притисни ентер »

Формула 1, „Ред Бул“ претрпува големи загуби

Формула 1, „Ред Бул“ претрпува големи загуби

Тимот на Ред Бул претрпе големи финансиски загуби поради одложување на првите седум трки во новата сезона во Формула 1. Советникот на австрискиот тим, Хелмут Марко соопшти дека Ред Бул претрпел голем финансиски шок. „Сите екипи изгубија поради одложување на трките, а ние имаме загуби од 100 милиони евра“, изјави меѓу другото советникот на тимот. Во

Ред Бул загуби вртоглава сума поради одложувањето на стартот од сезоната

Ред Бул загуби вртоглава сума поради одложувањето на стартот од сезоната

Екипата на Ред Бул забележа голема финансиска загуба поради одложувањето на првите пет трки во Формула 1 шампионатот. Коронавирусот зеде замав во Европа, а имун не остана и спортот. Советникот на австрискиот тим, Хелмут Марко, откри дека „биковите“ претрпеле голем удар. „Сите тимови имаат загуби поради одложениот старт. Ние претрпевме загуби од 100

Календарот во Formula 1 се крати, одложен почетокот во Баку

Календарот во Formula 1 се крати, одложен почетокот во Баку

Пандемијата на коронавирусот направи сериозен проблем во Formula 1, откако голем број на трки се одложија или откажаа, а сега е поместен и почетокот на сезоната Имуни на оваа ситуација не се ниту раководните лица на Formula 1. Имено, до сега требаше веќе да се одржат две трки во новата сезона од најбрзиот циркус на планетата, но не само што немаше

ФОТО: Одложена е трката за ГН на Азербејџан

ФОТО: Одложена е трката за ГН на Азербејџан

Формула 1 има големи маки, откако Коронавирусот направи општ хаос околу одржувањето на трките. Сезоната требаше оваа сезона да почне пред осум дена во Мелбурн, но  оваа трка не се одржа, а се одложени  уште неколку Гран при трки. Последна во оваа низа е трката за Големата награда на Азербеџан, која беше закажана на 7 јуни. Organisers of the Azerbaijan

Формула 1 ја одложи и трката за ГН на Азербејџан

Формула 1 ја одложи и трката за ГН на Азербејџан

За сезоната да се смета за регуларна и дел од Светското првенство во формула 1, потребни се најмалку седум трки. Организаторот мака мачи да ги смести трките во втората половина од годината. Иако требаше оваа сезона да почне пред осум дена во Мелбурн, не само што оваа трка не се одржа, туку одложени се уште неколку Гран при трки. Големата награда на