притисни ентер »

ПОЧНА СРЕДБАТА кај Талат Џафери во Собрание

ПОЧНА СРЕДБАТА кај Талат Џафери во Собрание

По синоќешните тензии, утрово координаторите на пратеничките групи се на состанок кај претседателот на Собранието. Талат Џафери ги повика за, како што рече, да се потврди желбата на сите партии за одржување на изборите на 12 април. Дилемата за датумот и воопшто, одржувањето на избори, се отвори, по препукувањата околу Законот за јавно обвинителство

ПОЧНА СРЕДБАТА кај Талат Џафери во Собрание

ПОЧНА СРЕДБАТА кај Талат Џафери во Собрание

По синоќешните тензии, утрово координаторите на пратеничките групи се на состанок кај претседателот на Собранието. Талат Џафери ги повика за, како што рече, да се потврди желбата на сите партии за одржување на изборите на 12 април. Дилемата за датумот и воопшто, одржувањето на избори, се отвори, по препукувањата околу Законот за јавно обвинителство

ЏАФЕРИ: НЕ СМЕ ВЕНЧАНИ, ако СДСМ сакаат ново мнозинство нека кажат

ЏАФЕРИ: НЕ СМЕ ВЕНЧАНИ, ако СДСМ сакаат ново мнозинство нека кажат

Собранискиот спикер Талат Џафери вчера ја прекина седницата за предлог-законот за Јавно обвинителство поради тоа што, како што рече, немало услови да продолжи затоа што за збор во расправата се јавиле 38 пратеници. Но, најинтересен беше повикот на Џафери до партиските лидери да се изјаснат дали имаат желба изборите да се одржат на 12 април. Тој истакна

ЏАФЕРИ: НЕ СМЕ ВЕНЧАНИ, ако СДСМ сакаат ново мнозинство нека кажат

ЏАФЕРИ: НЕ СМЕ ВЕНЧАНИ, ако СДСМ сакаат ново мнозинство нека кажат

Собранискиот спикер Талат Џафери вчера ја прекина седницата за предлог-законот за Јавно обвинителство поради тоа што, како што рече, немало услови да продолжи затоа што за збор во расправата се јавиле 38 пратеници. Но, најинтересен беше повикот на Џафери до партиските лидери да се изјаснат дали имаат желба изборите да се одржат на 12 април. Тој истакна

Џафери закажа седница за распуштање на Собранието, ама отвори врата за ново парламентарно мнозинство

Џафери закажа седница за распуштање на Собранието, ама отвори врата за ново парламентарно мнозинство

Претседателот на Собранието Талат Џафери закажа седница за распуштање на Собранието в недела (16 февруари) во 12 часот. Закажа и уште една за утре во 15 часот за предлогот за разрешување на техничката министерка за труд и социјала Рашела Мизрахи. Тоа Џафери го соопшти вечерва по целодневно чекање на сите пратеници да почне седницата за Законот за Јавно

Сите договорени закони мора да се донесат пред да се распушти Собранието, вели Спасовски

Сите договорени закони мора да се донесат пред да се распушти Собранието, вели Спасовски

Техничкиот премиер Оливер Спсовски кажа дека ставот на неговата партија СДСМ е дека сите законски решенија за кои што се договорени, како Законот за Јавно обвинителство, мора да се донесат пред да се распушти Собранието. Претседателот на Собранието Талат Џафери синоќа ја закажа седницата за распуштање на Собранието за в недела, а за денеска закажа

Почна средбата кај Талат Џафери

Почна средбата кај Талат Џафери

Почна средбата кај Талат Џафери По синоќешните тензии, утрово координаторите на пратеничките групи се на состанок кај претседателот на Собранието. Талат Џафери ги повика за, како што рече, да се потврди желбата на сите партии за одржување на изборите на 12 април. Дилемата за датумот и воопшто, одржувањето на избори, се отвори, по препукувањата околу

Почна средбата кај Талат Џафери

Почна средбата кај Талат Џафери

Почна средбата кај Талат Џафери По синоќешните тензии, утрово координаторите на пратеничките групи се на состанок кај претседателот на Собранието. Талат Џафери ги повика за, како што рече, да се потврди желбата на сите партии за одржување на изборите на 12 април. Дилемата за датумот и воопшто, одржувањето на избори, се отвори, по препукувањата околу

Почна средбата кај собранискиот спикер Џафери

Почна средбата кај собранискиот спикер Џафери

Координаторите на пратеничките групи се на состанок кај претседателот на Собранието. Талат Џафери ги повика за, како што рече, да се потврди желбата на сите партии за одржување на изборите на 12 април. Џафери синоќа во 22 часот ја почна седницата на која треба да се расправа за предлог законите за Јавно обвинителство и за Советот на јавни обвинители

Почна средбата на пратеничките групи кај Џафери

Почна средбата на пратеничките групи кај Џафери

По синоќешните тензии, утрово координаторите на пратеничките групи се на состанок кај претседателот на Собранието. Талат Џафери ги повика за, како што рече, да се потврди желбата на сите партии за одржување на изборите на 12 април, пренесе „ Телма“. Дилемата за датумот и воопшто, одржувањето на избори, се отвори, по препукувањата околу Законот за јавно

Денеска седница за Законот за ЈО, Џафери повика на лидерска - ПОЛИТИЧКА КРИЗА НА ПОВИДОК

Денеска седница за Законот за ЈО, Џафери повика на лидерска - ПОЛИТИЧКА КРИЗА НА ПОВИДОК

Собраниската седница за законот за Јавно обвинителство ќе се одржи денеска во 11 часот. Претседателот на Собранието Талат Џафери вчера рече дека ја седницата ја одложил поради бројката од пријавени повеќе од 30 пратеници за дискусија и поради жалбите од пратениците што ги примал во текот на целиот ден дека се изморени. Во однос на пораките кои некои

Џафери: Не сме венчани, нека кажат ако сакаат ново мнозинство

Џафери: Не сме венчани, нека кажат ако сакаат ново мнозинство

Џафери: Не сме венчани, нека кажат ако сакаат ново мнозинство Собранискиот спикер Талат Џафери вчера ја прекина седницата за предлог-законот за Јавно обвинителство поради тоа што, како што рече, немало услови да продолжи затоа што за збор во расправата се јавиле 38 пратеници. Но, најинтересен беше повикот на Џафери до партиските лидери да се изјаснат

Денеска седница за Законот за ЈО, Џафери повика на лидерска - ПОЛИТИЧКА КРИЗА НА ПОВИДОК

Денеска седница за Законот за ЈО, Џафери повика на лидерска - ПОЛИТИЧКА КРИЗА НА ПОВИДОК

Собраниската седница за законот за Јавно обвинителство ќе се одржи денеска во 11 часот. Претседателот на Собранието Талат Џафери вчера рече дека ја седницата ја одложил поради бројката од пријавени повеќе од 30 пратеници за дискусија и поради жалбите од пратениците што ги примал во текот на целиот ден дека се изморени. Во однос на пораките кои некои

Џафери: Не сме венчани, ако сакаат ново мнозинство фер е да кажат

Џафери: Не сме венчани, ако сакаат ново мнозинство фер е да кажат

Собранискиот спикер Талат Џафери вчера ја прекина седницата поради тоа што, како што рече, немало услови да продолжи затоа што за збор во расправата се јавиле 38 пратеници, па седницаа ја закжа за денеска во 11 часот. Откако неколку пратеници на СДСМ го прозваа Џафери и го опоменаа да си ја врши работата како штоо треба тој повика  партиските лидери

Седница за Законот за јавно обвинителство

Седница за Законот за јавно обвинителство

Претседателот на Собранието, Талат Џафери вчера на седницата за Законот за јавно обвинителство предложи за денеска одржување на лидерска средба на која, како што рече, ќе се потврди желбата на сите партии за одржување на изборите на 12-ти април. Тој претходно ја одложи седницата оти се пријавиле повеќе од 30 говорници и поради тоа што пратениците цел

СУДИР МЕЃУ ДУИ И СДСМ: Закани од генсекот Николовски со ново мнозинство и нова Влада, Џафери бара нова лидерска, изборите пак висат

СУДИР МЕЃУ ДУИ И СДСМ: Закани од генсекот Николовски со ново мнозинство и нова Влада, Џафери бара нова лидерска, изборите пак висат

Собранискиот спикер Талат Џафери вчера на седницата за законот за Јавно обвинителство предложи за денеска одржување на лидерска средба на која, како што рече, ќе се потврди желбата на сите партии за одржување на изборите на 12 април. Тој претходно ја одложи седницата оти се пријавиле повеќе од 30 говорници и поради тоа што пратениците цел ден му се

Џафери: Ако сакаат ново мнозинство, фер е да кажат, не сме венчани

Џафери: Ако сакаат ново мнозинство, фер е да кажат, не сме венчани

Денеска во 11 часот треба да продолжи седницата на која се расправа за предлог законот за Јавното обвинителство. Таа синоќа беше прекината претседателот на Собранието поради немање услови да продолжи, бидејќи за збор во расправата се јавиле 38 пратеници. Но, она што го привлече вниманието беше повикот на Џафери, партиските лидери да се изјаснат дали

Собраниски или парламентарни избори?

Собраниски или парламентарни избори?

Најнапред ја имам обврската да бидам искрен пред себе и пред читателите. Текст со слична содржина каква што ќе прочитате подолу сум објавил пред собраниските избори, во октомври 2016 година, во тогашниот весник „Дневник“. На прашањето што го третирав во тој текст се навраќам повторно, не со надеж дека нешто ќе сменам, туку од чувство на граѓанска обврска

Продолжува расправата за законот за ЈО, Џафери бара лидерска средба

Продолжува расправата за законот за ЈО, Џафери бара лидерска средба

Претседателот на Собранието Талат Џафери вчера на седницата за законот за Јавно обвинителство предложи за денеска одржување на лидерска средба на која, како што рече, ќе се потврди желбата на сите партии за одржување на изборите на 12 април. Тој претходно ја одложи седницата оти се пријавиле повеќе од 30 говорници и поради тоа што пратениците цел ден