притисни ентер »

Сити се соочува со губење поени и испаѓање во трета лига?

Сити се соочува со губење поени и испаѓање во трета лига?

Англиските медиуми споделија шокантни информации поврзани со Манчестер Сити. Снакцијата од УЕФА за „граѓаните“, кои нема да имаат право да играат во Лигата на шампионите во наредните две сезони, е тема број еден на Островот. Таму се шпекулира за секакви работи, а последните пишувања се разочарувачки за фановите на тимот на Пеп Гвардиола. Наводно, бранителот

Петтото место во Премиерлигата станува позиција која води во ЛШ, ќе се тркаат шест тима

Петтото место во Премиерлигата станува позиција која води во ЛШ, ќе се тркаат шест тима

Ако суспензијата на Манчестер сити остане, се отвора простор за други екипи да влезат во елитното европско натпреварување. Доколку казната и суспензијата од УЕФА за Манчестер сити биде потврдена од Спортскиот арбитражен суд каде Граѓаните ќе се жалат и ќе си ги бараат своите права, тоа ќе значи дека петтото место во англиската Премиерлига ќе биде место

Кој ќе го замени Сити во Лигата на шампионите? (ФОТО)

Кој ќе го замени Сити во Лигата на шампионите? (ФОТО)

Голема борба ќе се води во Премиер лигата, досега изненадување е Шефилд, а можно е „граѓаните“ да бидат во загуба од 200 милиони евра. Веста дека УЕФА го исфрли Манчестер сити од Лигата на шампионите (и Лига Европа) го изненади фудбалскиот свет, но и донесе големо прашање. Кој ќе го пополни местото на „граѓаните“ во елитното фудбалско натпреварување

Какви се пропозициите по казната на Сити: Добива ли Англија со 5-то место влез во ЛШ?

Какви се пропозициите по казната на Сити: Добива ли Англија со 5-то место влез во ЛШ?

Со оглед на тоа дека многу звучни имиња во Премиерлигата се зад цртата под 4 место во првенството, со казната на Сити која беше потврдена денеска, пораснаа апетитите кај неколку екипи. Но вистинската дилема е дали Англија ќе добие четврта екипа во ЛШ, односно петтопласираниот тим дали ќе добие место во елитата кога Сити е казнет на две сезони. Одговорот

Клубовите во Премиер лигата „задоволни“ поради санкцијата на Сити

Клубовите во Премиер лигата „задоволни“ поради санкцијата на Сити

Забраната за настап во Лигата на шампионите во наредните две сезони за Манчестер Сити донесе еден вид задоволство кај некои екипи од Премиер лигата. Моментално, фудбалерите на Пеп Гвардиола се на втората позиција на табелата и држат едно место кое носи пласман во групната фаза во ЛШ. Меѓутоа, нивното отсуство од натпреварувањето наредната сезона ги

Следува „лудница“ во Англија по забраната за настап во ЛШ која ја доби Сити

Следува „лудница“ во Англија по забраната за настап во ЛШ која ја доби Сити

Манчестер Сити доби забрана за учество во Лигата на шампионите следните две години. „Граѓаните“ се казнети поради кршење на финансискиот фер-плеј, а покрај забраната за настап добија и парична казна од 30 милиони евра. Клубот веднаш најави жалба до Судот за спортска арбитража во Лозана, а ако тој ја потврди казната до крајот на Премиер-лигата ќе биде

Следува лудница во ПЛ после исфрлањето на Сити од ЛШ

Следува лудница во ПЛ после исфрлањето на Сити од ЛШ

УЕФА го исфрли Манчестер Сити од ЛШ на две години поради кршење на финансискиот фер плеј. Клубот веднаш најави жалба до Судот за спортска арбитража во Лозана, а ако тој ја потврди казната во ПЛ ќе настане вистинска лудница за уште едно место кое води во ЛШ. Скоро сигурно е дека Сити ќе заврши помеѓу четирите најдобри, но после одлуката петопласираниот