притисни ентер »

Проблем автор Biljana Nikolova - Бразилска чоколадна торта (посно)

Проблем автор Biljana Nikolova - Бразилска чоколадна торта (посно)

Прво го подготвуваме пандишпанот. Во еден сад ги мешаме сите суви состојки и ги додаваме зејтинот и киселата вода. Мешаме со дрвена лажица и го сипуваме на пек-хартија во голем плех од шпорет. Пандишпанот се пече на 180-200 степени околу 20 минути. Со чепкалка се проверува дали е доволно печена. Кога е печена се остава да олади. Во мегувреме се прави

Највкусна торта на светот: Чоколадна фантазија со рум

Највкусна торта на светот: Чоколадна фантазија со рум

Највкусна торта на светот: Чоколадна фантазија со рум Оваа убава чоколадна торта многумина ја сметаат за највкусната торта на светот. Ако не сте ја пробале, овој рецепт може да биде добар повод за тоа. СОСТОЈКИ За кора: 8 јајца 200 грама шеќер 40 грама чоколадо 160 грама бадеми 80 грама брашно За фил : 4 јајца 150 грама шеќер 150 грама чоколадо 250