притисни ентер »

Две лица убиени пред синагога во Германија

Две лица убиени пред синагога во Германија

Loading Video... Две лица се убиени  во пукање  пред синагога во германскиот град Хале. Полицијата соопшти дека едно лице е уапсено  а по  уште неколку  осомничени  се трага. Жртвите настрадале од куршуми од автоматски пиштол.  Во тек е истрага за  нападот кој се случи  на Јом Кипур еден од најважните еврејски празници.

ВИДЕО: Прва снимка од нападот во Германија - маскиран маж излегол од автомобил и почнал да пука

ВИДЕО: Прва снимка од нападот во Германија - маскиран маж излегол од автомобил и почнал да пука

Најмалку две лица се убиени во германскиот град Хале, а властите објавиле снимки од пукањето. На снимката може да се види маж, облечен во воена униформа, како излегува од возилото и почнува да пука. Постои сомнение дека нападот го извршиле двајца мажи. „Нашите сили уапсија едно лице. Остануваме на готовс. Ги распоредивме силите и околу Хале и се обидуваме

По двојното убиство во Хале, пукотници и во Ландсберг

По двојното убиство во Хале, пукотници и во Ландсберг

Во германскиот град Ландсберг се слушнале истрели непосредно по смртоносниот напад пукање во Хале, соопшти портпаролот на полицијата. Тој не изнесе детали за инцидентот во Ландсберг, кој е во близина на Хале. Германанската новинска агенција ДПА јави дека во Хале владее „дивеење“ по нападот врз синагогата, при што загинаа најмалку две лица. По нападот

Вооружен напад врз синагога во германскиот град Хале

Вооружен напад врз синагога во германскиот град Хале

Најмалку две лица загинаа при вооружен напад во синагога во германскиот град Хале. Непознато лице влегло во синагогата и почнало да пука од автоматска пушка, а потоа избега. Се претпоставува дека напаѓачот се упатил во правец на Лајпциг. Според дел од медиумите врз синагогата е фрлена и граната. – Се случи инцидент во Хале. Според прелиминарните наоди,

Едно лице приведено по вооружениот напад врз синагогата во Хале

Едно лице приведено по вооружениот напад врз синагогата во Хале

Најмалку две лица загинаа при вооружен напад во синагога во германскиот град Хале. Полицијата соопшти дека е приведено едно лице. Инцидентот се случи кога непознато лице влегло во синагогата и почнало да пука од автоматска пушка, а потоа избега. Се претпоставува дека напаѓачот се упатил во правец на Лајпциг. Според дел од медиумите врз синагогата е

ВОЗНЕМИРУВАЧКО ВИДЕО од нападот на синагогата во Германија

ВОЗНЕМИРУВАЧКО ВИДЕО од нападот на синагогата во Германија

Униформиран маж пукал кон синагогата и фрлил граната врз еврејските гробишта. Потоа избегал со возило, а полицијата трага по него. Полицијата објави предупредување до граѓаните на Хале да не излегуваат од дома , додека трае потерата по вооружениот маж со автоматско оружје и гранати. Објавено е и видеото од нападот , снимено од безбедносните камери

Еден уапсен по пукањето во Хале, ново пукање во Ландсберг

Еден уапсен по пукањето во Хале, ново пукање во Ландсберг

Германската полицијата потврди дека едно лице е приведено по пукањето во Хале во кое загинаа две лица, а неколку други се повредени. Граната бил фрлена и на еврејските гробишта. Тие не изнесуваат детали за уапсениот и за целта на нападот. Весниците „Билд“ и „Мителдојче цајтунг“ објавија дека пукањето се случило во близина на синагогата. Едно лице интервјуирано

Еден уапсен по пукањето во Хале, ново пукање во Ландсберг

Еден уапсен по пукањето во Хале, ново пукање во Ландсберг

Германската полицијата потврди дека едно лице е приведено по пукањето во Хале во кое загинаа две лица, а неколку други се повредени. Граната бил фрлена и на еврејските гробишта. Тие не изнесуваат детали за уапсениот и за целта на нападот. Весниците „Билд“ и „Мителдојче цајтунг“ објавија дека пукањето се случило во близина на синагогата. Едно лице интервјуирано

По двојното убиство во Хале, пукотници и во Ландсберг

По двојното убиство во Хале, пукотници и во Ландсберг

Во германскиот град Ландсберг се слушнале истрели непосредно по смртоносниот напад пукање во Хале, соопшти портпаролот на полицијата. Тој не изнесе детали за инцидентот во Ландсберг, кој е во близина на Хале. Германанската новинска агенција ДПА јави дека во Хале владее „дивеење“ по нападот врз синагогата, при што загинаа најмалку две лица. По нападот

По двојното убиство во Хале, пукотници и во Ландсберг

По двојното убиство во Хале, пукотници и во Ландсберг

Во германскиот град Ландсберг се слушнале истрели непосредно по смртоносниот напад пукање во Хале, соопшти портпаролот на полицијата. Тој не изнесе детали за инцидентот во Ландсберг, кој е во близина на Хале. Германанската новинска агенција ДПА јави дека во Хале владее „дивеење“ по нападот врз синагогата, при што загинаа најмалку две лица. По нападот

Едно лице приведено по вооружениот напад врз синагогата во Хале

Едно лице приведено по вооружениот напад врз синагогата во Хале

Најмалку две лица загинаа при вооружен напад во синагога во германскиот град Хале. Полицијата соопшти дека е приведено едно лице. Инцидентот се случи кога непознато лице влегло во синагогата и почнало да пука од автоматска пушка, а потоа избега. Се претпоставува дека напаѓачот се упатил во правец на Лајпциг. Според дел од медиумите врз синагогата е

Објавена снимката од нападот пред синагогата во Германија- напаѓачот фрлил и граната (Вознемирувачко видео)

Објавена снимката од нападот пред синагогата во Германија- напаѓачот фрлил и граната (Вознемирувачко видео)

Униформиран маж пукал кон синагогата и фрлил граната врз еврејските гробишта. Потоа мажот избегал со возило , а полицијата трага по него. Полицијата објави предупредување до граѓаните на Хале да не излегуваат од дома , додека трае потерата по вооруѓениот маж со автоматско оружје и гранати. Објавено е и видеото од нападот , снимено од безбедносните

Еден уапсен по пукањето во Хале, ново пукање во Ландсберг

Еден уапсен по пукањето во Хале, ново пукање во Ландсберг

Германската полицијата потврди дека едно лице е приведено по пукањето во Хале во кое загинаа две лица, а неколку други се повредени. Граната бил фрлена и на еврејските гробишта. Тие не изнесуваат детали за уапсениот и за целта на нападот. Весниците „Билд“ и „Мителдојче цајтунг“ објавија дека пукањето се случило во близина на синагогата. Едно лице интервјуирано

Први снимки од нападот во Германија: Маскиран маж излегува од автомобил и пука

Први снимки од нападот во Германија: Маскиран маж излегува од автомобил и пука

Германската полицијата потврди дека едно лице е приведено по пукањето во Хале во кое загинаа две лица, а неколку други се повредени. Граната бил фрлена и на еврејските гробишта. Тие не изнесуваат детали за уапсениот и за целта на нападот. Весниците „Билд“ и „Мителдојче цајтунг“ објавија дека пукањето се случило во близина на синагогата. Едно лице интервјуирано

Двојно убиство во Хале, пукотници во Ландсберг

Двојно убиство во Хале, пукотници во Ландсберг

Во германскиот град Хале, во кварт каде има и синагога, се убиени две лица. Полицијата јавува за едно апсење. Двојното убиство во Хале се случи околу пладне. Двете лица се убиени на улица, во кварт кој се наоѓа северно од центарот на градот. Квартот и главната железничка станица во Хале се блокирани. Градоначалникот на Хале, Бернд Виганд, го свика

Двајца загинати во пукотница пред синагога во Германија (ВИДЕО)

Двајца загинати во пукотница пред синагога во Германија (ВИДЕО)

Според германските медиуми пукотницата настанала пред синагогата во источногерманскиот град Хале. Германската полиција соопшти дека напаѓачот е во бегство и ги повика граѓаните да останат во куќите или да засолнат на безбедно место. Полицијата на Твитер соопшти дека го бара напаѓачот и дека полициските сили биле распоредени во Хале. Според Ројтерс,

Едно лице приведено по вооружениот напад врз синагогата во Хале

Едно лице приведено по вооружениот напад врз синагогата во Хале

Најмалку две лица загинаа при вооружен напад во синагога во германскиот град Хале. Полицијата соопшти дека е приведено едно лице. Инцидентот се случи кога непознато лице влегло во синагогата и почнало да пука од автоматска пушка, а потоа избега. Се претпоставува дека напаѓачот се упатил во правец на Лајпциг. Според дел од медиумите врз синагогата е

Двајца загинати во пукотница пред синагога во Германија

Двајца загинати во пукотница пред синагога во Германија

Според германските медиуми пукотницата настанала пред синагогата во источногерманскиот град Хале. Германската полиција соопшти дека напаѓачот е во бегство и ги повика граѓаните да останат во куќите или да засолнат на безбедно место. Полицијата на Твитер соопшти дека го бара напаѓачот и дека полициските сили биле распоредени во Хале. Според Ројтерс,

Вооружен напад врз синагога во германскиот град Хале

Вооружен напад врз синагога во германскиот град Хале

Најмалку две лица загинаа при вооружен напад во синагога во германскиот град Хале. Непознато лице влегло во синагогата и почнало да пука од автоматска пушка, а потоа избега. Се претпоставува дека напаѓачот се упатил во правец на Лајпциг. Според дел од медиумите врз синагогата е фрлена и граната. – Се случи инцидент во Хале. Според прелиминарните наоди,

Пукање пред синагога во Германија, има загинати, напаѓачот во бегство

Пукање пред синагога во Германија, има загинати, напаѓачот во бегство

Најмалку две лица загинаа во пукање што се случило пред синагогата во градот Хале, Германија, јавува АФП, повикувајќи се на локалната полиција. Според неофицијални информации, една од жртвите е жена. На официјалниот твитер-профил на полицијата во Хале пишува дека сторителот е во бегство и дека потерата е во тек. Nach ersten Erkenntnissen wurden zwei