притисни ентер »

Запознајте ја ѕвездата на вашата велигденска трпеза

Запознајте ја ѕвездата на вашата велигденска трпеза

Запознајте ја ѕвездата на вашата велигденска трпеза Тоа е рајска торта во која јагодите го имаат главниот збор, а доколку сакате, можете да ги замените со други сезонски овошја, како што се малини или боровинки. Овој вид торта ќе биде вистинска sвезда на велигденската трпеза, а рецептот го пренесуваме подолу. Потребни состојки: 25 грама путер 20 грама

Торта „птичјо млеко“: Најкремастиот десерт во светот

Торта „птичјо млеко“: Најкремастиот десерт во светот

Се подготвува лесно и прилично брзо. Потребни состојки: За кората: 3 јајца 125 грама брашно 125 грама шеќер 50 грама какао 8 грама прашок за печиво 30 грама стопен путер 20 мл сируп од карамела За кремот: 5 белки 300 грама шеќер во прав 15 грама желатин 20 грама какао За глазура: 100 грама чоколадо 70 грама путер Начин на подготовка: Изматете ги јајцата

Запознајте ја ѕвездата на вашата велигденска трпеза

Запознајте ја ѕвездата на вашата велигденска трпеза

Тоа е рајска торта во која јагодите го имаат главниот збор, а доколку сакате, можете да ги замените со други сезонски овошја, како што се малини или боровинки. Овој вид торта ќе биде вистинска sвезда на велигденската трпеза, а рецептот го пренесуваме подолу. Потребни состојки: 25 грама путер 20 грама шеќер 1 ванилин шеќер малку сол 25 грама остро брашно