притисни ентер »

Toyota официјално го најави новиот кросовер за европскиот пазар

Toyota официјално го најави новиот кросовер за европскиот пазар

Неодамна се појавија шпекулации дека Toyota планира да произведе нов компактен кросовер за европскиот пазар, а сега стигна и официјалната потврда. Од Toyota не го откриваат името на новиот модел, но потврдено е дека ќе биде базиран на GA-B платформата којашто ја користи и новиот Yaris. Меѓутоа, овој кросовер нема да има повисока верзија на hatchback

Toyota потврди дека ќе прави нов мал кросовер за Европа

Toyota потврди дека ќе прави нов мал кросовер за Европа

По најавите дека Toyota ќе произведе SUV верзија на Yaris, од компанијата потврдија дека ќе произведуваат нов мал кросовер базиран на истата платформа Toyota досега веќе го претстави новиот Yaris во хечбек верзија со 5 врати како и спортскиот GR Yaris, но во план е и кросовер варијанта со кој јапонскиот гигант ќе биде конкуренција на Nissan Juke и