притисни ентер »

Поднесено обвинение против Оливер Дерковски за набавката на софтверот за изборите

Поднесено обвинение против Оливер Дерковски за набавката на софтверот за изборите

Основното јавно обвинителство за гонење организиран криминал и корупција поднесе обвинение против поранешниот претседател на Државната изборна комисија, Оливер Дерковски, и тројца вработени во ДИК, под сомнение дека го оштетиле буџетот за над 1,3 милиони денари. Сите се обвинети злоупотреба на службена положба и овластување која ја сториле при две

ЈО го гони Оливер Деркоски за паднатиот софтвер

ЈО го гони Оливер Деркоски за паднатиот софтвер

Обвинителството, кривично го гони поранешниот претседател на Државната изборна комисија. Според обвинението, Оливер Деркоски, го оштетил државниот буџет за сума од 900 илјади денари со набавката на софтвер за објавување резултати од претходните парламентарни избори. Компанијата што ја избрал, не ги исполнувала условите за учество на тендерот. „Иако

Обвинение за Дерковски за софтверот за изборни резултати, тој тврди дека нема криминал

Обвинение за Дерковски за софтверот за изборни резултати, тој тврди дека нема криминал

Embedded video for Обвинение за Дерковски за софтверот за изборни резултати, тој тврди дека нема криминал Обвинителството, кривично го гони поранешниот претседател на Државната изборна комисија. Според обвинението, Оливер Деркоски, го оштетил државниот буџет за сума од 900 илјади денари со набавката на софтвер за објавување резултати од претходните

Обвинение за Деркоски, тројца вработени во ДИК и управител на фирма за софтверот за изборите

Обвинение за Деркоски, тројца вработени во ДИК и управител на фирма за софтверот за изборите

Поранешниот претседател на ДИК, Оливер Деркоски, тројца вработени во комисијата и еден управител на фирма добија обвинение од Обвинителството за организиран криминал и коруипција за „злоупотреба на  службена положба и овластување“. Обвинети се дека преку две јавни набавки го оштетиле буџетот на државата за над милион и 312 илјади денари. Првата набавка

Дерковски го демантира ОЈО, тврди нема криминаал во набавката на софтверот за ДИК

Дерковски го демантира ОЈО, тврди нема криминаал во набавката на софтверот за ДИК

Поранешниот претседател на Државната изборна комисија, Оливер Дерковски негира дека има криминал во набавката на софтвер од ДУНА за изработка на веб-страницата на ДИК на која се објавуваа резултати од парламентарните избори. Демантот на Дерковски доаѓа по информацијата на Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција дека поднеле

Поднесени обвиненија за набавката на софтверот на ДИК

Поднесени обвиненија за набавката на софтверот на ДИК

По спроведена сеопфатна истражна постапка, Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција поднесе обвинителен акт против поранешен претседател на Државната изборна комисија, тројца вработени во ДИК и еден управител на економски оператор, соопшти Јавното обвинителство. Обвинетите, како што информира Обвинителство, се товарат

Поднесено обвинение против Оливер Дерковски за набавката на софтверот за изборите

Поднесено обвинение против Оливер Дерковски за набавката на софтверот за изборите

Основното јавно обвинителство за гонење организиран криминал и корупција поднесе обвинение против поранешниот претседател на Државната изборна комисија, Оливер Дерковски, и тројца вработени во ДИК, под сомнение дека го оштетиле буџетот за над 1,3 милиони денари. Сите се обвинети злоупотреба на службена положба и овластување која ја сториле при две

Поднесено обвинение против Оливер Дерковски за набавката на софтверот за изборите

Поднесено обвинение против Оливер Дерковски за набавката на софтверот за изборите

Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција поднесе обвинение против поранешниот претседател на Државната изборна комисија, Оливер Дерковски, и тројца вработени во ДИК, под сомнение дека го оштетиле Буџетот за над 1,3 милиони денари. Сите се обвинети злоупотреба на службена положба и овластување која ја сториле при две

Обвинение против Дерковски и тројца вработени во ДИК за набавката на софтверот за изборите

Обвинение против Дерковски и тројца вработени во ДИК за набавката на софтверот за изборите

Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција поднесе обвинение против поранешниот претседател на Државната изборна комисија, Оливер Дерковски, и тројца вработени во ДИК, под сомнение дека го оштетиле Буџетот за над 1,3 милиони денари. Сите се обвинети злоупотреба на службена положба и овластување која ја сториле при две

Поднесени обвиненија за набавката на софтверот на ДИК

Поднесени обвиненија за набавката на софтверот на ДИК

Поднесени обвиненија за набавката на софтверот на ДИК По спроведена сеопфатна истражна постапка, Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција поднесе обвинителен акт против поранешен претседател на Државната изборна комисија, тројца вработени во ДИК и еден управител на економски оператор, соопшти Јавното обвинителство

ОЈО: Поднесени обвиненија за набавката на софтверот на ДИК

ОЈО: Поднесени обвиненија за набавката на софтверот на ДИК

По спроведена сеопфатна истражна постапка, Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција поднесе обвинителен акт против поранешен претседател на Државната изборна комисија, тројца вработени во ДИК и еден управител на економски оператор, соопшти Јавното обвинителство. Обвинетите, како што информира Обвинителство, се товарат

Поднесено обвинение против Дерковски, тројца вработени во ДИК и управител

Поднесено обвинение против Дерковски, тројца вработени во ДИК и управител

Од Обвинителството информираат дека е поднесено обвинение против поранешниот претседател на ДИК, Оливер Деркоски, тројца вработени во Државната изборна комисија и управител на економски оператор, за набавката на софтверот за изборите. Обвинетите се товарат дека кривичното дело злоупотреба на службена положба и овластување од член 353 став 5 од Кривичниот

Поднесено обвинение Против експретседателот на ДИК Дерковски и уште тројца за незаконска набавка на софтверот за резултати од ИЗБОРИ

Поднесено обвинение Против експретседателот на ДИК Дерковски и уште тројца за незаконска набавка на софтверот за резултати од ИЗБОРИ

Против поранешниот претседател на Државната изборна комисија (ДИК) Оливер Дерковски и уште тројца вработени во ДИК денеска е поднесено обвинение за кривичното дело Злоупотреба на службена положба и овластување, соопштија од Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција. Станува збор за набавката на софтвер за резултати

Обвинение за Дерковски и тројца вработени во ДИК за набавка на софтвер и телевизори за прикажување резултати

Обвинение за Дерковски и тројца вработени во ДИК за набавка на софтвер и телевизори за прикажување резултати

Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција поднесе обвинителен акт против поранешниот претседател на Државната изборна комисија Оливер Дерковски и тројца вработени во комисијата, откако од некомпетентни оператори набавиле софтвер и телевизори за прикажување на резултатите од парламентарните избори на 15 јули 2020. Обвинетите

Обвинение против Дерковски и тројца вработени во ДИК за набавката на софтверот за изборите

Обвинение против Дерковски и тројца вработени во ДИК за набавката на софтверот за изборите

Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција поднесе обвинение против поранешниот претседател на Државната изборна комисија, Оливер Дерковски, и тројца вработени во ДИК, под сомнение дека го оштетиле Буџетот за над 1,3 милиони денари. Сите се обвинети злоупотреба на службена положба и овластување која ја сториле при две