притисни ентер »

Поранешни разузнавачи: Ѓурчевски бара оставка од Спасовски, Трајанов најавува уште многу работа за „Двојник“

Поранешни разузнавачи: Ѓурчевски бара оставка од Спасовски, Трајанов најавува уште многу работа за „Двојник“

Кога има фалсификување, не смее да се толерира повторување на ова кривично дело и  полицијата не требало да чека две години да се направат 219 пасоши со лажен идентитет за светски криминалци, смета Љубомир Ѓурчевски, поранешен висок функционер на МВР, коментирајќи ја акцијата „Двојник“. Судија на претходна постапка по акцијата „Двојник“ синоќа им одреди

За 6 лица одреден притвор, за три лица мерки на претпазливост во акцијата за фалсификувани пасоши

За 6 лица одреден притвор, за три лица мерки на претпазливост во акцијата за фалсификувани пасоши

Притвор во траење од 30 дена им е изречен на шест лица осомничени во случајот „Двојник”, потврдија за МИА од Кривичниот суд Скопје. Ова мерка Судот му ја одредил и на уште едно лице, кое е во бегство, а на тројца осомничени им се изречени мерки на претпазливост. Министерството за внатрешни работи до Основното јавно обвинителство Скопје денеска поднесе

По 30 дена притвор за шест службеници во МВР, осомничени во случајот „Двојник"

По 30 дена притвор за шест службеници во МВР, осомничени во случајот „Двојник"

Ова мерка Судот му ја одредил и на уште едно лице, кое е во бегство, а на тројца осомничени им се изречени мерки на претпазливост. Министерството за внатрешни работи до Основното јавно обвинителство Скопје денеска поднесе две кривични пријави – едната од Единицата за финансиски криминал при Одделот за сузбивање организиран и сериозен криминал – Сектор

Притвор за 6 лица поради издавање на лажни пасоши

Притвор за 6 лица поради издавање на лажни пасоши

Притвор во траење од 30 дена им е изречен на шест лица осомничени во случајот „Двојник”, потврдија за МИА од Кривичниот суд Скопје. Ова мерка Судот му ја одредил и на уште едно лице, кое е во бегство, а на тројца осомничени им се изречени мерки на претпазливост. Министерството за внатрешни работи до Основното јавно обвинителство Скопје денеска поднесе

По 30 дена притвор за шест лица осомничени во случајот „Двојник”

По 30 дена притвор за шест лица осомничени во случајот „Двојник”

Фото: Б. Грданоски Притвор во траење од 30 дена им е изречен на шест лица осомничени во случајот „Двојник”, потврдија за МИА од Кривичниот суд Скопје. Ова мерка Судот му ја одредил и на уште едно лице, кое е во бегство, а на тројца осомничени им се изречени мерки на претпазливост. Министерството за внатрешни работи до Основното јавно обвинителство

Лажен идентитет за 20 илјади евра – како функционирала групата која „штанцала“ пасоши

Лажен идентитет за 20 илјади евра – како функционирала групата која „штанцала“ пасоши

Поднесени се кривични пријави за 11 лица за издавање пасоши со украден идентитет. Имало и случаи кога едно лице добило четири лажни пасоши. Министерството за внатрешни работи до Основното јавно обвинителство Скопје денеска поднесе две кривични пријави за 11 лица за издавање пасоши со украден идентитет. Обвинителството бара притвор за осум лица, од

10 вработени во МВР и еден поттикнувач добија кривични поради пасошите со украдени идентитети

10 вработени во МВР и еден поттикнувач добија кривични поради пасошите со украдени идентитети

Министерството за внатрешни работи до скопското Основно јавно обвинителство денеска поднесе две кривични пријави со кои се опфатени вкупно 11 лица за кривично дело – злоупотреба на службена положба и овластување, а во однос на издавањето пасоши со лажен идентитет. Притоа 10 од осомничените се вработени во МВР во службите за издавање на пасоши, додека

Притвор за осуммина осомничени службеници во МВР за случајот „Двојник“

Притвор за осуммина осомничени службеници во МВР за случајот „Двојник“

Судија на претходна постапка од Кривичниот суд Скопје, вечерва го прифати предлогот на скопското Јавно обвинителство и им одреди мерка притвор од по осум дена на осуммина осомничени за издавање на лажни патни исправи, дознава Канал 5 од извори на одбраната на осомничените.. На двајца од осомничените, им се изречени мерки на претпазливост, а 11-от осомничен

Притвор за 8 лица осомничени во случајот „Двојник“

Притвор за 8 лица осомничени во случајот „Двојник“

Вечерва, судија на претходна постапка од Кривичниот суд Скопје, го прифати предлогот на скопското јавно обвинителство и одреди мерка 30-дневен притвор за осум лица осомничени за издавање на лажни пасоши во случајот „Двојник“. Мерки на претпазливост им се изречени на двајца од осомничените, додека пак 11-тото осомничено лице е во бегство. Полицијата

Притвор за 8 осомничени во случајот „Двојник“

Притвор за 8 осомничени во случајот „Двојник“

Притвор за 8 осомничени во случајот „Двојник“ Вечерва, судија на претходна постапка од Кривичниот суд Скопје, го прифати предлогот на скопското јавно обвинителство и им одреди мерка притвор на осумтемина осомничени за издавање на лажни патни исправи во случајот „Двојник“. На двајца од осомничените, им се изречени мерки на претпазливост, а 11-от осомничен

Осум лица одат во притвор за случајот „Двојник“

Осум лица одат во притвор за случајот „Двојник“

Одреден e притвор за осум лица во случајот „Двојник“. Судија на претходна постапка од Кривичниот суд Скопје вечерва го прифатил предлогот на Основното јавно обвинителство Скопје и одредил мерка притвор за осум лица осомничени за издавање на лажни пасоши во случајот „Двојник“. М ерки на претпазливост им се изречени на двајца од осомничените, додека

Притвор за  8 лица поради издавање на лажни пасоши

Притвор за 8 лица поради издавање на лажни пасоши

Судија на претходна постапка од Кривичниот суд Скопје вечерва го прифатил предлогот на Основното јавно обвинителство Скопје и одредил мерка притвор за осум лица осомничени за издавање на лажни пасоши во случајот „Двојник“ Според информациите на ТВ 21 , мерки на претпазливост им се изречени на двајца од осомничените, додека пак 11-то осомничено лице

Акцијата „Пасоши“ како кокошката и јајцето: Кој кого саботирал, кој кого принудил да се активира!?

Акцијата „Пасоши“ како кокошката и јајцето: Кој кого саботирал, кој кого принудил да се активира!?

Деветмина вработени во МВР се уапсени како дел од криминална мрежа за издавање македонски пасоши со лажен идентитет (повеќе од 200) во полициската акцијата што уследи само еден ден откако опозициската ВМРО-ДПМНЕ обвини дека крупни наркобосови од регионот имаат македонски пасоши и дека во целата операција е замешан највисокиот државен врв. Министерот

Одреден е притвор за осум осомничени во случајот „Двојник“

Одреден е притвор за осум осомничени во случајот „Двојник“

Вечерва, судија на претходна постапка од Кривичниот суд Скопје, го прифати предлогот на скопското јавно обвинителство и им одреди мерка притвор на осумтемина осомничени за издавање на лажни патни исправи во случајот „Двојник“. На двајца од осомничените, им се изречени мерки на претпазливост, а 11-от осомничен е во бегство и се уште не е достапен за

Притвор за осуммина и мерки за претпазливост за двајца осомничени во „Двојник“

Притвор за осуммина и мерки за претпазливост за двајца осомничени во „Двојник“

Прифатен предлогот на Основното јавно обвинителство Скопје. Судија на претходна постапка од Кривичниот суд Скопје одреди притвор за осуммина од осомничените во случајот „Двојник“. За две лица одредена е мерка за претпазливост. Според информациите, едно од осомничено лице се уште е во бегство. Станува збор за организирана криминална група составена

Спасовски: Истрагата за лажните пасоши ќе се проширува со секој нов доказ

Спасовски: Истрагата за лажните пасоши ќе се проширува со секој нов доказ

Открива и дека еден од фалсификаторите имал чести контакти со опозицијата.. Спасовски вели дека со начинот на кој изреагира опозицијата имало обид да се саботира акцијата. За лажните пасоши странските државјани , од кои повеќето биле познати припадници на криминални групи , плаќале и по 20 .000 евра за пасош. Јана Јосифовска разговараше со Спасовски