притисни ентер »

ФОТО: Хамилтон се изедначи со својот идол од детството

ФОТО: Хамилтон се изедначи со својот идол од детството

Луис Хамилтон и оваа сезона покажа апсолутна доминација во Ф1 циркузот. Британецот вчера славеше на последната трка во Абу Даби и на најдобар можен начин ја затвори сезоната во која стигна до шестата титула во својата кариера. За Британецот ова беше 250. трка, а дури 50. пат  стигна до триумф откако тргна од првата позиција. Хамилтон водеше од првиот

Хамилтон со триумфот во Абу Даби израмни рекорд на Сена (ФОТО)

Хамилтон со триумфот во Абу Даби израмни рекорд на Сена (ФОТО)

Луис Хамилтон ја освои шестата титула во Формула 1, а сезоната ја заврши со победа на патеката во Абу Даби. За него тоа беше 250. трка, а дури 50. пат  стигна до триумф откако тргна од првата позиција. Хамилтон водеше од првиот до последниот круг по 19. пат и така го израмни рекордот на легендарниот Ајртон Сена. Lewis Hamilton has equalled Ayrton Senna's

Хамилтон во Абу Даби го изедначи рекордот на Сена

Хамилтон во Абу Даби го изедначи рекордот на Сена

Луис Хамилтон сезоната во која ја освои шестата титула ја запечати со победа на стазата во Абу Даби. Одличниот Британец вчера ја возеше 250. трка во кариерата, а по 50. пат стигна до триумфот откако стартуваше од пол позицијата. Хамилтон водеше од првиот до последниот круг по 19. пат, со што го изедначи рекордот на легендарниот Ајртон Сена. Инаку,