притисни ентер »

Чоколаден колач (непечен колач)

Чоколаден колач (непечен колач)

Прво ги сечеме оревите и наполитанките. Заедно ги ставаме во сад. На пареа ги топиме чоколадата и путерот. Кога ќе се стопат се прелеваат наполитанките и оревите. Кон ова го додаваме и кремот. Се заедно мешаме со лажица. Смесата ја ставаме во калап и го оставаме колачот да олади.

Вљубени срциња

Вљубени срциња

1. Се топи на пареа 100 гр бело чоколадо со 2 лажици масло. Во нив се додава макот.Се размешува и се полнат силиконските срциња колку да се покрие срцето(по едно лажиче). Се става во замрзнувач. 2. Се топи црното чоколадо со 2 лажици масло. Се прелева врз белото чоколадо и пак се остава да се замрзни околу 5мин. 3. На пареа се топи бела чоколада и

Срце торта од кујната на битолските домаќинки

Срце торта од кујната на битолските домаќинки

Тортата ја направив вчера, за Св.Трифун и за Св.Валентин, една од највкусните, а и најлични торти кои до сега сум ги правела. Тортата е правена во калап срце. Филот е прекрасен, ароматичен, прекрасна комбинација на чоколадо и лешник. Јас не сум љубител на филови од пудинзи и од хопла и затоа многу внимание посветувам на добриот фил, зашто тој е најважен

Вкусни плазма колачиња во облик на срце

Вкусни плазма колачиња во облик на срце

ИЗВОР скопје24 | февруари 14, 2020 Kолачиња со плазма бисквити и чоколадо кои се подготвуваат за многу брзо време, без печење. Потребни состојки: 150 гр мелени бисквити; сок од 1 портокал; 100 гр растопено бело чоколадо; 100 гр растопен путер или маргарин; 1 лажица кисела павлака; 4 лажици шеќер во прав; 200 гр млечно чоколадо за глазура и 4-5 лажици

Десерт од нашето детство: Крцкаво чоколадо и пенест фил! (РЕЦЕПТ)

Десерт од нашето детство: Крцкаво чоколадо и пенест фил! (РЕЦЕПТ)

Се сеќавате ли на овие чоколадни мафини и среќата што ја чувствувавте кога ги јадевте? Прелиени со чоколадо, полна уста со слатка пена … Потребно е: 400 грама несолено сирење 50 грама шеќер во прав 40 грама путер ванилин шеќер 160 грама чоколадо 3 лажици растително масло Подготовка: Растопете го чоколадото со маслото. Земете силиконски калап за мафини

Сега се модерни десертите во чаша: Пробајте го овој вкусен плазма-десерт кој е готов за 10 минути

Сега се модерни десертите во чаша: Пробајте го овој вкусен плазма-десерт кој е готов за 10 минути

Комбинациите и вкусовите можете да ги менувате и секогаш ќе имате нов и уникатен десерт во чаша. Потребни состојки за чоко-плазма: 1 кесичка шлаг 150 мл млеко 200 г мелена плазма бисквити 50 г шеќер во прав 50 г чоколадо За пудинг смеса: 500 мл млеко 4 лажици шеќер 1 пудинг од ванила за шлаг смеса: 2 кесички шлаг крем од ванила 300 мл млеко за наросување:

ПРОБАЈТЕ ГО ОВОЈ ПЛАЗМА ДЕСЕРТ: Готов е за 10 минути

ПРОБАЈТЕ ГО ОВОЈ ПЛАЗМА ДЕСЕРТ: Готов е за 10 минути

Комбинациите и вкусовите можете да ги менувате и секогаш ќе имате нов и уникатен десерт во чаша. ПОТРЕБНИ СОСТОЈКИ ЗА ЧОКО-ПЛАЗМА: 1 кесичка шлаг, 150 мл млеко, 200 г мeлeнa плазма бисквити, 50 г шеќер во прав, 50 г чоколадо. ЗА ПУДИНГ СМЕСА: 500 мл млеко, 4 лажици шеќер, 1 пудинг од ванила. ЗА ШЛАГ СМЕСА: 2 кесички шлаг крем од ванила, 300 мл млеко

Сочен куглоф со портокал и чоколадни капки

Сочен куглоф со портокал и чоколадни капки

Состојки : 4 јајца 200 гр шеќер 1 ванилин шеќер 2 лажички ексракт од ванила 200 мл масло 200 мл сок од портокал изрендана кора од 2 портокали 300 гр брашно за колачи 1 прашок за печиво 100 гр чоколадни капки или ситно сечката чоколада За глазура: 100 гр темно чоколадо 2 лажички масло Подготовка : Рерната загрејте ја на 180 степени, а калапот за куглоф

Сочен куглоф со портокал

Сочен куглоф со портокал

Состојки : 4 јајца 200 гр шеќер 1 ванилин шеќер 2 лажички ексракт од ванила 200 мл масло 200 мл сок од портокал изрендана кора од 2 портокали 300 гр брашно за колачи 1 прашок за печиво 100 гр чоколадни капки или ситно сечката чоколада За глазура: 100 гр темно чоколадо 2 лажички масло Подготовка : Рерната загрејте ја на 180 степени, а калапот за куглоф

Чоколадна торта со ореви

Чоколадна торта со ореви

Чоколадна торта со ореви Уживајте во прекрасниот десерт со чоколада и јаткасти плодови. Состојки: За кора 750 гр. брашно 30 лажици шеќер 3 кесички прашок за пециво 210 мл масло 7,5 дл минерална вода 24 лажици мелени ореви 150 гр. чоколадо Прелив за кора Сок од портокал Фил 10 лажици прав од пудинг од ванила 1 литар млеко 300 гр. шеќер 1 кесичка ванилин