притисни ентер »

Војската бара Моралес да поднесе оставка за мир во земјата

Војската бара Моралес да поднесе оставка за мир во земјата

Командантот на вооружените сили на Боливија, Вилијамс Калиман, изјави дека војската побарала претседателот Ево Моралес да поднесе оставка, за да помогне во обезбедувањето стабилноста во државата. „Откако го анализиравме внатрешниот конфликт во земјата, го замоливме претседателот да се откаже од претседателскиот мандат, со цел да се врати мирот и да

Боливискиот претседател Моралес поднесе оставка по поништувањето на изборите

Боливискиот претседател Моралес поднесе оставка по поништувањето на изборите

Претседателот на Боливија Ево Моралес поднесе оставка откако војската го повика да се повлече по поништените парламентарни избори. Ова уследи откако меѓународните набљудувачи повикаа изборите од 20 октомври да бидат поништени, тврдејќи дека имало сериозни манипулации. Моралес го прифати ова барање и најави дека ќе распише нови избори откако ја распушти

Боливискиот претседател Ево Моралес поднесе оставка

Боливискиот претседател Ево Моралес поднесе оставка

Боливискиот претседател Ево Моралес соопшти дека дава оставка. Непосредно по соопштувањето, оставка поднесе и неговиот потпретседател Алваро Марсело Гарсија Линера. Денеска шефот на армијата, генералот Вилијамс Калиман, го повика Моралес да се повлече. Претходно денеска Моралес најави предвремени избори, попуштајќи пред зголемениот притисок околу спорните

Боливискиот претседател Ево Моралес поднесе оставка

Боливискиот претседател Ево Моралес поднесе оставка

Боливискиот претседател Ево Моралес поднесе оставка Боливискиот претседател Ево Моралес соопшти дека дава оставка. Непосредно по соопштувањето, оставка поднесе и неговиот потпретседател Алваро Марсело Гарсија Линера. Денеска шефот на армијата, генералот Вилијамс Калиман, го повика Моралес да се повлече. Претходно денеска Моралес најави предвремени

Горат куќите на роднини и соработници на боливискиот претседател Моралес, армијата го повика да се повлече

Горат куќите на роднини и соработници на боливискиот претседател Моралес, армијата го повика да се повлече

Горат куќите на роднини и соработници на боливискиот претседател Моралес, армијата го повика да се повлече Куќи на високи владини функцонери на Боливија и нивни роднини, вклучително и на сестрата на долгогодишниот претседател на јужноамериканската држава Ево Моралес, денеска беа запалени, во рамки на немирите кои настанаа после изборите на 20 октомври,

Боливискиот претседател Ево Моралес поднесе оставка

Боливискиот претседател Ево Моралес поднесе оставка

Боливискиот претседател Ево Моралес соопшти дека дава оставка. Денеска шефот на армијата, генералот Вилијамс Калиман, го повика да се повлече. Во Боливија се одржуваа масовни протести чиј повод беше спорниот реизбор на Моралес минатиот месец. Во неделата меѓународните набљудувачи повикаа на поништување на изборниот резултат.

Боливија во хаос : Запалени куќите на функционери блиски до претседателот (ВИДЕО)

Боливија во хаос : Запалени куќите на функционери блиски до претседателот (ВИДЕО)

Гореа и куќите на министри во владата , как и на сестрата на претседателот Ево Моралес , кој попладнево се согласи да ги поништи изборите и да распише нови. „Поднесувам оставка како претседател на Собранието, со надеж дека тоа ќе му помогне на физичкиот интегритет на мојот брат кого го држат како заложник во неговиот дом во Потоси“, изјави Борда. Претходно

Горат куќите на роднини и соработници на боливискиот претседател Моралес, армијата го повика да се повлече

Горат куќите на роднини и соработници на боливискиот претседател Моралес, армијата го повика да се повлече

Куќи на високи владини функцонери на Боливија и нивни роднини, вклучително и на сестрата на долгогодишниот претседател на јужноамериканската држава Ево Моралес, денеска беа запалени, во рамки на немирите кои настанаа после изборите на 20 октомври, по кои Моралес прогласи победа, меѓутоа под притисок на обвинувањата за лажирање на изборите попушти,

Боливискиот претседател Моралес поднесе оставка по заканите од воениот врв

Боливискиот претседател Моралес поднесе оставка по заканите од воениот врв

Боливискиот претседател Ево Моралес соопшти дека дава оставка, oткако претходно денеска доби закани од воениот врв кој побара од него да се повлече од функцијата. Непосредно по соопштувањето, оставка поднесе и неговиот потпретседател Алваро Марсело Гарсија Линера. Денеска шефот на армијата, генералот Вилијамс Калиман, го повика Моралес да се повлече

Војската бара оставка од Моралес за мир во земјата

Војската бара оставка од Моралес за мир во земјата

Командантот на вооружените сили на Боливија, Вилијамс Калиман, изјави дека војската побарала претседателот Ево Моралес да поднесе оставка, за да помогне во обезбедувањето стабилноста во државата. – Откако го анализиравме внатрешниот конфликт во земјата, го замоливме претседателот да се откаже од претседателскиот мандат, со цел да се врати мирот и да

Боливискиот претседател стравува од пуч

Боливискиот претседател стравува од пуч

По жестоките судири меѓу приврзениците на владата и на опозицијата, боливискиот претседател Ево Моралес ги обвини противниците за обид за државен удар. Демократијата во земјата е во опасност, напиша тој на Твитер Насилни групи започнаа со изведување пуч во земјата, со цел да го соборат уставниот поредок, твитна Моралес, дополнувајќи: „Го осудуваме