притисни ентер »

Зоја Бузалковска со премиера на „Арапска ноќ“ во прилепски театар

Зоја Бузалковска со премиера на „Арапска ноќ“ во прилепски театар

Претставата „Арапска ноќ“ од Роланд Шимелфениг, во режија на Зоја Бузалковска, премиерно ќе се изведе вечерва од 20 часот во Народниот театар „Војдан Чернодрински“ во Прилеп. Бузалковска вели дека „Арапска ноќ“, напишана во 2001, досега е поставена во речиси сите поголеми и поважни театри и одиграна на многу јазици. „’Арапска ноќ’ е прекрасна приказна,

Да ги научиме децата наместо технологијата, да го сакаат театарот: Македонски актерки го пронајдоа вистинскиот начин-ова е програмата

Да ги научиме децата наместо технологијата, да го сакаат театарот: Македонски актерки го пронајдоа вистинскиот начин-ова е програмата

Да ги научиме децата наместо технологијата, да го сакаат театарот: Македонски актерки го пронајдоа вистинскиот начин-ова е програмата Да ги тргнеме децата од мобилните телефони, таблетите и компјутерите. Ова е главната цел за организација на настаните кои ќе се одржат следниот викенд. Нема подобар начин на воспитување од тоа да ги научите децата да

Утревечер во прилепскиот театар „Војдан Чернодрински“ премиера на „Арапска ноќ“

Утревечер во прилепскиот театар „Војдан Чернодрински“ премиера на „Арапска ноќ“

„Арапска ноќ“ од Роланд Шимелфениг, во режија на Зоја Бузалковска е претставата што театарот „Војдан Чернодрински“ утревечер од 20 часот премиерно ќе ја изведе на матичната сцена. По повод новата премиера денеска се одржа прес-конференција на која директорот на ЦК „Марко Цепенков“, Менче Караџоска, посочи дека „Арапска ноќ“ е првата премиера од вкупно

Премиера на „Арапска ноќ“ во Прилепскиот театар

Премиера на „Арапска ноќ“ во Прилепскиот театар

Прилепскиот театар „Војдан Чернодрински“ утревечер во 20 часот на матичната сцена на театарот премиерно ќе ја изведе претставата „Арапска ноќ“ од Роланд Шимелфениг во режија на Зоја Бузалковска. Дејството во претставата „Арапска ноќ“ се случува во еден европски град, на седмиот кат од една станбена зграда, во една летна ноќ, кога веќе востановената

Премиера на претставата “Арапска ноќ” во народниот театар  “Војдан Чернодрински”

Премиера на претставата “Арапска ноќ” во народниот театар “Војдан Чернодрински”

Во петок 17.05.2019 во 20.00 часот на сцената од театарот „Војдан Чернодрински“ премиерно ќе биде изведена претставата „Арапска ноќ“ во режија на Зоја Бузалковска. Податоци: АРАПСКА НОЌ Роланд Шимелфениг, Режија: Зоја Бузалковска, Сценографија и костими: Јулијана Војкова-Најман, Музика: Фолтин, Драматург: Лидија Митоска-Ѓорѓиевска Играат: ХАНС ЛОМАЈЕР

Премиера на „Арапска ноќ” во Прилепскиот театар

Премиера на „Арапска ноќ” во Прилепскиот театар

Прилепскиот театар „Војдан Чернодрински” утревечер во 20 часот на матичната сцена на театарот премиерно ќе ја изведе претставата „Арапска ноќ” од Роланд Шимелфениг во режија на Зоја Бузалковска. Дејството во претставата „Арапска ноќ” се случува во еден европски град, на седмиот кат од една станбена зграда, во една летна ноќ, кога веќе востановената

Премала сцена и недостиг на кадар: Актерите од ТДМ бараат нов објект

Премала сцена и недостиг на кадар: Актерите од ТДМ бараат нов објект

Глумците од Театарот за деца и младинци бараат власта да ги слушне нивните барања и да им се овозможат достоинствени услови за работа. Првиот и најголемиот проблем што го посочуваат е премалата сцена на која ако се постави сценографија и ако треба во исто време да застанат четири или пет актери нема да има место за движење. Другиот проблем е што во

ТФ „Војдан Чернодрински“ од 7 до 14 јуни во Прилеп

ТФ „Војдан Чернодрински“ од 7 до 14 јуни во Прилеп

Од 7 до 14 јуни, во Прилеп, по педесет и четврти пат ќе се одржи театарскиот фестивал Војдан Чернодрински. Осум претстави ќе бидат во официјалната конкуренциија : „Макбет“ од МНТ Скопје, „Странци“ – Драмски театар Скопје, „На отворено“ – театар Комедија Скопје, „Смртта на Дантон“ од Албанскиот театар, „Физика на тагата“ – кумановскии театар, „Бакхи