притисни ентер »

Едштадлер: Немам разбирање за намерата на некои земји да го блокираат вашиот стремеж за евроинтеграција

Едштадлер: Немам разбирање за намерата на некои земји да го блокираат вашиот стремеж за евроинтеграција

Заменик претседателот на Владата задолжен за европски прашања Никола Димитров, денес беше домаќин на сојузната министерка за Европа и Устав на Република Австрија, Каролине Едштадлер, во рамките на нејзината возвратна посета на Скопје. Димитров се заблагодари за активниот посреднички пристап на Австрија во обезбедувањето вакцини за регионот преку механизмите

Димитров: Не смееме да се откажеме од преговорите со ЕУ

Димитров: Не смееме да се откажеме од преговорите со ЕУ

Embedded video for Димитров: Не смееме да се откажеме од преговорите со ЕУ Раздвојувањето на Македонија и Албанија на патот кон ЕУ е ризик кој унијата не смее да го преземе. Оваа порака ја испрати австриската министерка за Европа и Устав по средбата со вицепремиерот Димитров. Вели дека за Австрија не се разбирливи препреките кои Бугарија и ги поставува

Едштадлер: Немам разбирање за намерата на некои земји да го блокираат вашиот стремеж за евроинтеграција

Едштадлер: Немам разбирање за намерата на некои земји да го блокираат вашиот стремеж за евроинтеграција

Заменик претседателот на Владата задолжен за европски прашања Никола Димитров, денес беше домаќин на сојузната министерка за Европа и Устав на Република Австрија, Каролине Едштадлер, во рамките на нејзината возвратна посета на Скопје. Димитров се заблагодари за активниот посреднички пристап на Австрија во обезбедувањето вакцини за регионот преку механизмите

Едштадлер: Немам разбирање за намерата на некои земји да го блокираат вашиот стремеж за евроинтеграција

Едштадлер: Немам разбирање за намерата на некои земји да го блокираат вашиот стремеж за евроинтеграција

Заменик претседателот на Владата задолжен за европски прашања Никола Димитров, денес беше домаќин на сојузната министерка за Европа и Устав на Република Австрија, Каролине Едштадлер, во рамките на нејзината возвратна посета на Скопје. Димитров се заблагодари за активниот посреднички пристап на Австрија во обезбедувањето вакцини за регионот преку механизмите

Средба на Никола Димитров со австриската министерка за Европа Каролине Едштадлер, во рамки на нејзината возвратна посета на Скопје

Средба на Никола Димитров со австриската министерка за Европа Каролине Едштадлер, во рамки на нејзината возвратна посета на Скопје

Заменик претседателот на Владата задолжен за европски прашања Никола Димитров, денес беше домаќин на сојузната министерка за Европа и Устав на Република Австрија, Каролине Едштадлер, во рамките на нејзината возвратна посета на Скопје. Димитров се заблагодари за активниот посреднички пристап на Австрија во обезбедувањето вакцини за регионот преку механизмите

Австрија се нуди да посредува во спорот меѓу Македонија и Бугарија

Австрија се нуди да посредува во спорот меѓу Македонија и Бугарија

Таа и сега ја потенцира недвосмислената австриска поддршка за европерспективите на Македонија и почеток на преговорите со Европската унија со што изрази  неразбирање на блокадите од страна на Бугарија. Вицепремиерот за европски прашања Димитров, оцени дека во случајот со Македонија на тест е и самата Европска унија бидејќи влогот е голем  а за успехот

ДА СЕ СПРЕЧИ РАЗДВОЈУВАЊЕ НА МАКЕДОНИЈА И АЛБАНИЈА, бара Австрија

ДА СЕ СПРЕЧИ РАЗДВОЈУВАЊЕ НА МАКЕДОНИЈА И АЛБАНИЈА, бара Австрија

Австрија смета дека Македонија и Албанија треба заедно да го одат патот кон Европската Унија. Ова го порача денеска сојузната министерка за Европа и Устав на Република Австрија, Каролине Едштадлер на средбата со вицепремиерот Димитров. Таа истакна дека раздвојувањето на двете држави може да биде ризично и тоа треба да се спречи. -Ние сакаме Албанија

Едштадлер: Немам разбирање за намерата на некои земји да го блокираат вашиот стремеж за евроинтеграција

Едштадлер: Немам разбирање за намерата на некои земји да го блокираат вашиот стремеж за евроинтеграција

Заменик претседателот на Владата задолжен за европски прашања Никола Димитров, денес беше домаќин на сојузната министерка за Европа и Устав на Република Австрија, Каролине Едштадлер, во рамките на нејзината возвратна посета на Скопје. Димитров се заблагодари за активниот посреднички пристап на Австрија во обезбедувањето вакцини за регионот преку механизмите

Може да биде ризично и треба да се спречи одвојувањето на Македонија и Албанија на патот кон ЕУ, смета Едштадлер

Може да биде ризично и треба да се спречи одвојувањето на Македонија и Албанија на патот кон ЕУ, смета Едштадлер

Сојузната министерка за Европа и Устав на Република Австрија, Каролине Едштадлер смета дека Македонија и Албанија треба заедно да го продолжат пристапниот процес кон Европската унија. Раздвојувањето на двете земји во тој процес, вели таа, може да биде ризично и тоа треба да се спречи. -Ние сакаме Албанија и Македонија заеднички да добијат реална перспектива

Димитров-Едштадлер: Иднината на Западниот Балкан е во ЕУ

Димитров-Едштадлер: Иднината на Западниот Балкан е во ЕУ

Македонија и другите земји од Западниот Балкан се дел од Европа и тие треба да го продолжат интегративниот процес за членство во Европската унија. Западниот Балкан е сигурносен јазол. Без државите од Западен Балкан Европа – ЕУ нема да биде комплетна, порача денеска сојузната министерка за Европа и Устав на Република Австрија, Каролине Едштадлер по

Димитров-Едштадлер: Иднината на западен Балкан е во ЕУ

Димитров-Едштадлер: Иднината на западен Балкан е во ЕУ

Силна поддршка од Австрија, но и понуда за посредништво во надминувањето на спорот меѓу Скопје и Софија за откочување на европерспективата на нашата земја. Министерката за Европа и Устав, Каролине Едштадлер децидна – нема разбирање за бугарското вето. „Стојам на страната на Европа и на страната на Република Северна Македонија. Да не се врзуваме за

Димитров: Време е да ги почнеме пристапните преговори со ЕУ

Димитров: Време е да ги почнеме пристапните преговори со ЕУ

Време е да почнеме пристапни преговори. Вистински тест за ЕУ е токму нашиот случај, бидејќи ние сме земја кандидат 16 години, изјави денеска вицепремиерот за европски прашања Никола Димитров на заеничката кој по билатералната средба со австриската министерка за Европа и Устав, Каролине Едштадлер. Одговарајќи на новинарско прашање дали се очекува и

Едштадлер изрази подготвеност Австрија да посредува во спорот меѓу Скопје и Софија

Едштадлер изрази подготвеност Австрија да посредува во спорот меѓу Скопје и Софија

Австриската министерка за Европа и Устав, Каролине Едштадлер денеска имаше средбата со вицепремиерот Никола Димитров во Скопје. Таа истакна дека нејзината земја се нуди со посредување да помогне во решавањето на спорот меѓу Македонија и Бугарија. Министерка Едштадлер смета дека ќе се направи голема грешка ако поради билатерални конфликти и нерешени

Спремни сме да посредуваме во спорот меѓу Македонија и Бугарија, кажа австриската министерка за Европа Едштадлер

Спремни сме да посредуваме во спорот меѓу Македонија и Бугарија, кажа австриската министерка за Европа Едштадлер

Австрија се нуди да посредува во решавањето на спорот меѓу Македонија и Бугарија. Ова денеска го кажа австриската министерка за Европа и Устав Каролине Едштадлер, по средбата со вицепремиерот Никола Димитров во Скопје. Министерка Едштадлер смета дека ќе се направи голема грешка ако поради билатерални конфликти и нерешени прашања од историјата, Македонија

Димитров се чувствува излaжaнo: Во 2018 година ни рекоа ќе почнете преговори во 2019, во 2019 ни велеа 2020

Димитров се чувствува излaжaнo: Во 2018 година ни рекоа ќе почнете преговори во 2019, во 2019 ни велеа 2020

Време е да почнеме пристапни преговори. Вистински тест за ЕУ е токму нашиот случај, бидејќи ние сме земја кандидат 16 години, изјави денеска вицепремиерот за европски прашања Никола Димитров на заедничката прес-конференција по билатералната средба со австриската министерка за Европа и Устав, Каролине Едштадлер. Одговарајќи на новинарско прашање дали

Димитров: Време е да ги почнеме пристапните преговори со ЕУ

Димитров: Време е да ги почнеме пристапните преговори со ЕУ

Време е да почнеме пристапни преговори. Вистински тест за ЕУ е токму нашиот случај, бидејќи ние сме земја кандидат 16 години, изјави денеска вицепремиерот за европски прашања Никола Димитров на заеничката кој по билатералната средба со австриската министерка за Европа и Устав, Каролине Едштадлер. Одговарајќи на новинарско прашање дали се очекува и