притисни ентер »

АЕК стигна до „два од два“ во Струга, тесно надигран шведски Гуиф

АЕК стигна до „два од два“ во Струга, тесно надигран шведски Гуиф

Грчкиот претставник на традиционалниот турнир во Струга, екипата на АЕК, ја запиша втората победа. Вечерва тимот на Димитрис Димитрулиас во ефикасен натпревар го надигра Ескилстуна Гуиф од Шведска 31-30 (19-14). По славјето над Бутел, Грците рутински го одиграа и вториот натпревар на турнирот. Се играше брзо и ефикасно во првиот дел, а со одлични последни

Алушовски: Добро е што уште играме пријателски, мора да сме поцврсти во одбрана

Алушовски: Добро е што уште играме пријателски, мора да сме поцврсти во одбрана

Македонскиот вицешампион Еурофарм Работник успешно го започна учеството на 47. Меѓународен ракометен турнир во Струга, со победа над српски Пролетер Зрењанин со 35-22 (17-11). „Фармацевтите“ делуваа моќно и сигурно од почетокот од крајот на натпреварот и утре со домаќинот Струга ќе разигруваат за првата позиција во групата. Тренерот Стевче Алушовски

Еурофарм си поигра со Пролетер на стартот на турнирот во Струга

Еурофарм си поигра со Пролетер на стартот на турнирот во Струга

Екипата на Еурофарм Работник со победа го отвори традиционалниот турнир во Струга и во дуелот со српски Пролетер извојува сигурен триумф (35-22). Битолчани влегоа на овој меч како големи фаворити и ја оправдаа улогата. Цел меч се играше брз ракомет, а македонскиот претставник диктираше темпо на игра и градеше константна предност која на крајот достигна

Кузманоски: Најважно е што ја докажав невиноста, Еурофарм безрезервно ме поддржуваше!

Кузманоски: Најважно е што ја докажав невиноста, Еурофарм безрезервно ме поддржуваше!

Беше суспендиран заради користење на недозволена супстанца и подолго време беше надвор од ракометните терени, но Горан Кузманоски уште еднаш ја покажа својата љубов кон овој спорт, беше трпелив, ја докажа својата невиност и се врати во стројот на Еурофарм Работник и тренерот Стевче Алушовски. Искусниот организатор на играта на битолскиот суперлигаш

Бутел загуби на стартот од АЕК на Струшкиот турнир

Бутел загуби на стартот од АЕК на Струшкиот турнир

Борбениот Бутел беше поразен со 21-25 на стартот на Струшкиот турнир од грчкиот вицешампион АЕК. Екипите водеа голема борба на стартот на првото полувреме, во кое АЕК имаше предност и на полувреме замина со водство од 13-11. Во вторите 30 минути Бутел заигра многу подобро, па во 44. минута стигна и до пресврт од 19-18, но грчката екипа веднаш одговори

Борбениот Бутел остана без сили во финишот против АЕК на дебито на Струшкиот турнир

Борбениот Бутел остана без сили во финишот против АЕК на дебито на Струшкиот турнир

Ракометарите на Бутел со пораз ги започнаа настапите на Струшкиот турнир, откако со 25-21 (13-11) беа поразени од тимот на АЕК од Атина. Македонскиот дебитант на овој собир одигра допадлив и борбен ракомет, на грчкиот вицешампион му парираше речиси до самиот крај, но немаше сили во завршницата и дозволи противникот да извојува победа од четири гола

Струга со сигурна победа над Пролетер го отвори турнирот на домашен терен

Струга со сигурна победа над Пролетер го отвори турнирот на домашен терен

Домаќинот Струга го отвори 47-издание на традиционалниот турнир во својот град со сигурна победа над српски Пролетер 25-20 (11-8). Тренерот Илија Темелковски може да биде задоволен од изданието на своите ракометари. Тие тргнаа со серија од 5-2, а предноста ја одржуваа во текот на цело прво полувреме. Противникот имаше неколку блесоци и ја намалуваше

ФОТО: Ракометарите на Еурофарм Работник пристигнаа во Струга

ФОТО: Ракометарите на Еурофарм Работник пристигнаа во Струга

Македонската ракометна публика оваа година во Струга ќе може да навива за три домашни тимови кои ќе земат учество на 47. издание на меѓународниот пријателски турнир „Струга 2019“. Домаќинот Струга, Бутел и Еурофарм Работник се нашите преставници а учество ќе земат уште и АЕК, Пролетер и Гиуф. Најголем фаворит на македонските екипи е составот од Битола

Три екипи ќе ја бранат македонската чест на Струшкиот турнир

Три екипи ќе ја бранат македонската чест на Струшкиот турнир

И овој август Струга ќе биде во центарот на вниманието на македонската ракометна јавност, кога во прашање се претсезонските контролни натпревари. Со денешниот дуел меѓу домаќинот и Пролетер и официјално ќе биде отворен 47-от традиционален меѓународен турнир Струга 2019, кој ќе се одржи на отвореното игралиште „Наумче Мојсовски“. Сезонава гостуваат

Пролетер, АЕК и Гуиф ќе им ги пореметуваат сметките на мак-клубовите на Струшкиот турнир

Пролетер, АЕК и Гуиф ќе им ги пореметуваат сметките на мак-клубовите на Струшкиот турнир

„Шест тимови, еден шампион“ - вечерва започнува 47-то издание на традиционалниот меѓународен ракометен турнир Струга 2019, кој до в сабота ќе се одржува на отвореното игралиште „Наумче Мојсовски“. По минатогодошното проширување, оваа година турнирот се враќа во формат од шест екипи поделени во две групи (1 и 2). Првата група ја сочинуваат домаќинот

Еурофарм тргна ефикасно, му даде 35 гола на Ескилстуна Гуиф

Еурофарм тргна ефикасно, му даде 35 гола на Ескилстуна Гуиф

Екипата на Еурофарм Работник на одличен начин ја започна новата натпреварувачка сезона, барем кога во прашање е подготвителниот период. Македонскиот вицешампион по пеколните тринеделни припреми на Маврово, вечерва го одигра првиот контролен натпревар против шведскиот тим Ескилстуна Гуиф. Избраниците на Стевче Алушовски тргнаa ефикасно, затоа што против