притисни ентер »

Кил и Фухсе Берлин во финалето на ЕХФ купот

Кил и Фухсе Берлин во финалето на ЕХФ купот

Иако на фајнал фор турнирот од ЕХФ Лигата на шампионите во Келн повторно нема германски клуб на разочарување на домашната публика, ЕХФ купот сигурно завршува во Германија по полуфиналните натпревари. Кил со 32:26 (16:14) го совлада данскиот Холстебро, додека Фухсе Берлин со 24:20 (12:8) беше подобар од Порто, за двата клуба да закажат состанок во утрешното

Кил и Фухсе Берлин во финалето на ЕХФ купот

Кил и Фухсе Берлин во финалето на ЕХФ купот

Иако на фајнал фор турнирот од ЕХФ Лигата на шампионите во Келн повторно нема германски клуб на разочарување на домашната публика, ЕХФ купот сигурно завршува во Германија по полуфиналните натпревари. Кил со 32:26 (16:14) го совлада данскиот Холстебро, додека Фухсе Берлин со 24:20 (12:8) беше подобар од Порто, за двата клуба да закажат состанок во утрешното

Познати се финалистите на ЕХФ Купот

Познати се финалистите на ЕХФ Купот

Денеска се одиграни полуфиналните средби во ЕХФ Купот. Постигнати се очекуваните резултати, па, така, домаќинот на фајналфорот, екипата на Кил, го совлада тимот на Холстебро, додека Фуксе Берлин беше подобар од Порто. . Резултати: Холстебро – Кил  26:32 (14:16) Фуксе Берлин – Порто  24:20 (12:8) Утрешна програма: 18.00 часот, меч за трето место: Холстебро

Фуксе Берлин го совлада Порто и против Кил ќе ја брани титулата во ЕХФ Купот

Фуксе Берлин го совлада Порто и против Кил ќе ја брани титулата во ЕХФ Купот

Во второто полуфинале од Ф4 завршницата на ЕХФ Купот, ракометарите на Фуксе Берлин во „Шпаркасен Арена“ го совладаа Порто со 24-20 (12-8) и обезбедија пласман во утрешното финале, со што добија можност да ја бранат титулата од минатата сезона. >>> ПОВРЗАНО - Кил прв финалист во ЕХФ Купот, „зебрите“ пресилни за Холстебро Германскиот тим од самиот почеток

Кил прв финалист во ЕХФ Купот, „зебрите“ пресилни за Холстебро

Кил прв финалист во ЕХФ Купот, „зебрите“ пресилни за Холстебро

Домашниот тим на Кил е првиот финалист во ЕХФ Купот. „Зебрите“ на Алфред Гисласон во првото полуфинале го совладаа данскиот претставник Холстебро (26-32). Бундеслигашот одигра солидно прво полувреме во кое на крај можеше да жали што не го заврши со повисока разлика. Најзаслужен за водството на фаворитот беше разбранетиот Николас Ландин кој ја одржуваше

Кил апсолутен фаворит на домашниот Ф4 на ЕХФ Купот

Кил апсолутен фаворит на домашниот Ф4 на ЕХФ Купот

Попладнево во „Шпаркасе Арена“ во Кил почнува завршниот турнир на Купот на ЕХФ, второто по ранг натпреварување во Европа. Европа ќе добие победник и учесник на ИХФ Суперглоб, каде загарантирано место има Барселона како светски првак и победникот на Лигата на шампионите (завршниот турнир се игра на 1 и 2 јуни во Келн). „Шпаркасе Арена“ одамна е распродадена,