притисни ентер »

Мекиќ со супер партија влезе во одбрано македонско друштво

Мекиќ со супер партија влезе во одбрано македонско друштво

Екипата на Пелистер како гостин славеше на гостувањето кај МЗТ Скопје Уни Банка со 86-77 во последниот меч од осмото коло од првата македонска лига. Ова беше дуел во кој поранешниот играч на „штрковите“, Адем Мекиќ дојде до учинок за историја, односно влезе во одбрано друштво со трипл-дабл ефект. Македонскиот репрезентативец реализраше  21 поен, 12

Мекиќ со трипл-дабл го урна МЗТ Уни банка

Мекиќ со трипл-дабл го урна МЗТ Уни банка

Пелистер го победи вториот тим на МЗТ Скопје, кој во првата лига настапува под името МЗТ Уни банка, со 86:77, во последниот натпревар од осмото коло. На оваа средба во „Јане Сандански“, се случи нешто што ретко се гледа на терените кај нас, а тоа е еден кошаркар да има двоцифрен број на поени, скокови и асистенции. Овојпат трипл-дабл направи Адем Мекиќ

Репрезентативецот Мекиќ стана петти кошаркар со трипл-дабл ефект во Македонија

Репрезентативецот Мекиќ стана петти кошаркар со трипл-дабл ефект во Македонија

Екипата на Пелистер лесно ги совлада младите кошаркари на МЗТ Скопје УНИ Банка (86-77) во денешниот последен меч од 8. коло, кој ќе остане запаметен по учинокот на репрезентативецот Адем Мекиќ, кој средбата ја заврши со двоцифрен ефект во дури три статистички категории. Поранешниот „металец“ со тоа стана само петтиот кошаркар во Македонија кому му

Мекиќ со трипл-дабл, Пелистер рутински го совлада МЗТ Скопје Уни Банка

Мекиќ со трипл-дабл, Пелистер рутински го совлада МЗТ Скопје Уни Банка

Младиот тим на МЗТ Скопје сеуште е без победа во дебитанскиот настап во елитното македонско кошаркарско друштво. „Штрковите“ на домашен паркет беа совладани од Пелистер  во последниот меч од осмото коло во Првата лига. Дуелот го одбележа македонскиот репрезнетативец Адем Мекиќ, кој дојде до „трипл-дабл“ и застана рамо до рамо со кошаркари како Самарџиски,

Мекиќ стана „ТРИПЛ-ДАБЛ“ мајстор, Пелистер лесно триумфира во Аеродром

Мекиќ стана „ТРИПЛ-ДАБЛ“ мајстор, Пелистер лесно триумфира во Аеродром

Пелистер прокнижи нови бодови во кошаркарската Прва лига и на гостински терен во Аеродром, славеше над МЗТ Скопје Уни Банка (77-86) во рамки на осмото коло од шампионатот. Битолчани важеа за фаворити, а домашните даваа отпор еден период. Останатиот дел од натпреварот во целост им припадна на „зелените“, кои успеаја да изградат висока разлика и да го