ

„Сите сакаме да бидеме дел од ЕУ, тоа не се променило. Тие нам ни се допаѓаат, но дали ние им се допаѓаме“, се запраша српскиот претседател. Српскиот претседател Александар Вучиќ на новинарско прашање рече дека нема намера да се додворува на некого во ЕУ. – Сите сакаме да бидеме дел од ЕУ, тоа не се променило. Тие нам ни се допаѓаат, но дали ние им

Вучиќ за влезот на Србија во ЕУ : Не молиме никого , кажете дали не сакате или не

Вучиќ за влезот на Србија во ЕУ : Не молиме никого , кажете дали не сакате или не

Земјите од Западен Балкан се надеваат од претседателството на Хрватска во Советот на ЕУ да добијат позитивен одговор од Европскиот совет за почеток на преговорите за пристапување на Македонија и Албанија на самитот во Загреб во мај, беше речено денеска на самитот во Женева за европски перспективи на земјите од Југоисточна Европа. Самитот на Светскиот