притисни ентер »

Федерер: Како што се развиваат работите, Рафа и Новак ќе освојат повеќе Гренд-слем титули

Федерер: Како што се развиваат работите, Рафа и Новак ќе освојат повеќе Гренд-слем титули

Роџер Федерер често мора да одговара на прашања дали Рафаел Надал или Новак Ѓоковиќ ќе го подобрат неговиот рекорд за Гренд слем титули. Швајцарецот е сигурен дека тоа ќе се случи. И нема проблем со тоа да се биде на трето место. „Како што се развиваат работите, Рафа и Новак ќе освојат повеќе, бидејќи тие се толку добри. Она што го направија повторно

Надал, Ѓоковиќ и Федерер го дознаа патот до финалето на Австралија Опен

Надал, Ѓоковиќ и Федерер го дознаа патот до финалето на Австралија Опен

Рафаел Надал, Новак Ѓоковиќ и Рожер Федерер дефинитивно се најголеми фаворити за освојување на првиот грен слем во оваа календарска година Австралија Опен. Тие веќе ги дознаа можните противници, односно каков ќе биде нивниот пат на турнирот во Мелбурн, па така Надал на почетокот ќе тргне против Уго Делиен од Боливија, Ноле пак има незгоден ривал во

АО 20 јануари – 2 февруари: Ѓоковиќ ќе мора преку Циципас и Федерер до финалето во Мелбурн!

АО 20 јануари – 2 февруари: Ѓоковиќ ќе мора преку Циципас и Федерер до финалето во Мелбурн!

Новак Ѓоковиќ има поволна ждрепка на Аустралија опен во Мелбурн кој ќе се одржи од 20 јануари до 2 февруари. Тој по својата осма титула на овој Грендслем турнир, и во својата одбрана на титулата од лани, тргнува против Германецот Штруф. Потоа го чека дуел најверојатно со Такума Ито, додека во третото коло ќе мора со победникот од дуелот меѓу Ѓере и

АО 20 јануари – 2 февруари: Ѓоковиќ ќе мора преку Циципас и Федерер до финалето во Мелбурн!

АО 20 јануари – 2 февруари: Ѓоковиќ ќе мора преку Циципас и Федерер до финалето во Мелбурн!

Новак Ѓоковиќ има поволна ждрепка на Аустралија опен во Мелбурн кој ќе се одржи од 20 јануари до 2 февруари. Тој по својата осма титула на овој Грендслем турнир, и во својата одбрана на титулата од лани, тргнува против Германецот Штруф. Потоа го чека дуел најверојатно со Такума Ито, додека во третото коло ќе мора со победникот од дуелот меѓу Ѓере и

Незгоден тест за Ѓоковиќ, Надал може да „налета“ на Кирјос!

Незгоден тест за Ѓоковиќ, Надал може да „налета“ на Кирјос!

Ждрепката за првиот гренд слем од новата сезона, Австралија опен, го постави Новак Ѓоковиќ во дуел со светскиот рекет број 37, Германецот Јан-Ленард Штруф во првото коло, а покрај тоа Србинот е во истата половина од ждрепката со Роџер Федерер. Ако го помине Штруф, Србинот може во третото коло да игра со Британецот Ден Еванс, додека Федерер има релативно

Ѓоковиќ и Федерер можат да се сретнат во полуфиналето на Австралија Опен

Ѓоковиќ и Федерер можат да се сретнат во полуфиналето на Австралија Опен

Новак Ѓоковиќ и Роџер Федерер можат да се сретнат во полуфиналето на Австралија Опен, вака реши ждрепката која двајцата великани на светскиот тенис ги стави на иста страна. Рафаел Надал има нешто полесен пат, би можел да се сретне со Кирјос што ине е некој проблем. Во првото коло , Ѓоковиќ се среќава со Јан Ленард Штурф од Германија, Федерер за противник

Ждрепка за Австралија Опен: Ѓоковиќ и Федерер во полуфиналето, тешка задача за Надал

Ждрепка за Австралија Опен: Ѓоковиќ и Федерер во полуфиналето, тешка задача за Надал

Бранителот на титулата, Новак Ѓоковиќ во првото коло ќе игра против Јан-Ленард Штруф. Седумкратниот победник на Австралија Опен, Новак Ѓоковиќ, одбраната на титулата на првиот годинешен грен слем турнир ќе ја започне против германскиот тенисер Јан-Ленард Штруф. Австралија Опен започнува на 20 јануари и ќе се игра до 2 февруари. Доколку го помине Германецот,

АО 20 јануари – 2 февруари: Ѓоковиќ ќе мора преку Циципас и Федерер до финалето во Мелбурн!

АО 20 јануари – 2 февруари: Ѓоковиќ ќе мора преку Циципас и Федерер до финалето во Мелбурн!

Новак Ѓоковиќ има поволна ждрепка на Аустралија опен во Мелбурн кој ќе се одржи од 20 јануари до 2 февруари. Тој по својата осма титула на овој Грендслем турнир, и во својата одбрана на титулата од лани, тргнува против Германецот Штруф. Потоа го чека дуел најверојатно со Такума Ито, додека во третото коло ќе мора со победникот од дуелот меѓу Ѓере и

Ѓоковиќ доби незгоден противник во 1.коло на Австралија опен

Ѓоковиќ доби незгоден противник во 1.коло на Австралија опен

Утринава беше извршена ждрепката за првото коло на премиерниот сезонски грен слем турнир Австралија опен. Новак Ѓоковиќ, кој е прв носител на првиот меч ќе се сретне со Јан-Ленард Штруф. Српскиот тенисер се најде во истата половина од ждрепката со Роџер Федерер, кој пак во првото коло ќе игра со Американецот Стив Џонсон. Рафаел Надал во другата половина

Одржана ждрепката за АО, Федерер и Ѓоковиќ на иста страна ќе бркаат финале

Одржана ждрепката за АО, Федерер и Ѓоковиќ на иста страна ќе бркаат финале

Ждрепката за претстојниот турнир Австралија опен ги израдува фановите на Рафаел Надал. Шпанецот се најде осамен на едната, а неговите ривали Новак Ѓоковиќ и Роџер Федерер ќе се надигруваат на другата страна. Тенисерот од Мајорка ќе дебитира против Уго Делиен од Боливија, а на патот до големото финале би можел да се сретне со Ник Кирјиос, Доминик Тием,

Серена Вилијамс по две години повторно во Федерејшн купот

Серена Вилијамс по две години повторно во Федерејшн купот

– Женската тениска репрезентација на САД ќе биде посилна за Серена Вилијамс во мечот против Летонија во квалификациите за завршниот турнир. Потврда за настапите на 23-кратната гренд слем шампионка стигна од Тениската асоцијација на САД (УСТА). Последниот меч за националниот тим, Серена Вилијамс го одигра во февруари во 2018 година. Таа моментно се

Серена Вилијамс по две години повторно во Федерејшн купот

Серена Вилијамс по две години повторно во Федерејшн купот

Женската тениска репрезентација на САД ќе биде посилна за Серена Вилијамс во мечот против Летонија во квалификациите за завршниот турнир. Потврда за настапите на 23-кратната гренд слем шампионка стигна од Тениската асоцијација на САД (УСТА). Последниот меч за националниот тим, Серена Вилијамс го одигра во февруари во 2018 година. Таа моментно се подготвува

Серена Вилијамс по две години повторно во Фед купот

Серена Вилијамс по две години повторно во Фед купот

Њујорк, 15 јануари 2020 (МИА) – Женската тениска репрезентација на САД ќе биде посилна за Серена Вилијамс во мечот против Летонија во квалификациите за завршниот турнир. Потврда за настапите на 23-кратната гренд слем шампионка стигна од Тениската асоцијација на САД. Последниот меч за националниот тим Серена Вилијамс го одигра во февруари во 2018 година

Серена Вилијамс по две години повторно во Федерејшн купот

Серена Вилијамс по две години повторно во Федерејшн купот

Женската тениска репрезентација на САД ќе биде посилна за Серена Вилијамс во мечот против Летонија во квалификациите за завршниот турнир. Потврда за настапите на 23-кратната гренд слем шампионка стигна од Тениската асоцијација на САД (УСТА). Последниот меч за националниот тим, Серена Вилијамс го одигра во февруари во 2018 година. Таа моментно се подготвува

ФОТО: Ѓоковиќ, Надал и Федерер ги открија „дресовите“ за Австралија опен

ФОТО: Ѓоковиќ, Надал и Федерер ги открија „дресовите“ за Австралија опен

За помалку од една недела ќе започнат возбудувањата на првиот Грен слем турнир од новата сезона, Австралија опен. Новак Ѓоковиќ ќе ја брани титулата од минатата сезона, освоена против лутиот ривал Рафаел Надал. Заедно со нив двајца, Роџер Федерер ќе биде главен конкурент за титулата во Мелбурн. На социјалните мрежи се појавија дизајните со кои „големата

Федерер: Грен-слем рекорд? Некогаш ми беше важно…

Федерер: Грен-слем рекорд? Некогаш ми беше важно…

Пред нас е првиот грен слем турнир во оваа календарска година Австралија Опен, а еден од фаворитите за врвот, титулата секако е Рожер Федерер. Меѓутоа конкуренција е голема и за тоа е свесен самиот Федерер кој на овој турнир може да биде престигнат од Рафаел Надал во случај да Шпанецот триумфира или во тој случај заедно би имале 20 грен слем пехари

Федерер: Не сум опседнат со слем-рекордот, уживам играјќи тенис

Федерер: Не сум опседнат со слем-рекордот, уживам играјќи тенис

За многумина најдобриот тенисер на сите времиња, Роџер Федерер вели дека нема да биде разочаран доколку некој од ривалите успее да освои повеќе Грен слем трофеи од него. Легендарниот Швајцарец е рекордер по освоени слемови, има вкупно 20 трофеи од големите турнири и се наоѓа пред Рафаел Надал кој има 19 и Новак Ѓоковиќ (16). „Некогаш ми беше важно