притисни ентер »

Извлечени двојките за новата сезона во кошаркарската Прва лига

Извлечени двојките за новата сезона во кошаркарската Прва лига

Денеска во просториите на Кошаркарската федерација на Северна Македонија беше одржан жреб за натпреварувачките броеви на клубовите кои ќе се натпреваруваат во Првата лига во машка сениорска конкуренција за сезоната 2019/20. По откажувањето на кошаркарскиот клуб АВ Охрид, во ПЛМ за претстојната сезона ќе се натпреваруваат десет екипи. Поради тоа мораше

Познати двојките за првото коло од кошаркарската лига

Познати двојките за првото коло од кошаркарската лига

Денеска во просториите на Кошаркарската федерација на Македонија беше одржан ждреб за натпреварувачките броеви на клубовите кои ќе се натпреваруваат во Првата лига во машка сениорска конкуренција за сезоната 2019/2020. По откажувањето на кошаркарскиот клуб АВ Охрид, во ПЛМ за претстојната сезона ќе се натпреваруваат десет екипи. По комплетирање на

Познати двојките за првото коло од кошаркарската лига

Познати двојките за првото коло од кошаркарската лига

– Денеска во просториите на Кошаркарската федерација на Северна Македонија беше одржан ждреб за натпреварувачките броеви на клубовите кои ќе се натпреваруваат во Првата лига во машка сениорска конкуренција за сезоната 2019 /2020. По откажувањето на кошаркарскиот клуб АВ Охрид, во ПЛМ за претстојната сезона ќе се натпреваруваат десет екипи. По комплетирање

Познати двојките за првото коло од кошаркарската лига

Познати двојките за првото коло од кошаркарската лига

Денеска во просториите на Кошаркарската федерација на Северна Македонија беше одржан ждреб за натпреварувачките броеви на клубовите кои ќе се натпреваруваат во Првата лига во машка сениорска конкуренција за сезоната 2019/2020. Фото: kfsm.mk По откажувањето на кошаркарскиот клуб АВ Охрид, во ПЛМ за претстојната сезона ќе се натпреваруваат десет екипи

Познати двојките за првото коло од кошаркарската лига

Познати двојките за првото коло од кошаркарската лига

Денеска во просториите на Кошаркарската федерација на Северна Македонија беше одржан ждреб за натпреварувачките броеви на клубовите кои ќе се натпреваруваат во Првата лига во машка сениорска конкуренција за сезоната 2019/2020. По откажувањето на кошаркарскиот клуб АВ Охрид, во ПЛМ за претстојната сезона ќе се натпреваруваат десет екипи. По комплетирање

МЗТ Скопје одбраната на титулата ја започнува од Гевгелија

МЗТ Скопје одбраната на титулата ја започнува од Гевгелија

Во просторитиите на Кошаркарската федерација на Макеонија денеска беше одредена ждрепката за новата сезона во Првата кошаркарска лига. Новата ситуација и откажувањето на АВ Охрид од настапот во Првата лига донесе нова ждрепка, а во првото коло шампионот МЗТ Скопје ќе му гостува на Кожув во најинтересниот меч. Нашиот најтрофеен кошаркарски колектив

Работнички на стартот доаѓа во Аеродром, вечното дерби е во 7. коло

Работнички на стартот доаѓа во Аеродром, вечното дерби е во 7. коло

Новата ситуација и откажувањето на АВ Охрид од настапот во Првата лига донесе нова ждрепка која денеска беше одржана во просторите на нашата кошаркарска федерација по што го дознавме распоредот на мечевите за првиот дел од шампионатот во елитната конкуренција. МЗТ Скопје одбраната на титулата ќе ја започне со гостување во Гевгелија кај Кожув, додека

Нова ждрепка: КК Гостивар стартува против ФМП академија во „Младост“

Нова ждрепка: КК Гостивар стартува против ФМП академија во „Младост“

Со денешната нова ждрепка во просториите на Кошаркарската федерација на С.Македонија (КФСМ), после истапувањето на Охрид од лигата и официјално е потврдено дека во новата сезона во Првата лига ќе играат 10 екипи. Одреден e комплетниот распоред за првата фаза од шампионатот во која ќе има 18 кола. Ждрепката овој пат посака КК Гостивар првиот натпревар

Работнички на стартот ќе гостува во Аеродром, а МЗТ на мегдан против Кожув!

Работнички на стартот ќе гостува во Аеродром, а МЗТ на мегдан против Кожув!

Новата ждрепка за кошаркарската Прва лига, која по откажувањето на АВ Охрид ќе продолжи со десет екипи, донесе дуел помеѓу Работнички и МЗТ Скопје на стартот од шампионатот, но центарци нема да му гостуваат на шампионот туку ќе ги одмерат силите со вториот состав на „металците“, кој сезонава ќе дебитира во елитата. Актуелниот првак, пак, односно најсилниот

Кошаркарската сезона стартува овој викенд, извлечени паровите од првото коло

Кошаркарската сезона стартува овој викенд, извлечени паровите од првото коло

Денеска во просториите на Кошаркарската федерација (КФСМ) беше одржана ждрепката за натпреварувачките броеви на клубовите кои ќе се натпреваруваат во Првата лига во машка сениорска конкуренција за сезоната 2019/20. По откажувањето на кошаркарскиот клуб АВ Охрид, во ПЛМ за претстојната сезона ќе се натпреваруваат десет екипи. По комплетирање на регуларниот

Првата кошаркарска лига започнува викендот со 10 екипи

Првата кошаркарска лига започнува викендот со 10 екипи

Новата сезона во Првата македонска кошаркарска лига ќе стартува викендов, а во неа ќе настапат 10 екипи. Ждрепката за првата рунда и понатамошниот дел од сезоната ќе биде извршена денеска во просториите на Кошаркарската федерацијата на Македонија. Сезоната беше предвидено да започне изминатиот викенд, но кошаркарскиот клуб АВ Охрид после три сезони

Лоша вест за Шкупи и Ангели: Првата лига со десет екипи, веќе закажана - нова ждрепка!

Лоша вест за Шкупи и Ангели: Првата лига со десет екипи, веќе закажана - нова ждрепка!

Една недела откако штуро објави дека кошаркарското првенство се одложува поради „непредвидени новонастанати ситуации“, комесарот за натпреварување во Кошаркарската федерација на Македонија (КФСМ), Лазар Гечевски, денеска ги информира клубовите дека по распадот на АВ Охрид елитата нема да се проширува односно дека ќе продолжи со - десет екипи. Со тоа

Кошаркарското првенство ни е како „Ѓекна“: Сигурно ќе почне ама кога – никој не знае!

Кошаркарското првенство ни е како „Ѓекна“: Сигурно ќе почне ама кога – никој не знае!

Пред триесетина години една од најпопуларните серии во тогашна сѐ уште заедничка СФР Југославија беше црноргорската „Ѓекна уште не е умрена, а кога – не знаеме“, чиј наслов е речиси измислен за тоа што во моментов се случува со кошаркарското првенство кај нас, кое дефинитивно мора да почне, но кога – никој не знае. Распаѓањето на АВ Охрид го одложи